Fransız otomobil üreticisi Peugeot’nun yeni nesil şehirli SUV modeli 2008, sınıfının en güçlü otomobillerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. 208 ile hemen hemen aynı tabanda olan 2008, başarılı satış grafiği ile dikkatleri üzerine çekerken, başarısını Euro NCAP güvenlik testlerinden aldığı beş yıldız ile taçlandırdı.

Bağımsız güvenlik değerlendirme kuruluşu olan Euro NCAP tarafından gerçekleştirilen ve dünya genelinde geçerliliği kabul edilen güvenlik testlerinden beş yıldız almayı başaran yeni Peugeot 2008, bu alanda rakiplerinin gerisinde kalmayarak önemli bir sınavı da vermiş oldu.

Yetişkin Koruma

Sürücü, yetişkin ve çocuk yolcu, yaya ve güvenlik donanımı olarak değerlendirilen testlerde oldukça iyi sonuçlar alan yeni 2008, güvenli otomobil ünvanını almaya hak kazanıyor. Yapılan testlerde sürücü ve önde oturan yetişkin yolcu; önden, yandan ve arkadan çarpma etkilerine karşı tam korumada kalırken, 2008 bu testi yüzde 88 gibi yüksek bir değerle ve 32 puanla başarıyla tamamlıyor. Testlerde ön darbelerde konsolun tamamıyla sabit kaldığı görülürken, yolcu ve sürücünün diz, göğüs ve kafa bölgelerinde hasar almadığı gözleniyor. Yan bariyer testlerinde vücut bölgeleri güvenli şekilde testleri geçerken arkadan alınan darbelerde boyun bölgesinde marjinal değerde korunma sağlanıyor.

Çocuk Koruma

Arka kısımda oturan çocuk yolcuda ise iki farklı yaş grubu için test gerçekleştirildi. 3 yaş ve 18 aylık iki farklı grubun denendiği testlerde 2008, ISOFIX bağlantı noktalarına bağlı çocuk koltuğunda oturan 3 yaş grubu çocuklar için çarpışma testlerinde yüzde 77’lik bir başarı oranıyla geçer notu alıyor. Test sonuçlarına göre çarpma anında, çocuk baş ve gövde kısmının araç içi parçalarla teması en aza indirildiği ve darbelerden sakındığı görülüyor.

Yaya Koruma

Yeni 2008’de yaya güvenlik seviyesi 208 modelinde olduğu gibi korunmuş. Yapılan testlerde motor kaputunun yüzeyinde iyi derecede korunma sağlanırken ön cam altı ve köşe kısımlarındaki yetersiz koruma yayalar için tehlike oluşturacak niteliklere sahip. Bunun yanı sıra motor kaputu ön kenarlarında pelvis için orta dereceli tehlike söz konusu olsa da geri kalan kısımlarda ve tamponda maksimum değerde koruma sağlandığı görülüyor. Sonuç olarak Peugeot 2008 yaya koruma testlerini de yüzde 72’lik bir oranla başarıyla tamamlıyor.
Güvenlik donanımları açısından da değerlendirilmeye tabi tutulan 2008’de, standart donanım olarak gelen elektronik stabilite kontrolü, emniyet kemeri uyarısı sistemi ve hız sınırlama özelliği testi rahatlıkla geçmesine yetiyor.

Sonuç olarak Euro NCAP güvenlik testlerini 5 yıldızla tamamlamayı başaran Peugeot 2008, hem sürücü hem yolcu hem de yaya güvenliğini düşünen bir şehir otomobili olarak karşımıza çıkıyor. 44 bin TL’den başlayan fiyatları ve 208’den üstlendiği başarısı ile segmentinin en tercih edilebilir modelleri arasında yer alıyor. Her ne kadar otomatikleştirilmiş şanzıman bir dezavantaj olarak görülse de dizel otomatik versiyon seçeneğinin yer alması modeli rakiplerinin yanında bir adım önde görmemize yetiyor.