Ford, bu yıl 82’ncisi düzenlenen Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı’nda yeni Ford Fiesta ST modelinin dünya prömiyerini gerçekleştirdi.

Ford Fiesta RS WRC’den esinlenerek geliştirilmiş olan ve ‘Molten Turuncu’ dış gövde rengine sahip yeni 3 kapılı Fiesta ST resmi olarak tanıtıldı.

2013 Fiesta ST, kaslı, sportif ve üstün sürüş dinamiğine sahip şasiyi, yakıt ekonomisi ve düşük CO2 emisyonu değerleri sunan yüksek performanslı motor ile birleştiriyor.

Fiesta ST ile sunulan 180PS güç ve 240 Nm tork üreten 1.6 litrelik Ford EcoBoost motor aracın 0’dan 100 km/s’lik hıza 7 saniyeden daha kısa bir sürede ulaşmasını sağlıyor. Fiesta ST ile 220 km/s’nin üzerinde maksimum hıza ulaşmak mümkün.

Öte yandan, turboşarj ünitesine sahip dört silindirli motor altı-ileri manuel şanzıman ile sunuluyor. Bu ise, Fiesta ST’nin CO2 emisyon değeri ise 140 g/km’den daha düşük…

Cesur ve iddialı tasarımı ile tüm dikkatleri üzerine toplayan kompakt sporcunun bal peteği tasarımına sahip büyük trapez şeklindeki radyatör ızgarası yanında arka kısımdaki difüzör ise Fiesta ST Concept’in dayandırıldığı sportif genleri gözler önüne seriyor.

Alçaltılmış sürüş yüksekliği, 17 inçlik alaşım jantlarla doldurulmuş geniş çamurluklarla destekleniyor. Tüm gövdeyi saran ST dış gövde kiti ise Ford Fiesta RS WRC yarış otomobilinin bir yansıması olarak aracın yarışçı kimliğine de vurgu yapıyor.