Yeni Peugeot 308, rekabetin son derece yoğun olduğu Avrupa pazarında satışların 1/3’ünü temsil eden stratejik C segmentinde yer alıyor. Bu segmentte hatchback modeller, SUV/CUV (26%) ve tek hacimlilerin (16%) açık ara önünde, segment payı en yüksek gövde tipi (%43) olarak dikkat çekiyor.

4,25 m uzunluğu ile Yeni Peugeot 308 segmentinin en kompakt hatchback’i olarak tanımlanıyor. Aynı zamanda 1,46 m yüksekliği ile tavan aşağıda konumlanıyor, genişliği ise 1,80 m’ye ulaşıyor. Yeni EMP2 platformu sayesinde aracın ön ve arka dingil çıkıntıları azaltılarak tekerleklerin ‘4 köşeye’ atılmasına olanak verilmiş. Ayrıca, 35 litresi paspas altındaki yerleştirme alanlarından oluşan 470 su litrelik bagaj hacmi ile dikkat çeken 308, sahip olduğu alçak yükleme eşiği ve geniş açıklığı ile dörtgen ve yerleştirilmeye elverişli alanın yüklenmesini kolaylaştırıyor.

Akılcı bir tasarım için 140 kg kazanç ve yenilikçi seçimler

140 kg ağırlık azalması ile Yeni Peugeot 308 segmentinin en hafif otomobili olarak lanse ediliyor.

Yeni EMP2 platformu bu performansın elde edilmesine kilit roloynuyor. Bu platform 70 kg mertebesinde çok önemli ağırlık kazançları sağlıyor; bu hafifleme aşağıdaki şekilde sağlanmış:

– 27 kg yenilikçi çelik, kompozit ve alüminyum malzeme kullanımı
– 10 kg yenilikçi birleştirme prosesleri
– 33 kg optimize tasarım sayesinde elimine edilmiş.

Toplam 140 kg hafifletmeye ulaşmak için, platformdan gelen kazançlara ilaveten 70 kg daha kazanılmış. Her parçanın ağırlığı kalite ve standart düzeyi aynen korunarak minimize edilmiş. Buna göre ön çamurluklar ve kaput alüminyumdan imal edilmiş. Yüksek elastiklik limitli çelik, yenilikçi malzemeler kullanımı veya parçaların yeniden tanımlanması önemli ağırlık kazançları sağlamış. Dünyada bir ilk olarak, arka bagaj kapısı termoplastik adı verilen kompozit bir malzemeden üretilmiş. Hem hafif ve hem de rijit olan bu malzeme arka bagaj kapısının ağırlığının 3 kg azaltılmasına olanak tanımış.

Tüketimi azaltmak için ileri aerodinamik

Yeni Peugeot 308 gelişmiş bir aerodinamik yapıya sahip. 0,28 Cx ve 0,63 m² SCx değerleri ile segmentinin en iyi modelleri arasında yer alıyor. EMP2 platformunun kumandalı hava girişleri, tamamen düz bir taban oluşturan kasa altı bölümleri ve hava akış dinamiklerinin projenin başından itibaren tasarımcılar tarafından dikkate alınması bu yüksek performansa katkıda bulunuyor. Ağırlık gibi aerodinami de emisyonların azaltılmasında kilit faktör oluşturuyor.

Motor seçenekleri

Yeni nesil benzinli ve dizel motor seçenekleri Yeni Peugeot 308’de lansmanından itibaren yer alıyorlar. Benzinli 3 silindirli motor, THP motor (2013 Yılı Uluslararası Motoru) ve e-HDi versiyonları. Motor güçleri benzinlilerde 82 ilâ 155 hp arasında değişiyor, CO2 emisyonları ise 114 g/km’den başlıyor. Dizel cephesinde ise, motor güçleri 92 ilâ 115 hp arasında değişirken, CO2 emisyonları 93 g/km’den başlıyor.

Bu etkin motor seçenekleri Michelin ile özel işbirliği çerçevesinde geliştirilen düşük yuvarlanma direçli lastiklerle birleşebiliyorlar. Bu yeni kuşak lastikler ıslak zeminde daha kısa fren mesafesi ve standart lastiklerle aynı kullanım ömürleriyle birlikte CO2 emisyonunda ortalama 3 g/km kazanç sağlıyorlar. Modellerin üçte birinden fazlasında bu lastikler standart olarak yer alacak.

2014 ilkbaharından itibaren, başta 3 silindirli benzinli turbo (1.2 e-THP) olmak üzere, segmentte rekor oluşturan emisyon ve tüketim değerleriyle (82 g/km CO2, 3,1 l/100 km) BlueHDi versiyonları ve yeni kuşak 6 ileri vites kutuları olmak üzere, Yeni Peugeot 308’de yepyeni teknolojiler sunulacak.

Euro 6 Dizel motorlarını ifade eden BlueHDi, dizel Euro 6 kirlilik giderme sistemi için özel şekilde Selective Catalytic Reduction (SCR) fonksiyonu ile katkılı Partikül Filtresini (FAP) bir araya getiren BlueHDi teknolojisi NOx’lerin %90’a kadar azaltılmasını, CO2 emisyonlarının ve yakıt tüketiminin minimize edilmesini ve her zaman partiküllerin %99,9 oranında azaltılmasını sağlıyor.

Dış tasarım

Önde, krom çerçeveli büyük orta panjur Yeni Peugeot 308’in statü kazandırıcı şıklığını vurguluyor. Full LED farlar üst donanım seviyelerini standart olarak donatıyor. Alt bölümde, geniş hava girişi etrafında, C şeklinde kromajlı yuva içine yerleştirilmiş sis farları bulunuyor.
Arka lambalar ise otomobilin teknolojik ve dinamik imajını güçlendiriyor. LED’li lambaların çizdiği tema ile 3 aslan pençesi imzasını burada da görüyoruz. Bütün donanım seviyelerinde mevcut olan bu LED’li arka lambalar C segmentinde bir ilk oluşturuyorlar.

PEUGEOT i-Cockpit

PEUGEOT i-Cockpit dört ana unsurdan oluşuyor. Sürüş hissini arttırmak  için kompakt bir direksiyon simidi, gözünüzü yoldan ayırmadan bilgileri okumanız için göz hizasında gösterge paneli, yüksek kaliteli orta konsol ve sezgisel bir sürüş için 9,7’’ dev dokunmatik ekran.

Şık malzemelerin kullanımı ve hemen hemen hiç düğme olmaması ön panele pazarda görmeye alışık olmadığımız bir yalınlık kazandırıyor. İnce hava ızgaralarıya çerçevelenen 9,7’’ büyük dokunmatik ekran yarı mat krom bir yuva içine yerleştirilmiş. Ses düğmesi aynen bir HiFi nesnesi gibi, yalın ve beyaz bir ışık halkası ile çevreleniyor. Ona bitişik CD okuyucu uzun ve ince kromajlı bir baret içinde yer alıyor. Yarı mat krom dekorlar orta konsol veya ön kapıların üzerinde yer alan kumandalara değer kazandırıyor.

İç mekanda ikinci donanım seviyesinden itibaren direksiyon simidi saf deri kaplı ve parlak siyah ve yarı mat krom eklentiler içeriyor. Koltuklar Yarı deri, Alkantara veya opsiyon Nappa deriyi bir araya getiren bir kumaşla kaplanabiliyor. Yüksek pozisyonda yer alan entegre gösterge paneli dokunmatik ekrana kadar uzanıyor.

Gösterge paneli yüksek hassasiyetli bir teknolojik nesne olarak tasarlanmış. Kadranlar büyük bir genişlik üzerinde uzuyorlar ve ibrelerin simetrik rotasyonu kompakt direksiyon simidinin iki yanında yer alan bilgilerin okunmasını kolaylaştırıyor. Bu düzen sürücünün gözlerini yoldan ayırmaması için dikkatini gösterge panelinin üst kısmına odaklamasını sağlıyor. İnce şekilde işlenmiş kırmızı ibreler hassas saatçilik teknolojisine gönderme yapıyor. Üst gam versiyonlarda hız ve devir kadranlarının çerçeveleri gibi krom kaplı olarak gelecek. Bu durumda kadranlar araç durduğunda ikaz ışıkları ve rakamların görülmemesini sağlayan bir black panel fonksiyonu sunuyorlar.

Sürüş deneyimi

Kompakt boyutlarıyla (351 mm x 329 mm), direksiyon simidi kullanışlılığı kolaylaştırıyor. Şehirde manevralar hassas ve yol hakkında bilgilendirici elektrik asistanlı direksiyon sayesinde büyük bir kolaylıkla yapılıyor. 9,7’’ büyük dokunmatik ekran üzerinde kumandalar yoğunlaşıyor. Ekran özelikle klima, sürüş yardımları, multimedya, navigasyon, telefon, PEUGEOT Connect Apps uygulamaları ve araç parametreleri gibi donanımlara kumanda edilmesini sağlıyor. Fonksiyonlara direkt erişim sağlayan yedi buton dokunmatik ekranın kullanımını kolaylaştırıyor. İki sayfada toplanan bilgilere kolayca erişilebiliyor.

PEUGEOT i-Cockpit, Yeni Peugeot 308’i C segmentinde farklı kılan güçlü bir özellik olarak karşımıza çıkıyor.

Sürüş özellikleri

Yeni Peugeot 308’in artırılan sürüş keyfi yeni EMP2 platformunun gelişmiş niteliklerine dayanıyor. Mekanik organların yeniden konumlandırılması ve Yeni Peugeot 308’in azaltılan yüksekliği ağırlık merkezinin 20 mm alçaltılmasını sağlıyor. Bu sayede gövdenin duruşu ve aerodinamiklik iyileştiriliyor. Yeni platform ile ağırlıkları azaltılan yeni bir yürüyen aksam kullanılıyor (önde Mc Pherson tipi ve arkada şekli değişebilen kirişli dingil). Yürüyen aksamın optimize edilmesi dönüş yarı çapının 30 cm azaltılmasını sağlıyor (kaldırımlar arası 10,4 m). Arkada, salıncağın içinden geçen amortisörün yenilikçi yerleşim biçimi konfor ve yol tutuşu lehine daha yüksek bir verimlilik sağlıyor.

Daha güvenli bir sürüş için teknolojik sürüş yardımları

Daha da konforlu ve güvenli bir sürüş için, Yeni Peugeot 308 ileri teknolojili sürüş yardım donanımlarına sahip.

Opsiyon olarak mevcut Driver Assistance Pack otomobilin önünde yer alan bir radarı devreye sokan üç aygıttan oluşuyor:
Aktif hız sabitleyici : Genişletilmiş fonksiyonları olan bir hız sabitleyici/sınırlayıcıdır.

Çarpışma Riski Alarmı : Görsel ve sesli bir alarm çarpışmadan sakınmak için sürücüyü fren yapması için uyarıyor.

Otomatik Acil Fren : Muhtemel bir çarpışma riski olduğunda, çarpışmadan sakınmak veya çarpışma sonuçlarını hafifletmek için otomatik fren sistemi devreye giriyor.
Herkesin konforu ve güvenliği için, Yeni Peugeot 308 ile standart veya opsiyonel olarak çok sayıda donanım sunuluyor: Kör nokta uyarı sistemi, elektrikli park freni, büyük renkli ekranı kullanan geri vites kamerası, Anahtarsız giriş ve çalıştırma, Park Assist sistemi (2014 ilkbaharında) , vs.

Kalite

Yeni Peugeot 308 için Peugeot’nun birkaç yıldan beri sürdürdüğü ürün gamında yükseliş stratejisinin hayata geçirilmiş hali denilebilir. Her düzeyde ifade edilen mutlak kalite arayışının yönlendirdiği bir şartname : Tasarım, malzeme seçimleri, parçaların birleştirilmesi, akustik işlem ve dayanıklılık. Yeni Peugeot 308, lansman öncesinde 2,5 milyon kilometre sürüş testi, 4 hidrolik pistonlu titreşim ve iklim deneme tezgahında 2 500 saat test, 250 000 kez klima açma-kapama testi, dokunmatik ekrana 4,3 milyon basma gibi çok sayıda kalite testinden başarıyla geçmiş.

Fransa’da üretim

Yeni Peugeot 308 Sochaux Fabrikası’nda üretilecek. Fransa’daki Trémery ve Douvrin Fabrikaları da motor-şanzıman gruplarını temin edecekler. Yeni Peugeot 308 Frankfurt Otomobil Fuarı’nda 10 Eylül 2013 tarihinde dünya prömiyerinde tanıtıldı ve satışı 12 Eylül 2013 günü Fransa’da başladı. Türkiye’de 2014 yılının başında pazara sunulması planlanan Yeni Peugeot 308, uluslararası pazarlara satışa yönelik olarak ileri vadede Çin’de de üretilecek.