Bir Renault Grubu markası olan Dacia, Türkiye’de yükseliş trendini sürdürüyor. 2012 yılını 10. sırada tamamlayan Dacia, 2013 yılında toplam pazarda marka sıralamasında 7. sıraya yükseldi. Türkiye, uluslararası platformda da Dacia satışlarında en başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Türkiye dünya sıralamasında 4. sıraya yerleşti.

2010 yılında lansmanı gerçekleştirilen Dacia Duster üç yılda 450 binden fazla müşterinin gönlünü fethetti. Türkiye’de ise Duster müşterilerin en çok tercih ettiği dizel SUV modeli. Aynı zamanda 4×4 segmentinin de lideri.

Yeni Duster Ambiance ve Lauréate olmak üzere iki farklı versiyon ile Türkiye’de 2 Aralık 2013 tarihinde 36.600 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu.

Dacia, Sandero ve Sandero Stepway’i yenileyip Lodgy ve Dokker modellerini pazara sunduktan sonra ürün gamını eksiksiz hale getiriyor ve Yeni Dacia Duster ile birlikte ürün gamı tamamen yenilendi.

Dış tasarımında değişiklik, iç mekanında devrim

Yeni Dacia Duster’ın ön yüzü, her yol koşuluna uygun bir otomobil olduğunu vurgulayacak biçimde iyileştirildi. Yeniden tasarlanan ızgaranın artık yeni bir hava giriş kanalı ve gündüz farlarına sahip çift optikli farları var.

Yepyeni ekipmanlar ve iyileştirilmiş özellikler

Yeni Dacia Duster’da daha fazla özellik bulunuyor: elektronik denge programı (ESP) ve dört hava yastığı, Eco mode, gündüz farları, vites değiştirme göstergesi standart olarak sunuluyor. Buna ek olarak Dacia MEDIA NAV, hız ayar ve sınırlayıcı ve arka park sensörleri de opsiyon olarak müşterinin beğenisine sunuluyor.

Motor yelpazesi

Yeni Dacia Duster, 1.5 dCi motorun iki versiyonu ile sunuluyor: 90 bg ve 110 bg. Bunların her ikisi de daha düşük yakıt tüketimleri ile birlikte üstün sürüş özellikleri sağlıyor. Ayrıca, 1.6 16V 105 bg motorun benzinli ve LPG’li versiyonları da Türkiye pazarında satışa sunuluyor. Yeni Duster’da sunulan Eco mode sayesinde sürücülere yakıt tüketimlerini azaltmada yardımcı oluyor ve sürüş tarzına ve yol koşullarına bağlı olarak CO2 emisyonları %10’a kadar azaltılabiliyor.

Yeni Dacia Duster akustik performans konusunda da iyileştirildi: araç içerisindeki gürültü seviyesi yarı yarıya azaltıldı.

Gerçek bir kompakt SUV

Yeni Dacia Duster, Duster’ı tam bir başarı hikâyesine dönüştüren bütün iyi nitelikleri barındırmaya devam ediyor. Buna, kullanımındaki çok yönlülük, 4×2 versiyonunun her yol koşulundaki becerileri ve 4×4 versiyonunun off-road kabiliyetleri de dahil.

Yeni Dacia Duster, diğer tüm Dacia’lar gibi 3 yıl /100,000 km* garanti ile sunuluyor.

Bir 4×4 stili

Aracın ön tasarımı iki adet krom kaplı şerit ile yeniden tasarlanmış bir ızgara ile şekillendirildi. Söz konusu ızgaranın artık yeni, aşağıya yerleştirilmiş hava giriş kanalı ve gündüz farlarına sahip çift optikli farları var.

Bütün bu yenilikler bir yandan aracın görüntüsünü ve sağlamlığını vurguluyor diğer yandan da sağlam maceracı özelliğini güçlendiriyor.

“DUSTER” yazılı tavan barları otomobilin SUV karakterini vurguluyor. Yepyeni 16 inçlik “Koyu Gri” alüminyum jantlar ve “Çamur ve Kar” lastikleri ise Yeni Dacia Duster’ı daha dinamik kılıyor.

Arkada ise, yeni aydınlatma grubu ön kısımdaki tasarım özelliklerini tamamlıyor; özellikle de krom kullanımı ile. Krom kaplı bir egzoz çıkış borusu ve 4×4 versiyonları için yeni “4WD” yazısı, araçtaki stil değişikliklerini tamamlıyor ve aracın kişiliğini güçlendiriyor.

Yeni Dacia Duster artık yepyeni bir gövde rengi ile sunuluyor: Gri Füme.

İçerideki büyük değişiklikler

Yeni Dacia Duster’ın iç tasarımı dış görüntüsünün sunduğu vaatleri karşılayabilmesi açısından köklü biçimde yenilendi. Böylelikle, araç SUV segmentindeki sağlam yerini pekiştiriyor.

Yeni Duster’ın ön paneli tamamen yeniden tasarlandı. Yeni konsol, ön bölümün sunduğu sağlamlık duygusunu arttırıyor.

Yeni Dacia Duster’daki daha koyu kabin renkleri, otomobilin güçlü karakterini ve sağlam 4×4 özelliklerini ön plana çıkarıyor.

Aracın konfor düzeyi yeni tasarlanan koltuklarla artırılırken, arka koltuk sırasının sırtlığı daha da güçlendirildi.

Yeni Dacia Duster, deri de dahil olmak üzere üç yeni döşeme seçeneği ile sunuluyor.

Multimedya, Yeni Dacia Duster’da iki seçenek halinde sunuluyor

– Dacia MEDIA NAV kullanımı son derece kolay bir navigasyon ve multimedya sistemi (opsiyonel). 7 inçlik (18 cm) büyük ekranda, menüdeki fonksiyonlar arasında geçişler yapılabilmesi için kullanımı kolay bir başlangıç sayfası bulunuyor: Radyo, ortam, telefon, harita, navigasyon ve ayarlar. Dacia MEDIA NAV’a Bluetooth® bağlantısı ve 2D ve 3D (Kuş bakışı) görüntülü navigsyon da dahil. Telefon ve MP3 çalar gibi kişisel ekipmanların rahat bir biçimde bağlanabilmesi için ön panelde USB ve jak bağlantı noktaları bulunuyor.

– Yeni Radyo CD, en temel multimedya sistemi olup, radyo, MP3-uyumlu CD çalar, Bluetooth bağlantısı ve entegre jak ve USB soketlerine sahip.

Yeni kullanışlı donanımlar

Yeni Dacia Duster, müşteri beklentilerini tam anlamıyla karşılayabilmek için yeni donanımlar sunuyor.

– Hız sabitleyici ve sınırlayıcı (opsiyonel) kontrolleri orta konsolda (sistem aktivasyonu) ve direksiyon simidinde (hız ayarı) yer alıyor.

– Arka park sensörü (opsiyonel), geri viteste ilerlerken arkada bulunan engeller konusunda sürücüyü uyaran bir dizi sensörden oluşuyor.

– Elektrikli cam kumandaları kapılarda yer alıyor (ön ve arka). Sürücü tarafındaki kumanda ise tek dokunuş fonksiyonu ile donatıldı (bazı versiyonlarda ).

Yeni Dacia Duster’da 475 litrelik  bagaj hacmi ve daha geniş kabin alanı sunuluyor. Bu yeni model arka koltuk sırası öne katlandığında sunduğu 3.3 litrelik ekstra bagaj alanı sayesinde 2.70 metre uzunluğa kadar eşyaları taşıyabiliyor.

Çıkarılabilir bagaj rafı ise bagajda yer alan eşyalara kolaylıkla erişilmesine ve bagajın daha rahat yerleştirilmesine imkan tanıyor.

Yeni aktif güvenlik ekipmanları

Elektronik Denge Programı (ESP) Yeni Dacia Duster’da standart olarak yer alıyor. Söz konusu sistem en zorlu koşullarda dahi engellerden kaçarken, virajlarda yol tutuşu kaybedilirken ve kaygan yüzeylerde seyrederken otomobili rotasında tutmaya yardımcı oluyor.

Standart olarak sunulan Acil Fren Destek Sistemi (AFU) de ABS’yi tamamlıyor.

Pasif güvenlik ekipmanları

Yeni Dacia Duster’da, tüm yolculara kusursuz güvenlik sunması bakımından tüm versiyonlarda standart olarak sürücü ve ön yolcu hava yastıkları ile birlikte yan ve göğüs hava yastıkları bulunuyor.
Emniyet kemerini takmayı unutan sürücüler ve ön yolcu görsel ve sesli bir sinyal ile uyarılıyor.

Arka koltuklar, bebek ve çocuk koltuklarının basitçe ve emniyetli biçimde takılabilmesi için Isofix bağlantı noktaları ile donatılmış.

Zengin motor yelpazesi

105 bg güç üreten 1.6 litrelik 16v benzinli motor

105 bg güç üreten 1.6-litrelik 16v benzinli motor, gamın en uygun fiyatlı motoru olup, Yeni Dacia Duster’ın Ambiance 4×2 versiyonunda sunuluyor.

105 bg güç üreten 1.6 litrelik 16v benzinli motorun karma parkurdaki yakıt tüketimi 7.1 l / 100 km düzeyinde. Motorun CO2 emisyonu ise 165 g/km.

105 bg güç üreten 1.6 litrelik 16v LPG motor

Orijinal fabrika çıkışlı LPG versiyonu bulunan tek marka olan Dacia, dizele ekonomik bir alternatif olması bakımından LPG seçeneğini sunmaya devam ediyor. 1.6 16v 105 bg motor bu nedenle çift yakıtlı versiyon halinde sunuluyor. Bu şekilde kullanım maliyetleri ve CO2 emisyonları azaltılmış oluyor.

105 bg 1.6 16v çift yakıtlı motorun karma parkurdaki yakıt tüketimi benzinde 7.2 l / 100 km ve LPG’de 9.0 l / 100 km. Motorun CO2 emisyonları ise sırasıyla 167 g/km ve 145 g / km.

LPG’li bütün Dacia araçlarda olduğu gibi Yeni Duster’da da sürücü arzu ettiği yakıt tipini seçebiliyor (benzin veya LPG). Yakıt seçimi son derece zahmetsizce gerçekleştirilebiliyor. Pompa fiyatı litre başına 2,8 TL civarında olan otogaz, çok ekonomik bir seçenek olabiliyor.

Söz konusu motor Yeni Dacia Duster’ın 4×2 versiyonunda bulunuyor ve beş vitesli düz vites kutusu ile birlikte sunuluyor.

Yüksek performanslı dizel: 1.5dCi

Yeni Dacia Duster, 90 veya 110 bg’lik iki 1.5 dCi versiyonu ile sunuluyor.

Renault’nun en çok tercih edilen 1.5 dCi motoru güvenilirliği ve performansı sayesinde tüketicinin beğenisini topluyor. Bu motor, son derece verimli altı ileri vites kutusu sayesinde üstün sürüş özellikleri ve hızlanma sunuyor.

1.5 dCi 90 bg motoru 4×2 versiyonda yer alıyor ve karma parkurdaki yakıt tüketimi 4.7 l / 100 km olup, CO2 emisyonu 123g / km düzeyinde.
1.5 dCi 110 bg motorun karma parkurdaki CO2 emisyonları 4×2 versiyonunda 127g / km iken, 4×4 versiyonunda 135g / km seviyesinde. Yakıt tüketimleri ise sırasıyla 4.8l / 100 km ve 5.2l / 100 km.

Yeni Dacia Duster’ın off-road özellikleri kısa kademeli birinci vites imkanı sunan altı vitesli düz şanzıman ile daha da iyileştirilmiş:

–    Engebeli arazilerde düşük hızlarda bile sarsıntısız tepki
–    Dik eğimlerde güçlü çekiş
–    Yokuş aşağı inişlerde etkin tutunma

Eco Mode fonksiyonu ve Vites Değiştirme Göstergesi ile azaltılmış yakıt tüketimi

Eco Mode sürücülere yakıt tüketimlerini azaltmada yardımcı oluyor. Sistem devreye sokulduğunda belirli sürüş ayarlarına kilitleniyor ve motor performansı ile hem sürücülerin hem de yolcuların konfor düzeylerini göz önünde bulundurarak iç mekan sıcaklık düzeyini sınırlıyor.

Eco Mode sayesinde sürüş tarzına ve yol koşullarına bağlı olarak CO2 emisyonları %10’a kadar azaltılabiliyor.

Vites Değiştirme Göstergesi sürücüyü vites değiştirmek için en uygun an konusunda bilgilendiriyor ve böylece yakıt tüketimini azaltıyor.

Akustik konfordaki iyileştirmeler

Yeni Dacia Duster’da araç içerisindeki gürültü seviyesi yarı yarıya azaltılmış.

Akustik konfordaki bu ciddi iyileştirme üç kaynaktan gelen gürültülerin azaltılmasıyla elde edilmiş:

–    yol gürültüsü;
–    motor gürültüsü;
–    rüzgar gürültüsü.

Altı vitesli mekanik vites kutusu ile donatılmış olan motorlar yüksek hızlarda da iyileştirilmiş akustik özelliklerden istifade ediyor. Yeni Dacia Duster’ın 130 km/s’deki gürültü seviyesi önceki versiyonda 90 km/s’de oluşan gürültü ile kıyaslanabilir.

Yeni Dacia Duster Romanya’daki Pitesti tesisinde üretiliyor

Grubun diğer tüm üretim tesisleri gibi Pitesti fabrikası da kaliteli üretim ve sıkı üretim standartlarının uygulanmasını gerektiren Renault Üretim anlayışını uyguluyor.

Yeni Duster, Renault-Nissan motorlarının güvenilirliğinden faydalanıyor. Bunlar arasında 2012’de bir milyondan fazla satış gerçekleştiren 1.5 dCi de var. Yeni Dacia Duster aynı zamanda 4×4 araçlar konusunda Nissan deneyiminden istifade ediyor. Özellikle de aktarma kutusu ve diferansiyel kilitli arka aks konusunda.

Yeni Dacia Duster  1.600.000 km daha fazla yol kat etti

Tıpkı Renault araçları gibi Dacia otomobilleri de en zorlu koşullarda testlerden geçiriliyor.  Klasik dayanıklılık testlerine ek olarak, tüm yeni Dacia araçlar uzun ömürlü güvenilirlik sunabilmeleri amacıyla en zorlu yol koşullarında kapsamlı testlerden geçiriliyor.

Birinci nesil Duster’da uygulanan 4 milyon kilometrelik testlere ilave olarak Yeni Dacia Duster  1.600.000 km daha fazla yol kat etmiş. Ayrıca motor ayarları da farklı hava koşullarında en uygun tepkiyi vermesi bakımından yüksek irtifa testlerine tabi tutulmuş.

Bütün Duster sistemleri gerçek hayat kullanımında üç seneye denk gelecek simülasyonlara maruz bırakıldı: bunlar arasında sürekli tekrarlanan kapı ve cam açma/kapama hareketleri, koltuk ve ayna ayarları, kornanın çalışması, vb. mevcut.

Yeni Dacia Duster fiyat listesi (05.12.2013)

Yeni Duster Ambiance 4×2 – 1.6 16V 105 bg 36.600 TL
Yeni Duster Ambiance 4×2 – 1.6 16V LPG 105 bg 39.850 TL
Yeni Duster Ambiance 4×2 – 1.5 dCi 90 bg 43.000 TL
Yeni Duster Ambiance 4×4 – 1.5 dCi 110 bg 47.600 TL
Yeni Duster Laureate 4×2 – 1.5 dCi 90 bg 47.500 TL
Yeni Duster Laureate 4×2 – 1.5 dCi 110 bg 49.250 TL
Yeni Duster Laureate 4×4 – 1.5 dCi 110 bg 53.550 TL