2014 Paris Otomobil Fuarı’nda fütüristik konsept sergileyen markalar arasına Lamborghini de katıldı. Son yılların popüler özelliği olan hibrit motor teknolojisine sahip olan Lamborghini Asterion LPI 910-4 konsept yüksek performansı düşük tüketimle birlikte sunabiliyor.

İlk bakışta az da olsa Miura’yı hatırlatan Asterion LPI 910-4’ün ön bölümünde LED farlar, geniş hava girişlerine sahip tampon ve ince bir splitter dikkat çekerken yan bölümde 20 ve 21 inç çaplı jantlar, hem kapı hem de camların arkasına yerleştirilen hava girişleri ve ince yapılı aynalar görülebiliyor.

Arkadan bakıldığında da sportif duruşunu koruyan Asterion LPI 910-4 konseptin arka camı üç parçalı olarak tasarlanırken ince yapılı LED stoplar, aydınlatılmış Lamborghini arması, altıgen şekilli dört egzoz çıkışı ve tampon altına eklenen difüzör dikkat çekiyor.

Aston Martin modellerini hatırlatan bir şekilde hafifçe yukarıya doğru açılan kapılardan geçilen iç mekanda büyük sürprizler sunmayan Asterion LPI 910-4’de alt kısmı düzleştirilmiş çok fonksiyonlu direksiyon simidi, altıgen kapı kolları ve havalandırma ızgaraları, dokunmatik bir ekrandan oluşan orta konsol ve düğmeler yerine tercih edilen şalterler kullanmış.

Kaputu altında Huracán’da da görev yapan 5.2 litre hacimli v10 motor görülürken 610 beygir gücündeki bu üniteye toplam güçleri 300 beygir olan üç elektrik motoru eşlik ediyor. 0’dan 100 km/s sürate 3 saniyede ulaşabilen aracın maksimum sürati 320 km/s. Ortalama tüketim değeri 4.2 litre/100 km’de tutulabilen Asterion LPI 910-4 konseptin sadece elektrik motorlarıyla ulaşabildiği maksimum sürat 125 km/s. Bu durumda elde edilen menzil de 50 km. Onur KORAY