Volvo Cars’ın yeni Drive-E güç üniteleri ailesinin ilk üç üyesi olan 2.0 lt’lik dört silindirli motorlar, sonbahar aylarıyla birlikte piyasaya sürülecek.

Başlangıçta; yeni S60, V60 ve XC60, yeni motor ailesinden üç güç ünitesiyle satışa sunuluyor: 306 HP benzinli turbo T6, 245 HP T5 ve 181 HP D4 turbo dizel… Yeni sekiz ileri otomatik şanzıman da yakıt ekonomisine katkıda bulunurken, rafine bir sürüş karakterine olanak tanıyacak. T5 ve D4 motorlar yeni Volvo V70, XC70 ve S80’de de satın alınabilecek. İstenilen akıcı ve ekonomik sürüş karakterini elde etmek için Aisin ile birlikte geliştirilen sekiz ileri otomatik şanzımanla donatılan yeni motorlar, yakıt ekonomisi için yeniden ayarlanmış altı ileri manuel şanzımanla da satın alınabilecek.

Volvo Cars’ın stratejisi, yeni dört silindirli Drive-E motor ailesinin en güçlü versiyonunu oluşturmak için elektrifikasyonu kullanmaktan geçiyor. Böylece V8’leri aşan bir güç elde edilebilecek. Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıtılan konsept otomobil, Volvo Cars’ın dahiyane plug-in hybrid teknolojisini kullanıyor. Yüksek performanslı benzinli güç ünitesi ve arka aksa yerleştirilen elektrik motoru, Volvo Concept Coupe’ye 400 HP güç ve 600 Nm tork kazandırıyor.

“Başarılı V60 Plug-in Hybrid modelimiz, en verimli otomobillerin bile sıradışı eğlence sunabileceğini kanıtladı.  Ve bugün doğrulayabilirim ki, yeni XC90 da serinin en üst versiyonunda bir plug-in hybrid ile gelecek…” diyor Lex Kerssemakers.

Dünyanın ilk i-Art teknolojisi

Yüksek performanslı benzinli T6 motor, kompresör ve turbo gibi iki aşırı besleme sistemini bir arada sunarken, i-Art teknolojisi de tutumlu dizel performansını ortaya koyuyor. Volvo’nun stratejik ortağı Denso ile birlikte geliştirilen i-Art, her yakıt enjektöründen basınç geri bildirimi alabiliyor. Bu da her bir yanma çevrimi esnasında silindirin içine ideal miktarda yakıt enjekte edilebilmesini sağlıyor.

“Dört silindirli yeni motor yelpazemiz, günümüzün altı silindirli ünitelerinden daha yüksek performans sunarken, halihazırda kullanılan verimli dört silindirlilerden daha düşük yakıt tüketimine sahip,” diyor Lex Kerssemakers.

60 serisinde yeni özellikler

Volvo Cars, Drive-E güç ünitelerinin yanında, 60 serisi için yeni bilgi-eğlence ve güvenlik sistemlerini de tanıtıyor. Sensus Connect, bir dizi yenilenmiş fonksiyonla birlikte geliştirilmiş bir HMI’a (insan makine arayüzü) sahip. Şerit Koruma Yardımcısı, direksiyon simidine ekstra tork uygulayarak şeritte kalmak için sürücüye destek oluyor. Bu sistemle birlikte paralel park sihirbazı Park Yardım Pilotu da artık S60 ve V60’ta sunulan özellikler arasında.