Pazara sunulduğu günden bu yana kompakt ölçüleri, etkin güvenlik donanımları ve özellikle şehiriçi kullanım için sunduğu işlevselliği ile kendine has bir yaşam tarzının sembolü olan smart fortwo’un yeni modeli Almanya Berlin’de organize edilen dünya lansmanında tanıtıldı.

smart’ın yepyeni 4 kişilik versiyonu 2015 smart forfour ise sıradışı ve yeniliklere açık kişilerin otomobil tercihleri arasında en üst sıralarda yer almaya hazırlanıyor.

Avrupa’nın en genç otomobil markası olarak şehir içi otomobil kullanımının ideal alternatifi olan smart’ın yeni fortwo ve merakla beklenen 4-kişilik forfour modelleri, Berlin’de gerçekleştirilen muhteşem bir etkinlik ile ilk kez dünyaya tanıtıldı.

2015 smart forfour ve fortwo modellerinde sunulan kompakt oranlar ve zekice planlanan ayrıntılar aracın benzersiz işlevselliğinin altını çizerken bu yeni modeller “ailenin yeni üyesi” olarak adlandırılıyor.

Renkli ve yaratıcı tasarımlarla çevik çözümler buluşuyor

Aynı ailenin üyeleri yeni 2015 smart fortwo ve 2015 smart forfour, farları, ön konsoldaki havalandırma sistemleri ve kendilerine özgü tasarımları ile dikkat çekiyor. Otomobilde hayat tarzını yansıtarak bir simge haline gelen ve başlı başına bir sınıf oluşturan smart’ın yeni fortwo ve forfour modelleri, genç ve modern tasarımları ile hareketlilik, çevreye uyumları ile sorumluluk kavramlarını birleştiriyor. İki araç da arka bölümlerine yerleştirilen motorları ile şehiriçi trafikte oldukça çevik çözümler sunuyor. Renkli, enerjik, sportif ve özgün dış tasarım; eğlenceli, kullanışlı, kaliteli ve etkileyici görünüm sunan iç tasarım smart severleri ve yaşam tarzı ve işlevselliği bir arada arayan bireyleri etkilemeye hazırlanıyor.

Piyasaya sunulduğu günden bu yana tüm dünyada yoğun ilgi gören ve başarılı satış rakamlarını yakalayan smart, yepyeni modelleri 2015 smart fortwo ve 2015 smart forfour ile şehir trafiği için eşi benzeri olmayan çözümler sunuyor. Artan güvenlik ihtiyaçlarına rağmen 2,69 m uzunluğu değiştirilmeden geliştirilen yeni smart fortwo ve 4 kişinin şehiriçi mobilitesini sağlayacak olan yeni 2015 smart forfour artık daha fazla alan, daha fazla renk, daha fazla donanım ve daha fazla eğlence fırsatı sunuyor. Modern kent trafiğinin ihtiyaçlarına en iyi şekilde cevap verebilme iddiasını taşıyan smart, boyutları ve motor hacmi düşünüldüğünde maksimum çeviklik ve optimum kullanım alanı sunarak hem duygulara hem de akla hitap ediyor. Üstün manevra kabiliyetine sahip 2015 smart fortwo’nun dönüş çapı sadece 6.95m’den, smart forfour’un ise 8.65m’den oluşuyor.

“Gerçek Hayat Güvenliği” felsefesi

Mercedes-Benz güvenlik standartlarını tam anlamıyla karşılayan yeni smart fortwo ve smart forfour; markanın “gerçek hayat güvenliği” felsefesini opsiyonel ve standart olarak sunduğu güvenlik donanımları ile sürdürüyor. Araçlarda standart olarak sunulan ve yüksek süratte savrulmayı engelleyen yan rüzgar asistanı (crosswind assist), ESP, opsiyonel olarak sunulan ve sürücüyü sesli olarak uyarabilen çarpışma önleme asistanı ve şerit takip yardımcısı bunlardan sadece bir kaçını oluşturuyor.

Kişiye özel otomobiller

2015 smart fortwo ve 2015 smart forfour modellerinde passion, prime ve proxy olmak üzere 3 farklı konsept seçeneği sunuluyor. Bu sayede araçlar özellikle iç mekanda kullanıcının tercihlerine göre kişiselleştirilebiliyor. smart fortwo’un birçok ortak özelliğe sahip olduğu, ailenin yepyeni 4-kişilik üyesi smart forfour’dan en büyük farkı hiç şüphesiz sahip olduğu B sütununa açılan çerçevesiz geniş kapısı.

2015 smart fortwo ve 2015 smart forfour’un dikkat çeken boyutları günlük şehir hayatı için mükemmel çözümler sunuyor.

smart fortwo smart forfour
Uzunluk (m) 2.69 3.49
Genişlik (m) 1.66 1.66
Yükseklik (m) 1.55 1.55
Dingil mesafesi (mm) 1.873 2.494
Dönüş çapı(m) 6.95 8.65
Bagaj kapasitesi (ön koltuk arkası itibariyle) (L) 260 730

Motor bölümünde, son teknoloji ile geliştirilen yepyeni 3 silindirli, 999cc’lik hacimle 52 kW/71 bg ya da 898 cc’lik hacimle 66kW/90 bg güç üreten motor seçenekleri ile 2015 smart fortwo ve 4-kişilik 2015 smart forfour, Kasım ayından itibaren Avrupa’da satışa sunulacak.