Geçtiğimiz Temmuz ayı başında düzenlenen Goodwood Hız Festivali’nde üretim versiyonu tanıtılan Honda CR-Z Mugen Concept’in daha güncel versiyonu olan CR-Z Mugen RR final sürümü ile karşımıza çıktı.

CR-Z Mugen’i ortaya çıkaran İngiltere menşeli MUGEN EURO’dan teslim alınan çalışma firmanın Japonya’daki merkezinde baştan geliştirilerek, RR logosu ilave edildi. Bununla beraber, Hibrid teknolojisini kullanan performanslı kompakt spor otomobiller listesinde zirveye oynayan CR-Z tasarımındaki detaylarda da ön plana çıkmayı başarıyor.

CR-Z Mugen RR’ın güncellenen her noktasında karbon fiber parçalar kullanılmış. Mugen çıkışlı bir Honda için pek şaşırtıcı gelmese de karbon fiber; motor kaputu, kapı panelleri ve bagaj kapağı göze çarpan ilk detaylar. Bunların dışında, gövde altını boydan boya kaplayan büyük karbon fiber parça, merkezi çıkışa sahip ikili egzoz sistemi, geniş hava girişlerine sahip ön tampon ve yarış için geliştirilmiş süspansiyon sistemi RR’a adapte edilmiş.

Turuncu renkli 4 pistonlu monoblok fren kaliperleri, siyah 18 inç alaşım jantlar ve Valencia Portakal rengi ile dikkatleri üzerine kolayca çekiyor.

İç mekânda ise, Mugen imzalı turuncu deri ve siyah Alcantara karışımı döşemeleri, karbon fiber kaplı; gösterge paneli, ortak konsol ve kapılar ile ağırlıklarından iyice kurtulmuş. Ayrıca CR-Z RR için özel geliştirilmiş(Nissan GT-R’da da kullanılan) şasi ve motor bilgilerini anlık olarak kaydedebilen sistem, aynı zamanda navigasyon ve ses sistemi işlevi de görebiliyor.

Performans verilerini hatırlamak gerekirse CR-Z Konsept’te de kullanılan süper şarjlı 1,5 litre hacmindeki IMA Hibrid sistemine sahip motor 200 PS (147 kW / 197 hp) güç, 245 Nm tork üretiyor. Akabinde, 0’dan 96km/s hıza 6,6 saniyede ulaşıyor. “Turkeycarblog”