Bir otomobil modelinin ilk çizimlerinden, lastiklerinin yola değdiği ana kadar olan tasarım ve mühendislik süreci normalde birkaç yıl alıyor. Fakat bu süreç bir kez tamamlandığında 86 saniyede bir otomobil üretilebileceğini Ford Köln Fabrikası kanıtlamış bulunuyor.

Ford, Dünyanın en iyi motorunu üreterek Almanları zaten daha önce şoka sokmuştu. Tüm Avrupa pazarının ihtiyacını karşılayan B-MAX ‘ların da üretildiği Köln’deki üretim tesisi aynı zamanda Fiesta’ların da montajlandığı yer.

Avrupa’daki en büyük üretim tesislerinden biri olan Ford fabrikasının sadece kaporta bölümünde bile 4 bin kişi çalışıyor. Motor ve şanzıman bölümlerinde birkaç bin kişi daha görev yapıyor.

Bu kadar büyük bir operasyonun sonucu olarak bu üretim tesisinde Ford, 86 saniyede bir yepyeni bir Fiesta çıkarıyor.  Bu acele neden derseniz, makyajlanmış yeni Fiesta tanıtıldığından beri Avrupa’da şu anda segmentinin en çok satan modeli Ford Fiesta olmuş durumda.  Artan talebi karşılayabilmek için Ford çalışmalarını hızlandırmış.