BMW Group, klasik ve modern çizgileri çok özel bir konseptte buluşturan MINI Superlegger Vision modelini Concorso d’Eleganza Villa d’Este 2014’te otomobil tutkunlarının beğenisine sunuyor.

Üstü açık iki kişilik otomobil çizgisinin bu seçkin yorumu, MINI ve merkezi Milan’da bulunan geleneksel yoruma ağırlık veren tasarımlarıyla tanınan otomobil tasarım evi Touring Superleggera tarafından geliştirilmiş. MINI Superleggera Vision, bir yandan kompakt ve çevik iki kişilik klasik bir roadster kimliği ile minimalist ve heyecan verici bir tarz sunarken, diğer yandan elektrik motoruyla farklılık yaratan modern sürüş dinamiklerini sunuyor. MINI ile gücünü birleştiren Touring Superleggera™ geleneksel klasik otomobil yapısını MINI’nin kendine özgü tarzıyla birleştirerek, zamandan bağımsız bir estetik görünümle, titizlikle tasarlanmış benzersiz bir model yaratmış.

Uzatılmış motor bölmesi kapağı, uzun aks aralığı ve saf sürüş keyfini yansıtan mükemmel biçimde dengelenmiş oranları, elektrikli MINI Superleggera Vision’ın sürüş deneyimi açısından sunabileceklerini ilk bakışta anlatıyor. Her MINI’de olduğu gibi, gövde üzerinde geniş bir aralıkla yerleştirilmiş tekerlekler üst düzey bir çevikliği yansıtıyor. Yolcu bölümü bir miktar geriye doğru yaslanarak otomobilin dinamik ifadesini vurguluyor. MINI Superleggera Vision’ın genel olarak sunduğu etki sportif, şık ve dinamik sözcükleriyle özetlenebilir.

MINI Superleggera Vision’ın ön kısmı iki yuvarlak far ve altıgen ızgara ile geleneksel MINI tasarım öğelerini içeriyor ve uzun yıllardır yerleşmiş bu özelliklere çağdaş bir yorum getiriyor. Aynı zamanda geniş tekerlek izi ve farklı eğimli tekerlek bombeleri gibi çarpıcı spor otomobil öğeleri de ön kısma dinamik bir duruş veriyor. Klasik MINI motor kapağı şeritleri üç boyutlu olarak kabartma biçiminde tasarlanmış ve kaliteli parlak alüminyum kısımlara doğru uzanıyor. Şekillendirilmiş motor kapağı İngiliz roadster otomobillerinin geçmişini anımsatıyor.

Radyatör ızgarasının yatay çubukları ise klasik, sportif bir dokunuş sunuyor. Aslında radyatör ızgarası, otomobilde elektrik motoru bulunduğunu göstermek için kapatılmış. İki sis farı, farların yuvarlak hatlarını yineleyerek radyatör ızgarası üzerinde farların küçük bir yorumunu sunuyor. Yuvarlak hava girişleri de ön kısma farklı bir dokunuş sağlıyor. Karbon fiberden üretilmiş düz bir rüzgarlık, yola dönük ön kısmı kapatıyor ve otomobilin sportif ifadesini en son detayına kadar vurguluyor.

Son teknoloji yorumla klasik otomobil üretimi

Yan bölümdeki en çarpıcı öğe “Touring” çizgisidir. Bu çizgi otomobil üretim sanatını ve klasik estetik özellikleri somut hale getiriyor. Kapalı, kesintisiz yüzeylerle çevrelenmiş şekilde, hatların belirgin ve canlı hareketini ön tekerleklerden arka kısma kadar taşıyor. Bu özellik, kurulduğundan beri zarif, hafif spor otomobil gövdelerinden söz edildiğinde hemen akla gelen Touring Superleggera’nın gövde yapısı konusundaki kusursuz işçiliğini ve uzun süreli deneyimini yansıtıyor. Touring Superleggera bugüne kadar en iyi performansa sahip gövde yapılarını büyük alüminyum sacları kullanarak elle şekillendirdi. El işçiliğini içeren üretim tarzı, MINI Superleggera Vision’a makine kullanılarak üretilen otomobillerin erişemeyeceği bir estetik kazandırıyor.

Büyük metal saclardan üretildiğinden gövdede çok az aralık mevcut. Bu sayede, kompakt görünümü otomobile yüksek kalitede bir şıklık kazandırıyor. Özel olarak geliştirilen ve neredeyse sıvı efekti sağlayan Como Blue gövde rengi hem klasik hem de modern tarzı yansıtıyor. Gövde rengi, MINI Superleggera Vision’daki saf İtalyan etkisini özellikle öne çıkarıyor. Detaylı çubuklar ve parlak alüminyumdan ayaklarla tamamlanan uzun, çukur görünümlü şık dış aynaları, yan bölümün ayrıcalıklı görünümüne katkıda bulunuyor. Ön bölümü tekrarlar şekilde, mütevazı CFRP marşpiyeler MINI Superleggera Vision’ın spor karakterini vurguluyor.

Öte yandan, çarpıcı kuyruk bölümü arka kısmın görüntüsünü tanımlayarak, şıklığına katkıda bulunuyor. MINI Superleggera Vision’a özel, doğrusal bir dinamizm katarken, aynı zamanda MINI ve Touring Superleggera’nın benzersiz havasını somut hale getiriyor. Yanlardaki “Touring” çizgisi gibi, kuyruk bölümü de kusursuz bir hassasiyetle modellenmiş. Düz, geniş arka bölümde stop lambaları alışılmışın dışında bir özellik olarak öne çıkıyor. İkiye bölünmüş İngiliz bayrağı formunda tasarlanmış lambalar, işlevsellik ve sembolizmi daha önce görülmemiş şekilde birleştiriyor. Böylelikle MINI Superleggera Vision’ın İngiliz kökenini vurgularken, aynı zamanda yeni MINI’de zaten kullanılan LED teknolojisini de gözler önüne seriyor. Krom çubuk, stop lambalarını arka bölümün orta kısmından ayırarak, bu bölümü klasik bir İngiliz mücevheri simgesi haline getiriyor. CFRP difüzör ise arka bölümü sportif bir şekilde yolla bütünleştiriyor.

Konsepti yansıtan iç tasarım

MINI Superleggera Vision’ın dış ve iç tasarımı kesintisiz biçimde birleşiyor. İç ve dış tasarımı birbirinden görsel olarak ayıran tek şey, gövdeyi çepeçevre saran parlak alüminyum omuz çizgisidir. Çerçeve dış tasarımın temiz, şık ve cömert yüzeyini devam ettiren, sarmalayan, sportif bir tavır oluşturuyor.

Tarzı, malzeme görünümü ve hissi açısından iç tasarım, klasik otomobil yapısının geleneğini ve özünü öne çıkarıyor. Seçkin bir yorumla iç tasarımda görünür hale gelen işlenmemiş alüminyum sac ve boru biçimli yapısal elemanları vurgulayan omuz çizgisi, otomobilin nasıl yaratıldığını gözler önüne seriyor. İç tasarımın en çarpıcı özelliğini ise ön panel oluşturuyor. Panel tek parça alüminyum sacdan üretilmiş ve otomobil gövdesinin boyasız görünümüne dair ipucu vermek üzere olduğu gibi bırakılmış. Panelin boyanmamış geniş yüzeyleri ve net bir biçimde fark edilen el işçiliği, otomobil üreticilerinin sanat becerisini yansıtıyor. Kapılar ve 3 kollu spor direksiyon da geleneksel yapım yöntemlerini göz önüne seriyor. Kapılardaki yapısal elemanlar İngiliz bayrağı formu oluşturarak, MINI Superleggera Vision’ın İngiliz kökeninin fark edilmesini sağlıyor.

Gösterge panelinin ortasında yer alan Merkezi Gösterge, MINI tasarım stilinden esinlenmiş ve MINI Superleggera Vision için dokunmatik kumandalar ve sağda metal çerçeveli iki dairesel gösterge ile kapsamı genişletilmiş. En sağdaki analog saate ek olarak, çerçeveli ikinci gösterge sürücü ve yolcu koltuğu arasına entegre edilmiş kamerayı çalıştırarak yoldaki değerli anları unutulmaz kılıyor.

Renk ve malzeme tasarımında aynı oranda klasik ve modern

İşlenmemiş alüminyum ve deri gibi klasik malzemeler MINI Superleggera Vision’ın iç tasarımının saflaştırılmış estetiğini tanımlıyor. Omuz kısmının altı, klasik Sabbia renginde kahverengi deri ile kaplanmıştır ve malzemeler temel yapılarını koruyor. Kapı ve orta konsoldaki yapısal elemanlar kaliteli siyah kromdandır ve alüminyum yüzeylerle, ayak boşluğu alanının ham, opak desenli rengini birbirinden ayıryor. Kontrast oluşturmak üzere özellikle karıştırılan yüzeyler ve kaliteli malzeme MINI Superleggera Vision’a olağanüstü bir cazibe katıyor. Spor koltuklar eski MINI yarış zaferlerini hatırlatır ve kaliteli siyah deriyle kaplanmış. MINI’nin “Gizle ve Göster” mottosuna sadık kalan Misty Magenta vurgular, gösterge panelinin alt kısmındaki sıcak hava çıkışları ve kapılardaki yapısal elemanlar üzerinde yer alan kapı kolları gibi gizli noktalarda esprili MINI tarzında bir İtalyan dokunuşunu beraberinde getiriyor.