2014 Cenevre Otomobil Fuarı’nda yeni nesil TT ve daha sportif versiyonu TTS’i tanıtan Audi’nin bir de sürprizi oldu. Alman marka TT ailesine gelecekte katılması muhtemel RS versiyonu da bir konsept olarak tanıttı.

Geniş hava girişleri ve bir splitter ile donatılan ön tamponunda açık renkli ve petek desenli ızgaralar dikkat çekerken 20 inç çaplı jantların tek bijonlu oldukları görülebiliyor. Süspansiyon sistemi alçaltılan otomobilde genişletilmiş çamurluklar, büyük bir spoiler, difüzör, hava çıkışlarına sahip arka tampon ve çift egzoz çıkışı dikkat çekiyor.

İç mekana geçildiğinde kardeşlerinden daha sade olduğu söylenebilecek konseptin kapı içlerinden kol dayanakları ve hoparlörler çıkartılmış. Yarış koltukları ve dört noktadan bağlantılı emniyet kemerlerine sahip olan aracın direksiyon simidi üzerine motor çalıştırma düğmesi ve diğer bazı kumandalar eklenmiş.

Kaputun altında 2 litre hacimli üniteyi koruyan Audi turbo beslemeyle donattığı üniteden 420 beygir güç, 450 Nm tork alabilmiş. 1.344 kg ağırlık, dört tekerlekten çekiş sistemi ve çift kavramalı, yarı otomatik şanzımanla 0’dan 100 km/s sürate hızlanma 3.7 saniyede gerçekleşiyor. Onur KORAY