KIA, pazara sunulmasından beş yıl sonra Paris’te yenilenmiş bir KIA Venga modeli de sunuyor.

Markanın çok satan kompakt MPV’si Avrupa’da Avrupalı müşteriler için tasarlandı, geliştirildi ve üretildi. KIA’nın çok satan modellerinden biri olarak 2009 yılınddan bu yana 150.000 adedi aşan bir satışa ulaştı ve 2013 yılında da 29.000 adet Avrupalı müşteriye ulaştı.

Yenilenen Venga, Avrupalı sürücülerin beklediği kullanışlılık, çok yönlülük ve dayanıklılığı sunmaya devam ediyor ama artık yeni bir ön ve arka görünüme, daha kaliteli bir kabine, yeni alaşım jantlara ve genişletilen donanım yelpazesine sahip.

Frankfurt’ta bulunan KIA’nın Avrupa tasarım ekibi, Venga’ya yeniden tasarlanmış bir “kaplan burnu” tasarımlı ön ızgara yerleştirdiler. Yeni ön ızgarada eskisine göre birleşik sis farları ve LED gündüz farları da konumlandırılmış ve tasarımı ön plana çıkarılmış. Arkada, yatay krom kaplamalar, LED ampullere sahip yeni arka farlarla birlikte yer alıyor. Yeni tasarlanmış daha büyük (16″ ve 17″) alaşım jantlar da sunuluyor.

Yenilenen Venga, güçleri 75 PS ile 128 PS arasında değişen 1.4L ve 1.6L benzinli ve dizel motorlarla sunulmaya devam edilecek ve bu motorlarla beş ya da altı vitesli düz ya da dört vitesli otomatik şanzımanlarla ön tekerleklere iletilecek.

Sadece KIA’nın Slovakya’daki Zilina fabrikasında üretilen yenilenen Venga’nın Avrupa’da 2015 yılının ilk çeyreğinde pazara sunulması bekleniyor.