BMW, cuma gününden bu yana yepyeni 1-Serisi hatchback görüntülerini yayımlamaya devam ediyor. Bavyeralı firmanın giriş seviyesi modeli selefine göre artan boyutları, tazelenen tasarımı ile “biraz tartışmalı” gelecekteki diğer BMW modelleri hakkında da ipuçları veriyor. Aynı zamanda 1,6-litre turbo benzinli motor, 170hp güce ulaşmış.

Yeni 1 serisi ilk olarak beş-kapılı hatchback modeli ile satılmaya başlayacak. Akabinde üç kapılı hatchback daha sonra coupe, cabriole aileye katılacak. BMW tarafından resmi olarak doğrulanmasa da yeni 1 serisine Gran Turismo “GT” seçeneği de eklenecek. ‘Dip not, üç serisinde GT seçeneğini yakın zamanda görebiliriz’.

Bir serisi ikinci nesli “kod adı F20”, F30 3-Serisi ile aynı platform mimarisi üzerine kurulu olduğunu belirtelim. Beş-kapılı hatchback selefine göre artan uzunluğu “+85 mm”  4.324 mm’ye ulaşmış. Dingil mesafesi +30 mm, 2690 mm ile neredeyse sedan ölçülerine sahip. Toplam genişlik “+17 mm” 1.765 mm, ayrıca ön cephede +55 mm, arka cephede +72 mm artışlar mevcut. Otomobilin yüksekliği 1421 mm ile herhangi bir değişime uğramamış. BMW, artan boyutlar ile arka koltuktaki misafirlerine +21 mm daha geniş diz mesafesi sunuyor. Bagaj hacmi ise +30 litre artarak 360 litre’ye ulaşmış.

BMW Baş tasarımcısı Adrian van Hooydonk, yeni 1 serisinde, daha keskin ve belirgin karşılıklar, dinamik ön uç tasarım, anormal derecede büyük farlar, yeniden şekillendirilen tekerlek kemerleri ile tasarımda evrim yaptıklarını vurguluyor.

İç mekânda ‘bir BMW klasiği’ sürücü odaklı orta konsol ve üstüne bir geri çekilebilir ekran içeren en yeni iDrive sistemi sunuyor. Yeni direksiyon simidi, daha yüksek kaliteli malzemeler ile daha mütevazı tasarım göz dolduruyor.

BMW nihayet dört-silindirli benzinli turbo motoru ile gerçek sürprizin kaputun altında yattığını şimdiden söyleyelim. TwinPower Turbo ve direktenjeksiyon teknolojisine sahip 1,6 litrelik 116i, 136hp- 220nm, diğer 1,6 litrelik ünite 170hp- 250nm güç üretecek bu model 118i ismini taşıyacak.

BMW, dizel fanları için de sürprizler hazırlamış. Turbo beslemeli dört silindirli motorlar: “116hp-116d”, “143hp-118d”, “184hp-120d”. Herkesin en merak ettiği 1,6 litrelik dizel motor “EfficientDynamics Edition” teklnolojisi ilave yakıt tassarufu sağlarken, CO2 emisyon değeri sadece 99 g/km ile preminyum sınıfa yepyeni bir soluk getiriyor.

Bavyeralı üretici 2,0 litrelik turbo beslemeli dört silindirli 240hp motorunu “130i” yerine büyük olasılıkla “128i” olarak değiştirecek. 130i ise sıralı altı silindirli 258hp güç üretmesi bekleniyor. BMW toplamda altı farklı üniteyi tüketicilerinin beğenisine sunuyor.

Altı ileri manuel şanzımanın standart olduğu bütün modeller, ayrıca YENİ 8 VİTESLİ OTOMOTİK ŞANZIMAN mevcut altı-ileri otomatik yerine seçenek olarak sunuluyor.