Makyajlanan 2012 Renault Scenic / Grand Scenic Detaylandı

Makyajlanan 2012 Renault Scenic / Grand Scenic Detaylandı

0
SHARE

Makyajlanan 2012 Renault Scenic / Grand Scenic Detaylandı

Renault, kısa süre önce makyaj operasyonuna aldığı beş-koltuklu Scenic ve 7-koltuklu Grand Scenic modellerini, Avrupa lansmanı öncesi paylaştığı yeni fotoğraflar ile tekrar gündeme getirdi.

Daha önceki haberimizde de belirttiğimiz gibi, 5 kişilik Scenic ve 7 kişilik kardeşi Grand Scenic daha sportif görünen yeni tampon tasarımları ve LED destekli yeni far yapılarıyla dikkat çekiyorlar. Modelde kullanılan krom kaplamalar ve mat siyah bölgeler eskisinden daha elit bir görünüm yakalanmasını sağlamış. Modelin arka kısmıda ise yeni tasarımlı stop grubu haricinde farklılık hissedilmiyor.

Bununla birlikte, motor kaputunun altında ise iki yeni dizel motoru görüyoruz. Energy serisi adındaki yeni dCi üniteler eskisinden çok daha verimli olmalarıyla dikkat çekiyorlar. dCi 110 eskisine oranlar yüzde 12 daha fazla yakıt tasarrufu sunuyor ve ortalama yakıt tüktimi 4.1 lt/100 km olarak açıklanıyor. Modelin CO2 emisyonu ise sadece 105 g/km.

Diğer taraftan, yeni 1.6 litrelik dCi 130 ise eski 1.9 litrelik dCi 130’un yerini aldı. Yeni motor kendisinden daha büyük hacimli olan eskisinden yüzde 20 daha düşük yakıt tüketimine sahipken hemen hemen aynı güç ve tork değerlerini sunuyor. 1.6 dCi motorlu Scenic’in ortalama yakıt tüketimi sadece 4.4 lt/100 km. Bu modeller çevreye salacağınız CO2 ise kilometre başına 114 g.

Renault ilerleyen dönemlerde Scenic ailesine TCe 115 benzinli motoru da ekleyecek. 1.2 litrelik yeni motor eski 1.6 litrelik atmosferik motorun yerini alacak. Bu ünitenin de yakıt tüketimini yerini alacağı eski motordan yüzde 20 daha tasarruflu olduğu açıklandı.

Yeni döşeme seçenekleri ve donanımlarla gelen makyajlı 2012 Scenic’de, markanın geliştirdiği Visio sistemi de kullanılacak. Sistem kameralar yardımıyla yolu tarayarak şeritten ayrılma durumlarında sürücüyü uyarıyor. 2012 Scenic ile gelecek bir diğer yenilik ise otomatik uzun far asistanı olacak.

Son olarak, makyajlı Scenic’in Avrupa’daki satışına birkaç hafta içerisinde başlanacak.

Leave a Reply

avatar