Honda Türkiye Başkanı Hideto Yamasaki, Türkiye’de ürettikleri Civic Sedan ile 50 bin adetlik üretim kapasitesini dolduramadıklarını belirterek, “15 bin adet Civic Sedan üretiyoruz. Yaklaşık 35 bin adetlik kapasite geriye kalıyor. Bu bağlamda yeni model üzerinde çalışmayı düşünüyoruz” dedi.

Honda CR-V 1.6 dizel modelinin tanıtımında, 2013 yılı itibarı ile gerçek Honda’nın yeniden hayat bulmaya başladığını ifade eden Yamasaki, inovasyon, üstün mühendislik, sportiflik ve eğlence gibi otomobiller için vazgeçilmez değerlerle yoğrulan Honda modellerinin, bu yıl itibarı ile yeniden doğduğunu kaydetti.

Yamasaki, 2015 yılında yeniden başlayacakları Formula 1’in, gerçek Honda ve Honda mühendisliğinin doğuşunu simgelediğine işaret ederek, “Önümüzdeki dönemde Türkiye’de de satışa sunacağımız NSX ve Type R modelleri, Honda’nın sportif, yenilikçi ve eğlenceli yanını pekiştirmiş olacaklar” dedi.

2012 yılı itibarı ile dünya genelinde 25 milyon Honda müşterisine ulaştıklarını ve bugün rekor sayılabilecek yıllık 3,8 milyon yeni müşteri sayılarını 2017 yılı sonunda yıllık 6 milyon satışa ulaştırmayı hedeflediklerini bildiren Yamasaki,  “Küçük dizel motorumuzla Avrupa’da önemli bir başarı hedefliyoruz ve ‘Earth Dreams Technology’ motorlarımızın ilki olan 1.6 i-DTEC sayesinde Türkiye’deki müşterilerimizi sınıf lideri performans ve düşük tüketimle buluşturuyoruz. CR-V dizel modelimizin sadece 4,5 litre olan 100 kilometredeki tüketimiyle Türkiye’de büyüyen SUV pazarında güçlü bir konuma yerleşeceğine inanıyoruz” diye konuştu.

Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yamasaki, Honda’nın Türkiye’de ikinci bir model üretip üretmeyeceğine ilişkin soruya şu karşılığı verdi: “Türkiye’de ürettiğimiz Civic Sedan ile 50 bin adetlik üretim kapasitemizi dolduramıyoruz. 15 bin adet Civic Sedan üretiyoruz. Yaklaşık 35 bin adetlik kapasite geriye kalıyor. Bu bağlamda yeni model üzerinde çalışmayı düşünüyoruz. Honda olarak C segmentinde ilerliyoruz. Ama kapasiteyi doldurabilmek için B Sedan üretmeyi düşünebiliriz. Şu an itibari ile tüm olanakları değerlendiriyoruz. Hangisinde daha fazla kar edeceğimiz konusunda çalışmalarımız devam ediyor.”

Yamasaki, üretilmesi planlanan yeni modelin zamanına ilişkin ise “Genellikle bir ürünün hazırlama aşaması iki yıldan fazla süre alıyor. Bizler 2013 yılının sonundayız. Tam zamanını söyleyemem ama hesaplamayı siz yapabilirsiniz. Bizler 2013’ün sonundayız hala çalışmamız gerekiyor” değerlendirmesinde bulundu.

“Dövizdeki dalgalanmaların fiyata yansıması söz konusu olabilir”

Son dönemde döviz kurundaki dalgalanmalara ilişkin de Yamasaki, “Türk piyasasına baktığımızda, elbette daha önce de bu döviz kuru dalgalanmaları olmuştu. 1-3 ay gibi bir zamanda bu tür olayların fiyata yansıması söz konusu olabilir. Bu durumda planımız 1-3 ay içerisinde piyasanın ve pazardaki son gelişmelere göre fiyata artış olarak yansıyabilir” şeklinde konuştu.

Honda Türkiye Otomobil Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Erdem Soydaş ise Avrupa pazarında yüzde 50’ler seviyesinde paya sahip kompakt SUV segmentinde tamamen yeni bir pazara adım atmış olacaklarını belirtti.

Soydaş, Türkiye’deki SUV segmentinin toplam satışları incelendiğinde Türkiye’de şanzıman tercihlerinde manuel vitesin tercih edilme oranının 2008 yılındaki yüzde 20’lerden 2013 yılında yüzde 60’a ulaştığının gözlemlendiğini aktardı.

Tüm bu veriler ışığında Honda olarak, artık hem Avrupa hem de Türkiye’de müşterilerin beklentilerini karşılayacak olmanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getirerek, “Honda CR-V 1.6 i-DTEC’in, vergi avantajının getirdiği rekabetçi fiyatıyla Türkiye’de büyük başarı göstereceğine inanıyoruz. 2013 yılının 600 bin, 2014’ün de 610 bin adetlerle kapanmasını öngördüğümüz Türkiye binek otomobil pazarında 2 bin 250 adetlik CR-V dizel satışı gerçekleştirmeyi planlıyoruz” dedi.

Honda Türkiye Satış Sonrasından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Can Eroskay da CR-V 1.6 dizelin Honda ürün gamındaki Earth Dreams Technology motor serisinin bir ürünü olan yeni 1.6 i-DTEC motor ile donatılmış ikinci model olduğunu anlattı.

Eroskay, şunları ifade etti: “Otomobil tipi oturma pozisyonu, akıllı ergonomi ve geliştirilmiş ses yalıtımı ile konfor seviyesini yukarılara taşıyan CR-V 1.6 i-DTEC’in, tek dokunuşla katlanan arka koltukları ve geniş bagaj hacmi ile sınıfına örnek… Önden çekiş ve manuel vites kombinasyonu ile 120 PS güç ve 300 Nm tork ile yüksek performansı 100 kilometredeki sadece 4,5 litrelik düşük yakıt tüketimi ile birleştiren CR-V, ‘Earth Dreams Technology’ sayesinde sınıfının en düşük değerlerine ulaşıyor. Bunu hafifletilmiş bir motor ve iki tekerlekten çekişli aktarma sisteminin beraber kullanılması ile sağlayan modelimiz, 2.2lt dizel CR-V ile karşılaştırıldığında 116 kilogram daha hafif olmasının yanında daha iyi yol tutuşa da sahip.”

CR-V 1.6 dizelin 3 versiyonu bulunuyor

İlk kez tanıtıldığı 1995 yılından bu yana SUV pazarının en önemli temsilcisi haline gelen Honda CR-V, bir SUV’un kullanışlılığı ile normal bir otomobilin sürüş güvenliği ile dinamizmini birleştiriyor.

1996 yılından bu yana dünya genelinde 5,1 milyon adedin üzerinde satılan Honda CR-V’nin yeni modeli Avrupa ve Türkiye için son derece önemli olan 1.6 litrelik dizel motorla satışa sunuldu.

Honda’nın ürün gamındaki Earth Dreams Technology motor serisinin ürünü yeni 1.6 i-DTEC motor ile donatılmış ikinci model olan CR-V 1.6 dizel, başlangıç fiyatları 80 bin 900 ile 92 bin 900 lira arasında değişen Dream, Premium ve Elegance adlı üç farklı versiyona sahip bulunuyor.