Yeni Opel Combo ile tanışın; GM Avrupa’nın pazara sunacağı yeni hafif ticari araç segmentindeki yeni model aynı zamanda binek otomobil versiyonu da bulunuyor.

Üzücü olan güncel Fiat Doblo’da kullanılan tasarım, ön tampon haricinde aynen korumuş. Alman firma yeni ön ızgaradaki Opel logosu, sis farları ve güncellenen birkaç detay dışında yeni Combo olduğunu fark etmek oldukça zor.

Bir önceki Opel Combo bilindiği üzere Corsa platformunu kullanıyordu. Hatta ön koltuklar, konsol, gösterge paneli, ses sistemi ve klima düğmelerine kadar birçok ortak parça bulunuyor. Bununla beraber GM geçen yıl Combo dâhil olmak üzere ticari araç segmentinde Fiat ile anlaşmıştı.

2012 Opel Combo da farklı gövde yapıları ile tercih edilebilecek. Başlangıç olarak panel van kasa, iki farklı aks mesafesi 2,755 mm ya da 3,105 mm, toplam uzunluk 4,39m ve ya 4,74 metre akabinde, tavan yüksekliği 1,85m ya da 2,10m olarak kombine edilebilecek.

Opel, kısa aks mesafesine sahip modelde, koltuklar yatırıldığında 3,800 litre kargo kapasitesi sunarken, uzun aks mesafesine sahip versiyonunda ise 4,600 litre bagaj hacmi gerçekten etkileyici değerler. Aynı zamanda binek otomobil stili, beşli ve yedili oturma düzenleri, panelli ya da camlı gövdeler ile tercih edilebilecek.

Yeni Combo, Dördü dizel, bir benzinli ve CNG (Sıkıştırılmış Doğal Gaz) olmak üzere altı farklı motor ile üretim bandından inmeye başlayacak. Dizel motorlar; 1.3 CDTI-90hp, 1.6 CDTI-90hp/105hp ve 2.0 litre CDTI ünite 135hp güç aralıklarına sahip olacak. Tek benzinli motor olan 1,4 litre 95hp güç çıkışı akabinde aynı ünitenin CNG versiyonu 120hp olarak pazara sunulacak.

Benzinli ve 1.3 CDTI ünite beş ileri manüel şanzıman ile donatılırken, CNG motoru ve daha güçlü CDTI dizellerde altı ileri manüel şanzıman standart olarak sunulacak. Devamında, 90HP 1.6 CDTI ünite ile Opel’in beş ileri ’Easytronic’ manüel/otomatik kullanıma izin veren şanzımanı opsiyon listelerindeki yerini alacak.

Son olarak donanıma bağlı alarak sunulacak yeni Start/Stop sistemi yakıt verimliliğini artırıyor. Sonbaharda yollara çıkacak Yeni Opel Combo umarız iç mekânında bize sürpriz yapar. “Turkeycarblog”