Peugeot Türkiye Genel Müdürü Marc Bergeretti, Peugeot mühendislerinin 100 kilometrede 2 litre yakıt tüketen motor üzerinde çalıştığını söyledi.

Bergeretti, Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Teknoloji Fakültesi Otomotiv Mühendisliği Bölümüne eğitim amaçlı bağışladıkları 3 aracın teslim töreninde, otomotiv mühendisliği  öğrencilerine seslenerek, “Gerçekten çok hızlı gelişen bir sektörde maceraya gireceksiniz” dedi.

Otomotiv sektörünün dünyayla entegre olduğunu ifade eden Bergeretti, mevsimsel değişimlerin ve petrol türevlerinin azalmasının sektörü etkilediğini belirtti.

Çevreyi daha az kirletmek ve daha az yakıt sarf etmek durumunda olduklarını dile getiren Bergeretti, şunları kaydetti:

“Mühendislerimiz bundan sonrasında daha az enerji harcayan, çevreyi daha az kirleten motorlar geliştirmek zorunda. Halihazırda, mühendislerimiz, 100 kilometrede 2 litre yakıt tüketen motor üzerinde çalışıyor. Mühendislik öğrencileri olarak, tam bu noktada sektörün içine gireceksiniz. Tabii ki sadece motordan bahsetmemek gerekiyor. Aynı zamanda araçların imal edildiği malzemelerde de çok önemli çalışmalar yapılıyor. Hayallerimizde olan, bilgisayar tarafından yönetilen araç sistemleri orta vadede hayata geçecek gibi görünüyor.”

Bergeretti, sektörün değişim içinde olduğunu belirterek, öğrencilere başarılar diledi.

CÜ Rektörü Prof. Dr. Faruk Kocacık ise teknoloji çağında hem çevreye duyarlı hem de teknolojiyi daha ileriye götürecek çalışmalara ihtiyaç olduğunu belirtti.

Öğrencilerinin teknolojiyi kullanan bireyler olarak yetişmesi için çaba gösterdiklerini dile getiren Kocacık, Teknoloji Fakültesi Otomotiv Mühendisliği Bölümüne eğitim amaçlı 3 araç bağışladıkları için Peugeot yetkililerine teşekkür etti.

Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Orhan Tatar ise bugün kendileri için çok heyecanlı ve onurlu bir gün olduğunu söyledi. Peugeot’un katkısının kendileri için çok değerli olduğunu belirten Tatar, emeği geçenlere teşekkür etti. Peugeot’un artık en büyük kurumsal ortakları olduğunu ifade eden Tatar, iş birliğinin devam etmesini diledi.

İlahiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen törende, Peugeot marka 3 ticari araç, CÜ yetkililerine teslim edildi.