2013 Mercedes A-Serisi 73 bin TL’ye Geliyor!

2013 Mercedes A-Serisi 73 bin TL’ye Geliyor!

21
SHARE

All-New-2013-Mercedes-A-Class-01.jpgMercedes’in baştan aşağı yenilediği A Serisi, yeni modellerle rekabetin arttığı orta lüks sınıfta dengeleri tamamen değiştirmeye hazırlanıyor.

2011 yılında dünya genelinde orta lüks sınıfta 6.5 milyon araç satılırken, bu sayının 2021 yılında 10.6 milyona ulaşmasını beklediklerini kaydeden Mercedes-Benz Direktörler Kurulu Başkanı Wolf-Dieter Kurz, “Biz bu sınıfta yeni modellerimizle yüzde 50’lik paya ulaşarak ezici bir liderlik hedefliyoruz. Bundan eminiz. Türkiye’de ise gençlerin desteğiyle orta sınıfta yeni A Serisi’yle atağa kalkıp, boşluğu dolduracağız” dedi.

73 bin TL’ye geliyor

Almanya’dan hedefledikleri sayıda araç almaları halinde orta sınıfta kaybettikleri liderliği 2013’te geri alacaklarını kaydeden Kurz şöyle konuştu: “Yeni A Serisi’ni Kasım ayında 73 bin TL’den başlayan fiyatlarla Türkiye’ye getirip, yıl sonuna kadar 750 adet satmayı hedefliyoruz.

A Serisi ile aynı platformu paylaşan B Serisi de Türkiye’de büyük ilgi görüyor ancak yeterli sayıda araç alamadığımız için müşteri kaçırdık. Eğer talep ettiğimiz kadar alabilseydik, 2 bin adet daha fazla araç satabilirdik. A Serisi’nde de aynı sorunu yaşamak istemiyoruz. Türkiye’ye daha fazla araç getirmek için Almanya ile ciddi bir mücadele veriyorum.”

Türkiye’de A Serisi müşterilerinin yüzde 50’sinin ilk kez Mercedes kullanacak gençlerden oluşacağını kaydeden Kurz, aynı talebin daralan ekonomisine rağmen Avrupa’da da olacağını şimdiden görebildiklerini belirtti. Kurz, “Dolayısıyla ne kadar çok otomobil alabilirsek Türkiye’deki rekabet gücümüz o kadar fazla olacak. Türkiye genç nüfusu ile Avrupa ülkelerine göre çok daha fazla potansiyele sahip. Avrupa’da genç yaş ortalaması 30 ve üzeriyken, Türkiye’de bu 20’li yaşlar seviyesinde. Bu otomobil gençlere hitap ettiği için, Türkiye’nin önemi bu noktada ortaya çıkıyor” diye konuştu.

5 yeni modele kavuşacak

B Serisi ile ilk tanıtımı yapılan önden çekişli platformun Mercedes’in 2020 hedefleri çerçevesinde geliştireceği 5 modelin temelini oluşturduğunu hatırlatan Kurz şunları söyledi: “B ve A Serisi’nin dışında, özellikle Türkiye gibi sedan ağırlıklı pazarlarda önemli başarılara ulaşabilecek dört kapılı coupe formundaki CLA, dört tekerlekten çekiş özelliğine sahip bir kompakt SUV ve sportif çizgilerle dikkat çeken bir ‘shootingbrake’ ile premium kompakt segmentin en iddialı markası olacağız. Özellikle önümüzdeki yıl tanıtılacak olan ve 1.5 litre dizel motor ile donatılacak olan CLA, C Serisi’nden müşteri çalacak. Ancak yine de C Serisi en çok satılan model olmaya devam edecek.”

Dört tekerli iPhone

A Serisi’nin en dikkat çekici özelliklerinden birini oluşturan iç mekandaki tablet bilgisayar görünümlü ekran, pek çok özelliği üzerinde barındırıyor. Orta konsoldaki ekranın akıllı telefonlar ile bağlantı kurabilmesi nedeniyle dört tekerlekli bir iPhone benzetmesi yapan Mercedes A Serisi Ürün Müdürü Johann Buss, araçla ilgili şu bilgileri verdi: “Yeni A-Serisi, araçta akıllı telefonun işletim ve görüntüleme sistemine tamamen entegre olmasını sağlıyor. Sunduğu özel uygulama sayesinde, iPhone’un (zamanla diğer akıllı telefonların) araç içerisinde bütün fonksiyonlarıyla kullanılması mümkün hale geliyor. Bu sayede Facebook ve Twitter gibi sosyal medya uygulamalarının tamamını, aracın ekranından kumanda edebiliyorsunuz. Facebook’ta arkadaşlarınızın eklediği fotoğrafları görebildiğiniz gibi, atılan Tweet’leri bu sisteme okutabiliyorsunuz. Önümüzdeki dönemde, ilk olarak iPhone 4S modelinde karşımıza çıkan sesli yönlendirilebilen ‘Siri’ asistanını da A Serisi ile kullanılabilir hale getireceğiz.”

5 motor 3 donanım seçeneği bulunuyor

ÜÇÜ benzinli olmak üzere beş farklı donanım seçeneği bulunan A Serisi’nde, start/stop sistemi standart olarak sunuluyor. Benzinli motor seçeneklerini A 180’de 1.6 litre 122 beygir, A 200’de 1.6 litre 156 beygir ve A 250’de 2.0 litre 211 beygir gücündeki versiyonlar oluşturuyor. Yeni A-Serisi’nin dizel motorları ise A 180 CDI’da 1.5 litre 109 beygir ve A 200 CDI’da ise 1.8 litre 136 beygirlik seçeneklerden meydana geliyor.

Araçta ‘Urban’, ‘Style’ ve ‘AMG Sport’ olmak üzere üç farklı donanım seçeneği tercih edilebiliyor. İlk ve ikinci nesil A Serisi’nden tamamen farklı olarak tasarlanan araç, keskin hatları ve sportif tasarımı ile dikkat çekiyor. 0.27 Cd’lik rüzgar sürtünme katsayısı ile yakıt tüketimine de katkı sağlayan araç, sportif çizgilerini iç mekanda da koruyor.

Yeni A-Serisi’nde, arkadan çarpma riskini azaltan fren destekli ve radar temelli çarpışma uyarı sistemi tüm versiyonlarda standart. Bu sistem, dikkati dağılmış sürücüyü tanımlanmış engellere karşı uyarmak için görsel ve işitsel uyarılar veriyor ve acil fren desteğini hazırlıyor. Kaynak: Hürriyet/ Emre ÖZPEYNİRCİ

2013 Mercedes A-Serisi Fotoğraf Galerisi

Leave a Reply

avatar
Sayit_c
Guest
Sayit_c

bnde a180 aldm ama araba ocak ayının sonunda gelecek neden benım arabam bu kadar uzun zaman ıcınde gelecek acaba bazılarınız aralıktan fılan bahsedıyor bıde bana renk secımınde yardımcı olabılecek varmı kırmızı rengı tercıh etttım ama hala kararsızımm.

Alper Şemet
Guest
Alper Şemet

Bi-Xenon , panoramik cam tavan ve metalik renk farkı ile 180 AMG için 86.500 fiyat verdiler. Aynı dolulukta da diesel için 91.000. Fakat aracı Aralıkta verebiliriz diyorlar. Şu anki satış koşulları Aralıktada devam edermi? Fikri veya bilgisi olan iletirse memnun olurum.

Ajanx
Guest
Ajanx

65800 den baslıyor a 180 1,6 benzinli motor…tabi donanım ile artacak fiyat…sitesine girdim aklım karıştı açıkçası..almak isterdim..bmw 1 serisinden bu daha iyi bence..ömürlük araç alacan senelerce kullanacan.ama o kadar para yok be gulüm :))

Siyah
Guest
Siyah

A 200 AMG’yi iki gün önce satın aldım. Panaromik sunroof ve metalik boya farkı ile 92.500 liraya mâl oldu. Aslında fiyatı 89.000 lira imiş ama 1600 motor araçlara yapılan son vergi zammı yüzünden fiyatı 92.500 liraya çıktı… Bu arabayı Volvo, Opel veya BMW 116i ile kıyaslayanlara sadece gülerim ve aklıma kedi ile ciğer hikayesi gelir.

Osman
Guest
Osman

bende aldım a 200 amg sport 22 ekımde gelicek bmw yada digerleriyle kıyaslamam bile bana aynı farklarla 92 ye geldi super bı araba

Ahmet
Guest
Ahmet

Valla bir bayi %2 indirim yapıyor diğerleri alırsan al almassan sen bilirsin demeye getiriyor. A180 Urban için 77.500 tl Amg + bi-xneon için 81.000 tl ”gayme” istiyorlar. Bence A180 AMG+Bi xneon’nun ederi 73 bin. Stok eritmek için 90 bine boş C180 veriyorlar hani segment farkı? birde C180 % 0.40 48 ay ödemeli A serisi araçlar için şuan kredi bile yok. Bu nasıl satış politikası kullanıcıya hiç kıyakları yok. Kısacası şuan bu aracı alanlar 15 bin tl civarı fazla paraya alacak gibi gözüküyor.