Mercedes-Benz, Uluslararası Cenevre Otomobil Fuarı öncesinde düzenlediği basın gecesi ile hem yeni servis markası “Mercedes me” ve Apple’in otomobil eğlence ve bilgi sistemi olan “CarPlay”in lansmanını yaptı hem de merakla beklenen yeni S-Serisi Coupe modelini dünyaya tanıttı. Mercedes-Benz’in 84. kez katıldığı Cenevre Otomobil Fuarı kapsamında yeni C-Serisi, S 600 ve S 65 AMG modellerinin ise Avrupa lansmanı gerçekleşti.

Mercedes-Benz lüks segmentinin tartışmasız lideri S-Serisi’nin yeni nesli kendinden önceki her nesilde olduğu gibi “dünyanın en iyi otomobili” ünvanını korurken aracın yeni tek kapılı modeli S-Serisi Coupe, standartları yeniden belirleyecek. S-Serisi Coupe’nin seri üretim versiyonu, aracın 2013 yılında Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıtılan konsept modelini gerçeğe taşıyor. Yeni S-Serisi Coupe, dinamik hatları, muhteşem detayları, kaliteli işçiliği ve eşsiz tasarımı ile dikkat çekiyor. İlk kez 84. Uluslararası Cenevre Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkan S-Serisi Coupe, Mercedes-Benz’in CL-Serisi modelinin yerini alacak.

2014 Detroit Otomobil Fuarı’ndaki dünya tanıtımından sonra 84. Cenevre Otomobil Fuarı’nda Avrupa lansmanı gerçekleşen yeni C-Serisi ise bir önceki versiyonu ile Türkiye’de ve dünyada satış rekorları kırarak Mercedes-Benz’in en yüksek satış hacmine ulaşan modeli olma özelliğini taşıyor. Daha dinamik hatlar ve karakteristik çizgileri ile bir çok teknolojik yeniliği bir arada sunan yeni C-Serisi, yalın ancak heyecan verici dış ve birinci sınıf iç mekan tasarımıyla yenilikçi bir yaklaşım sunuyor. Yandan bakıldığında uzun kaput, geriye alınmış yolcu kabini ve kısa konsollar C-Serisi’nin klasik ve dengeli Mercedes-Benz sedan yapısını tanımlıyor. Yeni C-Serisi’nin modern görünüme sahip geniş ve lüks iç mekanı duygulara hitap eden sadelikle dinamik sportifliği mükemmel bir şekilde harmanlayarak uçak seyahatlerinde ekonomi sınıfından birinci sınıfa geçilmiş hissi yaratıyor.

Yeni nesil C-Serisi Nisan ayında, yeni S-Serisi Coupe ise Temmuz ayında Türkiye’de satışa sunulacak.

Mercedes-Benz’in yenilikçi hizmetlerinin artık tek çatı altında toplandığı yeni “Mercedes me” servis markası, Mercedes-Benz otomobil sahibi olmaktan bağımsız olarak markanın daha fazla kişiselleştirilebilmesini sağlayacak. 2014 yılı yaz aylarından itibaren kullanıma açılacak olan “Mercedes me” hizmeti kapsamında “Mobility” (Mobilite), “Connectivity” (Bağlanılabilirlik), “Service” (Servis), “Finance” (Finans) ve “Inspiration” (İlham) başlıkları altında bir çok hizmet sunulacak. www.mercedes.me web sitesinden kişiye özel oluşturulacak “Mercedes ID” hesabıyla erişim sağlanabilecek bu yepyeni hizmet sadece dijital dünya ile sınırlı kalmayarak Berlin, Münih, Tokyo, Paris gibi şehirlerde açılacak özel mağazaları ile gerçek hayatta da Mercedes-Benz deneyimi yaşatacak.

Apple’ın İOS tabanlı otomobil eğlence ve bilgi sistemi “CarPlay” uygulamasını kullanan ilk Alman premium otomobil markası olan Mercedes-Benz, bu yeni hizmet sayesinde müşterilerinin beklentilerine daha da iyi cevap verebilecek. 84. Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergilenen yeni C-Serisi üzerinde uygulamalı olarak anlatılan yeni “CarPlay” sistemi ile sürüş esnasında sesli ya da dokunmatik olarak arama yapabilme, müzik dinleme, mesajlara hızlı bir şekilde erişebilme imkanı sunuluyor.

Mercedes-Benz yeni S-Serisi Coupe ile CL-Serisi’ni rafa kaldırmaya hazırlanıyor. Şık ve akıcı çizgileriyle yeni modelin tasarımı, uzun kaputu, dar camları ve boyutları 18 ile 20 inç arasında değişen jantları barındıran kaslı çamurlukları ile dikkat çekiyor. Otomobil 5027 mm uzunluk, 1899 mm genişlik ve 1411 mm yüksek ve 2945 mm aks aralığına sahip.

Kabin oldukça lüks bir hisse sahip, ancak pek çok ögenin sedan otomobil ile paylaşıldığı gözlerden kaçmıyor. “Super Sport” direksiyon ve orta konsoldaki yerini kaybetmiş analog saat sedan ile coupe versiyon arasındaki farklılıklardan birkaç tanesi. İç mekan artık kahverengi, Bengal kırmızısı ve porselen olmak üzere üç farklı renkte sipariş edilebilirken, arka tarafta ise iki adet tek koltuk bulunuyor. Sürücünün konsantrasyonunu dağıtmamak amacıyla tamamen renkli LED head-up display ise opsiyonel olarak sunulan donanımların arasındaki yerini almış.

İlk olarak etkileyici ‘Concept S-Serisi Coupe’ konsepti olarak tanıtılan yeni model, ilk başta maksimum 455 bg güç ve 700 Nm tork üreten 4.7 litrelik V8 motora sahip S500 Coupe formunda karşımıza çıkacak. Bu versiyonu maksimum 593 bg güç ve 900 Nm tork üreten 5.5 litrelik çift turbolu V8 motora sahip S63 AMG de dahil olmak üzere diğer versiyonlar takip edecek.

Mercedes-Benz, S-Serisi Coupe ile MAGIC BODY CONTROL’ün bir gelişmiş versiyonunu da tanıtacak. Otomobilin virajlara girerken tıpkı bir motosiklet veya kayakçı gibi yatmasını sağlayacak olan bu sistem 30-180 km/s aralığında aktif olabilecek ve yolcular tarafından hissedilen yanal eylemsizlik kuvvetini azaltarak sürüş keyfini arttıracak. Ön camda bulunan ve enine yerleştirilmiş hız sensörü ile birlikte çalışan stereo kamera virajları tespit edecek ve havalı süspansiyonun hidrolik amortisörlerinin sıkılığını değiştirerek otomobilin yer ile yaptığı açıyı 2.5 dereceye kadar değiştirebilecek.

Yeni modelin bir başka ilginç özelliği ise opsiyonel olarak sunulan ve 47 adet Swarovski kristaline sahip ön farlar. Bu kristallerin 17 tanesi gündüz farlarını oluştururken, geriye kalan 30 kristal sinyalleri oluşturacak.

Alman üretici 2015 S-Serisi Coupe’nin satışına yılın ikinci yarısı ile birlikte başlanacağını açıkladı.