Markanın yüzüncü yıldönümü kutlamak için hazırlanan Aston Martin CC100 Speedster Concept bu hafta seçkin ziyaretçilere kapılarını açan Pebble Beach Concours d’Elegance etkinliğinde segilendi.

Seçkin spor otomobilleri üreten İngiliz markasının 100. yılı için çarpıcı bir kutlama olarak yaratılan CC100, hem Aston Martin’in bu pistteki en büyük başarısı olan DBR1’e olan benzerliğiyle ile geçmişe, hem de potansiyel tasarım yönelimiyle gelece bakıyor.

Aston Martin’in Gaydon’da bulunan küresel şirket merkezinde Özel Projeler ve Motor Sporları Müdürü David King’in liderliğinde, ana tedarikçi Multimatic Inc. ile birlikte yapılan çalışmalar sonucunda ve altı aydan kısa bir sürede tasarlanarak üretilen iki koltuklu CC100’un son görünümü, Tasarım Müdürü Marek Reichman ve markanın Baş Dış Tasarımcısı Miles Nurnberger’in yaptığı ortak çalışmaların ürünü.

Baştan sona yaklaşık dört buçuk metre uzunluğunda ve iki metre genişliğinde (aynalar dahil) olan Speedster Konsept’in kasası, Aston Martin’in kendine özgü Dikey Yatay mühendislik felsefesinin sınırsız esnekliğe sahip doğasının klasik bir örneği.

Karbon fiberden imal edilen, küçük hacimler konusunda uzman olan Multimac tarafından elle işlenen ve donatılan kasa ve iç mekâna sahip olan CC100, son nesil AM11 doğal aspirasyonlu 6,0-litre V12 benzinli motor ve altı ileri hidrolik otomatik sıralı manuel şanzımanla donatılıyor. Direksiyon miline takılı şaft miliyle kontrol edilen hafif otomobil, Speedster’ın pist odaklı doğasına mükemmel bir şekilde uyan sportif bir değişimi simgeliyor.

Güç aktarımı, CC100’ü saatte 62 mil/saat’e dört saniyenin biraz üzerinde bir sürede çıkarırken, azami hız saatte 180 mil ile sınırlı.