Skoda Fabia modelinin üçüncü jenerasyonu Paris Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkmış, hem teknolojik hem de güvenlik açısından eskiye göre bir çok yenilikle dikkatleri üzerine çekmişti. Uluslaraarası çapta güvenilirliği kabul edilen Euro NCAP testlerini de başarıyla geçen yeni Fabia, güvenlik konusunda kendini kanıtlamış oldu.

Yetişkin Koruma

Sürücü, yetişkin ve çocuk yolcu, yaya ve güvenlik donanımı olarak değerlendirilen testlerde oldukça iyi sonuçlar alan yeni Skoda Fabia, güvenli bir şehir otomobili ünvanını almaya hak kazanıyor. Yapılan testlerde sürücü ve önde oturan yetişkin yolcu; önden, yandan ve arkadan çarpma etkilerine karşı tam korumada kalırken, Fabia bu testi yüzde 81 gibi yüksek bir değerle ve 31 puanla başarıyla tamamlıyor. Testlerde ön darbelerde konsolun tamamıyla sabit kaldığı görülürken, yolcu ve sürücünün diz, göğüs ve kafa bölgelerinde hasar almadığı gözleniyor. Yan bariyer testlerinde vücut bölgeleri güvenli şekilde testleri geçerken arkadan alınan darbelerde boyun bölgesinde mükemmel değerde korunma sağlanıyor.

Çocuk Koruma

Arka kısımda oturan çocuk yolcuda ise iki farklı yaş grubu için test gerçekleştirildi. 3 yaş ve 18 aylık iki farklı grubun denendiği testlerde Fabia, ISOFIX bağlantı noktalarına bağlı çocuk koltuğunda oturan 3 yaş grubu çocuklar için çarpışma testlerinde yüzde 81’lik bir başarı oranıyla geçer notu alıyor. Test sonuçlarına göre çarpma anında, çocuk baş ve gövde kısmının araç içi parçalarla teması en aza indirildiği ve darbelerden sakındığı görülüyor.

Yaya Koruma

Yeni Fabia’da yaya güvenlik seviyesi genel olarak iyi durumda. Yapılan testlerde motor kaputunun yüzeyinde orta derecede korunma sağlanırken ön cam altı ve köşe kısımlarındaki yetersiz koruma yayalar için tehlike oluşturacak niteliklere sahip. Bunun yanı sıra motor kaputu ön kenarlarında ve tamponda maksimum değerde koruma sağlandığı görülüyor. Sonuç olarak Fabia yaya koruma testlerini de yüzde 69’luk bir oranla başarıyla tamamlıyor.

Güvenlik donanımları açısından da değerlendirilmeye tabi tutulan Fabia’da, standart donanım olarak gelen elektronik stabilite kontrolü, emniyet kemeri uyarısı sistemi ve hız sınırlama özelliği testi rahatlıkla geçmesine yetiyor.

Sonuç olarak Euro NCAP güvenlik testlerini 5 yıldızla tamamlamayı başaran yeni Skoda Fabia, hem sürücü hem yolcu hem de yaya güvenliğini düşünen bir şehir otomobili olarak karşımıza çıkıyor. Mart 2015 tarihinden itibaren Türkiye’de satışa sunulacak olan yeni Fabia, yeni araç almayı düşünenler için iyi bir seçenek olabilir.