2015 Volvo XC90 Ağustos ayında tanıtacak. Yepyeni 2015 Volvo XC90 otomotiv sektöründe mevcut olan en kapsamlı ve teknolojik açıdan gelişmiş standart güvenlik paketini sunacak. Yeni teknolojiler şirketi 2020 yılına kadar hiç kimsenin yeni bir Volvo otomobilin içinde ölmeyeceği ya da yaralanmayacağı yönündeki vizyonuna bir adım daha yaklaştıracak.

Dört tekerlekten çekişli, yedi koltuklu premium SUV’daki standart güvenlik paketi dünyada ilk olan iki farklı güvenlik teknolojisini içerecek: Bunlardan biri yoldan çıkma koruma paketi ve diğeri de kesişme noktalarında devreye girebilen otomatik fren. Bu yenilikler, 2015 Volvo XC90’ı şimdiye kadar üretilen en güvenli otomobillerden biri yapacak.

Volvo Car Group Araştırma ve Geliştirme Departmanı Kıdemli Başkan Yardımcısı Dr Peter Mertens, “Güvenlik konusunda bugünkü başlangıç noktamız 87 yıl öncekiyle aynı: Gerçek yaşam durumları,” diyor. “Verileri inceliyoruz. Sayıları hesaplıyoruz. Yenilik yapıyoruz. Sonuç, şimdiye kadar üretilmiş en güvenli otomobillerden biri.”

Dünyada bir ilk: Yoldan çıkma koruması

Yoldan çıkma, sürücünün dikkatinin dağılması, yorgunluk veya kötü hava koşulları gibi farklı nedenlerden kaynaklanan yaygın bir kaza türüdür. Örneğin Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşanan ölümlü trafik kazalarının yarısı yoldan çıkış kazalarıdır. İsveç’te ise tek araçlı kazalar, binek otomobillerle gerçekleşen tüm ölümlü ve ciddi yaralanmalı çarpışmaların üçte birini içerir.

Volvo, bu istatistiklerden son derece rahatsız. Her ne kadar şu anda bir otomobilin yoldan çıkma kazalarıyla başa çıkma yeteneğini inceleyecek hiçbir düzenleme ya da değerlendirme testi olmasa da, şirket bu tip durumların gerçekleşmesi halinde yolcuları korumak için teknolojiyi geliştirme kararı aldı.

Volvo Cars Güvenlik Merkezi Kıdemli Teknik Uzmanı Prof. Lotta Jakobsson, “Güvenlik vadetmek bir testi geçmek ya da yüksek derece almakla ilgili değildir,” diyor. “Kazaların ve yaralanmaların nasıl ve neden meydana geldiğini bulmak ve sonra onları önlemek için teknoloji geliştirmekle ilgilidir. Biz öncülük ediyoruz, endüstri takip ediyor…”

Güvenli Konumlandırma

Güvenli Konumlandırma özelliği şu anlama geliyor; bir yolda çıkma senaryosunda, 2015 Volvo XC90 ne olduğunu algılar ve ön emniyet kemerleri yolcuları pozisyonda tutmak için gerilir. Kemerler otomobil hareket halinde olduğu sürece sıkıca gerilir.

Omurga yaralanmalarını önlemek için koltuk ile koltuk çerçevesi arasındaki enerji emme fonksiyonu, otomobil arazide sert bir inişle karşılaştığında ortaya çıkabilecek düşey kuvvetlere karşı tampon işlevi görür. Çözüm, dikey yolcu kuvvetlerini üçte bir oranına kadar azaltma yeteneğine sahiptir. Bu da sıkça görülen omurga yaralanmalarını önler.

2015 Volvo XC90 sürücünün yoldan çıkma senaryolarından kaçınmasına yardımcı olan teknolojiler de içeriyor:

Şerit Koruma Yardımcısı, otomobil istemsiz bir şekilde şeritten çıkmak üzereyken ekstra direksiyon torku uygular, yine standart olan Sürücü Uyarı Kontrolü ise yorgun ya da dikkatsiz sürücüleri algılar ve uyarır. Hatta sürücüyü en yakın dinlenme alanına yönlendiren Dinlenme Yeri Rehberi özelliğine de sahiptir.

Otomatik frenlemeli kavşak desteği

2015 Volvo XC90, sürücü yaklaşan bir otomobilin önüne çıktığında otomatik frenleme özelliğine sahip dünyadaki ilk araç olacak. Bu, yoğun şehir kavşaklarının yanı sıra hız limitlerinin yüksek olduğu karayollarında sık rastlanan bir senaryo. Yeni 2015 Volvo XC90 bir çarpışmayı önlemek ya da bir kazanın sonuçlarını hafifletmek için potansiyel bir kazayı algılayacak ve otomatik olarak fren yapacak.

Prof. Lotta Jakobsson, “Her biri dünyada ilk olan bu iki özellik, yeni teknolojilerin gerçek yaşamdaki trafik sorunlarını hedeflediğini gösteren ileri örnekler. Bu strateji bizi 2020 yılına kadar yeni bir Volvo’da hiçkimsenin ölmemesi ya da ciddi şekilde yaralanmaması gerektiği yönündeki vizyonumuza gittikçe daha fazla yaklaştırıyor.”

2015 Volvo XC90 için geniş güvenlik özellikleri

2015 Volvo XC90’da daha birçok güvenlik yeniliği bulunuyor. Bunlar aşağıdakileri içeriyor:

Arkadan çarpışmalarda Çarpışma-öncesi koruma

Arkadan darbe tehdidi söz konusu olduğunda arkaya dönük radarlar bunu algılıyor ve emniyet kemerleri yolcuyu iyi bir pozisyonda tutmak için önceden geriliyor. Farlar da arkadaki sürücüyü uyarmak için yanıp sönmeye başlıyor ve frenler yolcular üzerindeki çarpışma etkisini azaltmak için aktive ediliyor.

Çığır açan WHIPS – Boyun Zedelenmesi Koruma Sistemi’nin yeni neslini entegre eden yeni Volvo Cars oturma düzeni tasarımıyla birlikte, bu yeni arkadan darbe çarpışma-öncesi fonksiyonu boyun yaralanmalarını azaltmaya yardımcı oluyor.

Devrilme önleme ve koruma

Yeni nesil 2015 Volvo XC90 standart olarak son nesil Devrilme Koruma Sistemi ile birlikte geliyor. Sistem yuvarlanma riskini hesaplamak için gelişmiş sensörler kullanıyor. Riskin yüksek bulunması durumunda, motor torku sınırlandırılıyor ve takla eğilimini ortadan kaldırmak için bir ya da daha fazla tekerleğe frenleme kuvveti uygulanıyor.

Eğer takla kaçınılmazsa, Hava Perdeleri aktive ediliyor. Bunlar, kafa yaralanmalarını önlemek için uzun bir süre boyunca üç koltuk sırasının tümünü kaplıyorlar.

2015 Volvo XC90’daki yedi koltuğun hepsi takla durumunda aktive olan piroteknik emniyet kemeri ön gergilerine de sahip.

City Safety otomatik fren fonksiyonları

City Safety-Şehirde Güvenlik Sistemi, yeni nesil 2015 Volvo XC90’da standart ekipman olarak bulunan tüm otomatik frenleme fonksiyonlarını kapsayan bir isme dönüşecek.

Yeni çarpışma kaçınma sisteminin amacı, sezgisel bir uyarı stratejisi ve fren destek sistemi ile başka bir araç, yaya veya motosikletle çarpışma riskinin yüksek olduğu durumlarda sürücüye yardımcı olmak. Eğer bir çarpışma neredeyse kaçınılmazsa, sürücü yakın tehdide tepki vermekte başarısız olduğunda, sistem otonom frenlemeyi sağlayacak.

Lotta Jakobsson; “City Safety, modern bir araçta bulabileceğiniz en gelişmiş standart çarpışma önleme teknolojilerinden biridir. Şimdi hem gündüz hem de gece otomobilin önündeki araçlar, bisikletliler ve yayalar kapsam altında,” diye açıklıyor. “Artık gelişmiş pozlama kontrolüne sahip daha akıllı ve daha hızlı bir hassas kamera ile alacakaranlıktan şafağa kadar tüm zaman dilimini kapsayabiliyoruz.”

Genişletilmiş Yol İşareti Bilgisi

2015 Volvo XC90, standart olarak Yol İşareti Bilgisi teknolojisi içeren pazardaki ilk araç olacak. Ayrıca, sürücünün önündeki dijital ekranda yol işaretlerinin genişletilmiş bir seçkisini, örneğin çeşitli ek işaretleri göstermek üzere daha da geliştirilmiş durumda.

Kör noktaları kapsıyor

Kör Nokta Bilgi Sistemi, kör noktalardaki araçlar hakkında bilgilendiriyor. Ayrıca arkadan hızla yaklaşan araçlar için sürücüyü uyarıyor.

Yoğun Trafik Desteği

Yoğun Trafik Desteği, yavaş hareket eden trafikte öndeki aracı takip ederek güvenli ve konforlu sürüşü mümkün kılıyor. Hızlanma, frenleme ve direksiyon otomatik olarak kontrol ediliyor.

Prof. Lotta Jakobsson, “Dikkat dağınıklığı ve dikkatsizlik, modern trafik kazalarının en sık nedenidir. Adaptif Hız Sabitleyici ve Yoğun Trafik Desteği ile birlikte hız adaptasyonuna direksiyon yardımı ekleyerek, sürüşü monoton dur-kalklı trafikte daha güvenli ve rahat hale getirir,” açıklamasını yapıyor.

Her açıdan güçlü

Bir kaza anında içerideki yolcu alanını sağlam tutmaya yardımcı olmak için, yeni 2015 Volvo XC90 her açıdan daha güçlü hale getirilmiş. Bu sağlamlık şu anda otomobil gövde endüstrisinde kullanılan ve çeliğin en güçlü hali olan sıcak şekillendirilmiş bor çeliğinin daha geniş kullanımı ile elde ediliyor.

Yolcuların çevresindeki kapsamlı güvenlik kafesi sıcak şekillendirilmiş bor çeliğinden üretiliyor ve her tür kaza senaryosunda maksimum yolcu koruması için tasarlanıyor. Sıcak şekillendirilmiş çelik toplam gövde ağırlığının yaklaşık yüzde 40’ını oluşturuyor.

Prof. Lotta Jakobsson, “Bu, ilk nesil XC90’a göre yaklaşık beş kat daha fazla. Bildiğimiz kadarıyla, yüksek mukavemetli çeliğin bu denli yüksek kullanımı rakiplerimizle karşılaştırıldığında benzersiz,” diyor.