Aston Martin CC100 konsept Goodwood 2013 Hız Festivali kapsamında stant açan Michelin Supercar Paddock alnında görüntülendi.

Şirket, Londra’da küçük bir atölyede Lionel Martin ve Robert Bamford tarafından otomobil üretme serüveni 1913 yılında başladı. İlk otomobillerini 1914 yılında piyasaya süren Aston Martin otomobilleri tamamen el işçiğiyle üretiyor ve bu gelenek hala sürdürülüyor. İngiliz lüks spor otomobil denilince ilk akla gelen firmalardan biri olan Aston Martin Le Mans yarışlarının 90. yıl dönümünü ve 100. yaş gününü çok özel bir otomobille kutluyor.

Geçmişle gelecek arasında köprü kurma felsefesinin harmanlamasıyla ortaya çıkan konsept efsane model DBR1’in tasarım hatlarına sahip. Karbon fiberden üretilen otomobilin kapıları yukarıya doğru açılıyor. Aracın içerisinde ise yine karbon fiber parçalar ve derinin uyumu göze çarpıyor.

Bol miktarda karbon fiber malzemenin kullanıldığı Aston Martin 100CC’nin kalbinde 6.0 litre hacimli V12 motor görev alıyor. 1200 kilogramdan daha az bir ağırlığa sahip olan 100CC sıfırdan 100 km/s hıza dört saniyenin biraz üzerinde ulaşıyor. Elektronik olarak dizginlenen maksimum süratiyse 290 km/s.