Alfa Romeo’nun lüks kompakt modeli MiTo, Quadrifoglio Verde versiyonuyla küçük araçların dinamik ve sportif ruhunu sonuna kadar yansıtıyor. MiTo QV, İtalyan tarzını maksimum sürüş emniyetiyle birleştirerek, bu konuda oldukça duyarlı olan Avrupalı tüketicilere iyi bir alternatif oluşturuyor.

Gövde

Alfa Romeo MiTo Quadrifoglio Verde, özel ayna kaplamaları, karartılmış ön ızgara, kapı kolları, ön ve arka far çerçevelerindeki parlak boyası, kırmızı fren kaliperli 17 inç alaşım jantlarının yanı sıra arka rüzgârlık ve tahliye üniteli sportif tamponlarıyla farkını ortaya koyuyor. MiTo QV’nin tamamı mat Magnezyum Gri renginden oluşan gövdesi, bu küçük sportif aracın agresif tarzını arttırıyor ve sinyal lambasının altında bulunan “Quadrifoglio Verde” logosunu öne çıkarıyor.

Kabin

MiTo QV’nin siyah iç tasarımı, aracın önceki versiyonuyla birlikte, en sportif ve dinamik ruhlu model olduğunun altını çiziyor. Bu durum, beyaz dikişlerle kontrast olan yeni deri direksiyon simidi, QV logolu yeni detaylar, karbon görünümlü boyasıyla Competizione kontrol paneli ve yeni özel paspaslarla öne çıkarılıyor. Aracın içinde, beyaz dikişli el freni kolu ile beyaz ve yeşil dikişli vites kolu körüğünü kaplamak amacıyla siyah deri kullanılıyor.

Motor ve şanzıman

Spor tasarımı ve güçlü karakteriyle araçta üçüncü nesil 6 ileri çift kuru debriyajlı “Alfa TCT”ye sahip yeni 1.4 MultiAir Turbo Benzin motoru kullanılıyor. Aracın 5.500 devirde maksimum gücü 170 HP iken dinamik sürüş modunda 2.500 devirde 250 Nm’lik tork sunuluyor.

MultiAir motorun en önemli özelliği, yeni elektro-hidrolik valf yönetim sistemi sayesinde (kelebek kullanmadan) havayı doğrudan kontrol ederek yakıt tüketimini ve CO2 emisyonlarını azaltmasıdır. Bu modelin en önemli faydalarından biri de, MultiAir’in tüm benzin motorlarına kolayca uygulanabilen bir çok amaçlı teknoloji olmasıdır. Bu teknolojinin örnekleri arasında yeni 2014 model MiTo’da tanıtılan 105 HP 0.9 TwinAir motor bulunuyor.

Performans

Alfa Romeo MiTo’nun en sportif versiyonu olan Quadrifoglio Verde, sürücüsüne muhteşem bir performans sunuyor. Azaltılmış emisyonu ve yakıt tüketimiyle, saatte 219 kilometre maksimum hıza erişebiliyor ve sadece 7.3 saniyede sıfırdan 100 kilometreye hızlanıyor. Yeni MiTo QV aynı zamanda, bir önceki versiyonuna göre CO2 emisyonunu %11, yakıt tüketimini ise %10 azaltıyor.

Donanım

Yeni Alfa Romeo MiTo QV teknolojiyi en üst düzeyde kullanmasının yanında, bilgi-eğlence sistemleri ile kabin konforu açısından da en iyi kaliteyi sunuyor. Aracın standart donanımları arasında; “Quadrifoglio Verde” logolu özel gösterge paneli, beyaz dikişli sportif deri direksiyon, sis lambaları, “by Brembo” fren sistemi, elektrikli, ısıtıcılı dikiz aynası, Quadrifoglio Verde logolu alüminyum koruyucu levha gibi zengin alternatifler yer alıyor. Rüzgârlık ve sportif arka tampon, krom kaplı çift egzoz borusu, metalik 17 inç alaşım jantlar, beyaz ve yeşil dikişleriyle dikkat çeken vites kolu körüğü, metalik kapı kolu ile ön ve arka far grubu çerçeveleri de standart olarak sunuluyor.