Land Rover, yeni Discovery ailesinin ilk üyesi olacak modeli açıkladı: Discovery Sport Premium kompakt SUV.

Land Rover Tasarım Direktörü ve Kreatif Bölümü Başkanı Gerry McGovern, “Discovery artık bir aileye dönüşüyor. Bunu gerçekleştirecek yepyeni modelimizin ismini açıklamaktan gurur duyuyorum: Discovery Sport. Discovery Sport, segmentinin en becerikli ve işlevsel SUV’si olacak. Yine burada, New York’ta tanıtımını geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiğimiz Discovery Vision konseptinden bu yeni modelin ilk izlenimlerini de almış olduk.” dedi.

Discovery Sport’un, 2015 yılında satışa sunulması planlanıyor.

2014 Land Rover Discovery Vision Concept

Discovery Vision Concept, ilk modeli 2015’te pazara sunulacak olan Land Rover’ın gelecekteki Discovery araçları ailesinin vizyonunu gözler önüne seriyor. Konsept otomobil yeni tasarım diline, yenilikçi çok yönlülük ve kapasite özelliklerine özgü ipuçları sunarken, Jaguar Land Rover’ın gelişmiş araştırma departmanının öncü teknolojilerini de sergiliyor.

Discovery Vision Concept, Jaguar Land Rover’da üzerinde çalışılan gelişmiş araştırma projelerine bir pencere açıyor. Bu pencere geleceğin Land Rover’larının nasıl olacağını ve teknolojinin müşterilerin gelecekteki ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik belirlediği yönü gösteriyor.

Keşfedilmeyecek arazi kalmayacak

Geliştirme sürecindeki ileri teknolojiler SUV kapasitesini bir üst seviyeye taşıyan Discovery Vision Concept’le birlikte tanıtılıyor. Land Rover’ın yeni nesil Terrain Response vizyonu çok çeşitli HMI arabirim ve kapasite teknolojilerini proaktif şekilde kullanan bir sistem olarak sürücüye güven sağlarken, her türlü zemin tipinde kolaylıkla yol almayı sağlıyor.

Yenilikçi Transparent Bonnet (Şeffaf Motor Kaputu) head-up display sistemi aracın önündeki zeminin kesintisiz bir görünümünü sunarak sürücü becerisini ve güvenini artırıyor. Izgaranın altına monte edilen kameralar ön cama entegre Head-Up Display ile bir araya getiriliyor. Zorlu bir zemin üzerinde ilerlerken görüntü ön cama yansıtılarak motor kaputunun şeffafmış gibi görünmesi sağlanıyor.

Laser Terrain Scanning (Lazerli Arazi Tarama) özelliği de ön sis farlarından yayılan kızıl ötesi lazer ışınlarını kullanarak üzerinde yolculuk edilen araziyi sürekli olarak tarıyor ve yüksek çözünürlüklü gösterge paneli ekranında bir harita oluşturuyor. Bu harita All-Terrain Coach (Arazi Rehberi) kılavuzluk sistemi ile birlikte kullanılarak bir rota belirleniyor ve sürücüye bu rotayı izlemesi konusunda rehberlik ediliyor.

Lazer teknolojisi aynı zamanda araçla geçmeden önce suyun derinliğini ölçen yeni nesil Wade Aid (Sudan Geçme Yardımı) algılama sistemi tarafından da kullanılarak sürücüye arzu edilen su içi manevralarının fizibilitesi konusunda bilgi veriliyor.

All-Terrain Progress Control (Her Türlü Arazide İlerleme Kontrolü) farklı arazi tiplerinde sabit bir hızla yarı otonom off-road sürüşünü mümkün kılıyor.