İtalyan lüks spor otomobil üreticisi Lamborghini’nin efsanevi Gallardo modelinin sonuncusu düzenlenen bir törenle banttan indirildi.

İlk olarak 2003 yılında Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılan ve 2004 yılında satışa sunulan Lamborghini Gallardo, 10 yıl boyunca üretimde kalarak 14 bin 22 adet satmayı başardı. İtalya’daki Lamborghini fabrikasında düzenlenen bir törenle üretimine son verilen Gallardo, bu zamana kadar ki 35 farklı varyasyonu ve efsanevi tasarımıyla otomobil tarihine adını altın harflerle yazdırmayı başardı.

Satışa 512 beygirlik 5.0 lt V10 motoruyla çıkan ilk Gallardo, zaman içerisinde; Spyder, Superleggera, LP560-4, Performante gibi versiyonlarla hem teknik hem de teknolojik açıdan gelişimini sürdürdü.

Önümüzdeki yıl piyasaya sürülecek ve Gallardo’nun yerini alacak olan Cabrera modeli, Lamborghini’nin yeni nesil çizgilerini ve teknolojisini yansıtacak. 5.2 litrelik V10 motorla gelen modelin gücü ise 600 beygire yakın olacak. Lamborghini Cabrera, önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde satışa sunulacak. Modelin satış fiyatının ise 250 bin Euro’dan başlayacağı ön görülüyor.