Dört kapılı Aston Martin 80 bg artan gücü ile kayda değer bir ‘orta yaş’ revizyonu geçirdi.
Yeni Rapide S, Aston Martin model yelpazesinde mevcut dört kapılı modelin yerine geçecek, zira otomobil üreticisi standart Rapide’in biraz ‘yumuşak’ olduğuna karar verdi.

Rapide S Mart’ta Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılacak.

Araç mevcut Rapide’dekiyle aynı 6,0 litrelik V12 motora ve altı vitesli otomatik şanzımana sahip. Ancak motorun gücü 80 bg daha fazla, yani 550 bg – böylece 0-100 km/s hızlanma süresi 0,3 saniye azalarak 4,9 saniyeye düşmüş, azami hız da 3 km/s artarak 306 km/s’ye çıkmış.

Güçteki bu artışa rağmen yakıt tüketimi 100 kilometrede 14,9 litreden 14,2 litreye, CO2 emisyonları da 23 gr/km azalarak 332 gr/km’ye düşmüş.

Yeni modelde motorun 19 mm yere yaklaştırılması aracın ağırlık merkezini alçaltmış. Yeni üç aşamalı adaptif amortisörler de ‘normal’, ‘spor’ ve ‘yarış’ modlarına sahip. Amortisörler ve direksiyon aracın yol tutuşunu daha sportif hale getirmek için baştan aşağı yeniden ayarlanmış.

Rapide S ayrıca daha gösterişli bir ön ızgarayı da içeren yeni bir görünüm sunuyor.

Bu ızgara önceki Rapide’dekine göre daha büyük ve alçak olmasına rağmen Aston Martin’in ‘Keystone’ yaya korumasını barındırıyor.

Bu sistem otomobil bir engelle çarpıştığında ızgarayı dışarı ve geriye itip otomobilin daha yumuşak ön yapısını öne çıkararak çarpışma kuvvetini en aza indiriyor.

Rapide S’de yüksek hızlarda bastırma kuvvetini arttırmak için bagaj kapağının içine entegre edilmiş daha büyük bir arka kanat da bulunuyor.