Alman modifiye firması Brabus, sıvı yakıt kullanan otomobiller kadar gelecekteki elektrik motorlu araçlarda da yeni geliştirdiği teknolojiler ile performans iddiasını sürdürecek çok önemli bir çalışmaya imza attı. ‘High Performance 4WD Full Electric’ ismini verdiği ve güncel E Serisi (W212) platformunu kullanarak tamamen kendi üretimi olan dört tekerlekten çekiş sistemi ve elektrikli tahrik sistemini bir araya getiren benzersiz bir konsept ortaya çıkardı.

İlk olarak, standart lastiklerin yerini, yeni dört adet elektrik motoru dâhil edilen eşiz bir tasarıma sahip jant-lastik kombinasyonu almış. Elektrik motorlarından her biri, 80 KW güç ve 800 NM tork(Sport Mod) üretebiliyor. Toplamda ise 320 KW’a (435 PS / 429 HP) ulaşan güç akabinde 3,200 NM devasa tork ile destekleniyor. Diğer taraftan, 0’dan 100km/s hıza 6,9 saniyede ulaşırken 220km/s maksimum hız sunabiliyor.

Öte yandan, performansa göre sahip olduğu lityum-iyon pil paketleri ile 350km’ye varan kabul edilebilir bir menzil kapasitesi sunuyor. CO 2 elbette sıfır.

Son olarak, günümüz elektrikli otomobillerin sahip olduğu bütün teknolojilerini üstünde barındıran yeni model güncel elektro-hidrolik fren sistemi sayesinde frenleme esnasında oluşan enerjiyi elektriğe çevirebiliyor. Bu teknoloji KERS ismi altında Formula 1 araçlarında da kullanılıyor. “Turkeycarblog”