Almanya merkezli otomobil üreticisi Mercedes-Benz, ilk defa yeni S-Serisi modelinde kullanıma sunduğu yenilikçi ‘Magic Body Control’ sisteminin işleyişi hakkında bir tanıtım videosu yayınlandı.

Bu aktif süspansiyon sistemi, tekerlekler bozuk yüzeylerle temas etmeden önce kendisini yol durumuna uyarlamak suretiyle benzersiz bir seyir konforu sağlıyor. Hem de saniyenin kesri kadar bir zamanda, her bir tekerlek için…

Yol yüzeyini tarama (ROAD SURFACE SCAN) fonksiyonu ilerideki yol yüzeyinin durumunu ayrıntılı olarak tespit etmek için bir stereo kameradan yararlanıyor. Yolun ilerisindeki bozuk kesim ile olabilecek en iyi şekilde baş etmek amacıyla sistem, görüntülerden ve yol yüzeyinin durumu hakkında edinilen verilerden yararlanarak, her bir tekerlek için uygun sönümleme miktarını önceden ayarlamak amacıyla doğru stratejiyi hesaplıyor.

Daha sonra bu strateji, entegre kademesiz amortisör kumandasına sahip ABC (aktif karoseri kumandası) süspansiyon sistemi tarafından o kadar etkin bir şekilde uygulamaya konuyor ki iç mekanda neredeyse hiç hissedilmiyor. Buna ilaveten hidrolik çepeçevre seviye ayar sistemi, aracın taşıdığı yükten bağımsız olarak gövde seviyesini sabit tutuyor.