Bugün Almanya’da kapılarını açan Frankfurt Otomobil Fuarı’nda Ford, C sınıfındaki performans modeli olan yeni Focus ST ve ST-R’ın dünya prömiyerini gerçekleştirdi.

Daha önce tanıtılan ST konseptten pek de farklı olmayan üretim versiyonu, yeni aerodinamik gövde kiti, alçaltılmış spor süspansiyon sistemi ve 18 inç alaşım jantları Goodyear Eagle F1 lastikler tamamlıyor. Asıl sürpriz ise Beş-kapılı hatchback versiyonun dışında station wagon platformunu kullanılarak geliştirilen  2012 Ford Focus ST Station Wagon(Avrupa) dikkatleri bir anda üzerine çekti.

İç mekanda ise, Recaro spor koltuklar, alüminyum pedallar ve metalik kaplamalar standart olarak sunulurken ısıtmalı deri koltuklar, çift bölgeli iklim kontrolü ve bi-xenon farlar opsiyon listesine eklenmiş.

Kaputun altında ise, 2.0-litre EcoBoost dört silindirli motor 250 PS güç ve 360 NM tork üretiyor. Akabinde revize edilen altı-ileri manüel şanzımanla gücünü asfalta aktaran yeni Focus ST, “Torque Steer Compensation”, “Torque Vectoring Control” gibi güncel tork kontrolü teknolojilerine yer verirken, yeni üç modlu ESP sistemi de donanıma dâhil edilmiş.

Öte yandan, Ford, “World Challenge TC” ve “Canadian Touring Car Series” yarışları için hazırladığı tamamen yenilenen Focus ST-R modelini de gün yüzüne çıkardı. Güncel ST-R, yarış ayarlı süspansiyon sistemi, geliştirilmiş frenler, güncellenen iç ekipmanlar ve FIA uyumlu yeni rollcage ile beraber yarışlara katılmaya hazır.