Daha fazla dinamizm, yüzde 22’ye kadar azaltılmış yakıt tüketimi ve sürekli aktif olan akıllı dört çeker sistemi ile Spor Aktivite Coupé’nin ikinci nesli 2015 BMW X6, ayrıcalıklı sürüş keyfinin sembolü olarak liderlik konumunu daha da güçlendirecek.

2015 BMW X6, Aralık ayından itibaren, 3.0 litre ve 258 bg’lik sıralı altı silindirli dizel motorlu 2015 BMW X6 xDrive30d modeliyle Borusan Otomotiv Yetkili Satıcıları’nda yerini alacak.

BMW Group’un bugüne kadar 6 Milyar doların üzerinde yatırım yaptığı ve 460.000 metrekare alan üzerine kurulu 8.000 kişilik istihdam yaratan Spartanburg Tesisi’nde; günde yaklaşık 1.100 adet BMW X3, BMW X4, BMW X5 ve BMWX6 üretiliyor. (2013 yılı toplam üretim: 297,326 adet)

Yeni BMW X6’nın tasarımı, bir BMW X modelinin sağlamlığını ve çok yönlülüğünü, markanın Coupé modellerine özgü sportif şıklığıyla bir araya getirirken donanım paketleri yeni BMW X6’nın özgün stilini daha da öne çıkarıyor. M Sport paketi ise otomobilin dinamik karakterini gözle görülür şekilde etkileyen, özel olarak seçilmiş ayrıntılar içeriyor.

2015 BMW X6’da tüm bunlara ek olarak, bi-xenon farlar, 19 inç hafif alaşım jantlar, otomatik bagaj kapağı ve direksiyon üzerinde vites kulakçıklarına sahip sekiz ileri Steptronic şanzımanın yanı sıra deri kaplama, iki bölgeli klima kumandası, otomatik karartmalı dikiz aynası ve BMW ConnectedDrive’dan Sürüş Asistanı Güvenlik Paketi gibi önceki modelden çok daha zengin donanımlar standart olarak sunuluyor. Bagaj kapasitesini 580 litreden 1.525 litreye kadar artıran (önceki modelden 75 litre daha fazla) 40:20:40 oranında katlanan arka koltuklar, işlevselliği daha da geliştiriyor.

2015 BMW X6’nın dikkat çekici şekilde artırılmış performansına eşlik eden özellikler arasında ortalama yakıt tüketiminde yüzde 22’ye kadar tasarruf sağlayan BMW TwinPower Turbo teknolojisi, standart olarak sunulan sekiz ileri Steptronic şanzıman, geniş BMW EfficientDynamics teknolojisi, ağırlıktan tasarruf sağlayan optimize ve gelişmiş aerodinamik özellikler yer alıyor.

Standart ve sürekli aktif durumda akıllı dört çeker sistemi, BMW xDrive, gereken durumlarda çekişi, hareket yönü dengesini ve viraj dönüş dinamiklerini optimize ediyor. Gelişmiş dinamik özellikler için xDrive opsiyonel olarak Dinamik Performans Kontrolü dahil olmak üzere adaptif süspansiyon paketleriyle birleştirilebilecek.

Standart olarak sunulan genişletilmiş BMW EfficientDynamics teknolojisi

COMFORT, SPORT ve SPORT+ ayarlarının yanı sıra, orta konsol üzerinde yer alan Sürüş Deneyimi Kontrolü de sürücünün ECO PRO modunu etkinleştirebilmesini sağlıyor. ECO PRO modunda, motor yönetimi, hızlanma tepkisi ve şanzıman özellikleri; yakıt verimliliğini, düşük devirli sürüş tarzını destekleyecek şekilde sistematik olarak uyarlıyor. Aynı zamanda ECO PRO modu ekstra verimlilik sunan bir enerji yönetimi için, klima kumandası, ısıtmalı koltuklar ve ısıtmalı dış aynalar gibi elektrikle çalışan fonksiyonları da programlıyor. Bununla birlikte, ECO PRO modundayken “Seyir Modu” sayesinde, 50-160 km/sa arasındaki hızlarda sürücünün ayağını gazdan çekmesiyle, aktarma organlarının motordan ayrılması sağlanarak yakıt tüketimi asgari seviyeye indirilir ve otomobilin sadece rüzgârla yol alan yelkenli bir tekne gibi akıcı bir seyir sağlanır. Bu özellik ile yeni BMW X6’nın motor freni olmadan seyredebilmesine olanak sağlandığından, yakıt verimliliğini en üst düzeye çıkarır.

Opsiyonel Professional Navigation Sistemi yakıt açısından en verimli ECO PRO navigasyon rotalarının seçilebilmesini sağlıyor. Rota rehberlik fonksiyonu etkinleştirildiğinde Proaktif Sürüş Asistanı yakıt tasarrufu sağlamak amacıyla örneğin virajlara veya hız limiti bulunan yollara yaklaşırken sürücüye gaz pedalından ayağını tam olarak ne zaman çekmesi gerektiğini söylüyor.

Dört çeker deneyimi de kontrol ekranındaki yeni xDrive durum ekranıyla birlikte daha da zenginleştirilmiş. Standart olarak sunulan bu özellik geliştirilmiş 3D grafikleriyle gövdenin savrulması ve yatmasıyla ilgili gerçek zamanlı bilgiler sunuyor. Professional Navigation Sistemi bulunan otomobillerde gösterge panelinde ek olarak bir pusula da görüntüleniyor. Aynı zamanda standart Eğim İniş Kontrolü (HDC) sistemi de zorlu bir zeminde güvenli ve kendinden emin şekilde ilerlemeyi sağlıyor.

Sürüş Asistanı güvenlik paketi 2015 BMW X6’da standart

Fren fonksiyonlu cruise control öğesine ek olarak 2015 BMW X6’nın standart özellikleri arasında Sürücü Asistanı güvenlik paketi de yer alıyor. Bu kamera tabanlı sürücü yardım sistemi otomobil 70 km/sa’in üzerindeki hızlarda ilerlerken istendiği zaman kullanılabilecek Şerit Terk Uyarısı özelliğini içerir. Şerit Terk Uyarısı sürücünün istem dışı olarak bulunduğu şeridin dışına çıkması durumunda, gösterge panelinde görüntülenen görsel bir sinyalle ve direksiyonu titreterek sürücüleri uyarıyor. Bu pakete aynı zamanda Fren fonksiyonlu Yaya ve Çarpışma Uyarısı sistemi de dahil edilmiş. Bu sistem maksimum 60 km/sa hıza kadar, önde seyreden otomobilleri ve aynı zamanda otomobilin hareket yönündeki çarpışma potansiyeli bulunan yayaları algılıyor. Tehlikeli bir durum algılandığında görsel ve işitsel uyarılar verilir ve aynı anda duruş mesafesinin kısaltılması amacıyla fren sistemi hazırlanıyor. Maksimum 60 km/sa hıza kadar, otomobilin hızının azaltılması ve kritik durum konusunda sürücünün uyarılması amacıyla orta seviyede “acil durum” freni de etkinleştiriliyor.

Sürüş Asistanı Plus (opsiyonel) yeni nesil kamera tabanlı yardım sistemlerini içeriyor. Yaklaşma Uyarısı veya şehir içi frenleme işlevine sahip Yaya Uyarısı gibi fonksiyonlar özellikle şehir içinde otomobil kullanırken güvenliği artırır ve sürücünün üzerindeki yükü önemli ölçüde azaltır. Paket aynı zamanda, trafik tıkanıklığında ve otomobil kuyruklarında aynı hareketlerin sürekli olarak yapılmasından kaynaklanan yükü azaltan ve böylelikle sürüş konforunu artıran Dur-Kalk İşlevli Aktif Cruise Control fonksiyonunu da içeriyor.

Bu sınıfta benzersiz diğer bir özellik de Aktif Cruise Control fonksiyonuna entegre Takip Asistanı’dır. Maksimum 60km/sa hızda gündüz otomobil kullanırken, otomobillerin kuyruk oluşturduğu durumlarda yönlendirme görevini üstlenir.

Yürüyen aksam paketleri ile sportiflik ve konfor seviyesi istenildiği kadar artırılabiliyor

Dinamik adaptif süspansiyon paketinin bir parçası olarak Dinamik Sürüş, aktif yana yatma dengesi özelliği ile birlikte sunulan Dinamik Performans Kontrolü, otomobilin sportif kullanım özelliklerini daha da geliştiriyor. Konfor adaptif süspansiyon paketi ve spor sürüşe yönelik süspansiyon ayarı sunan Adaptif M süspansiyon kapsamında arka akstaki havalı süspansiyon ve Dinamik Amortisör Kontrolü sayesinde sürüş konforunda ekstra artış elde ediliyor. Professional adaptif süspansiyon paketi, Konfor ve Dinamik özellikleri bir araya getiriyor.

Yenilikçi seçenekler ve BMW ConnectedDrive özellikleri

Adaptif LED farlar, Konfor Erişim Sistemi (temassız bagaj açma ve kapama) ve diğer gelişmiş seçenekler 2915 BMW X6’nın yenilikçi karakterini öne çıkarıyor. Dokunmatik Kumandalı Professional Navigasyon Sistemi, Bang & Olufsen high end surround ses sistemi ve yeni Profesyonel Arka Koltuk Eğlence Sistemini içeren özelliklerle uzun mesafeli seyahatlerde konfor ve sürüş keyfi daha da artırılabiliyor.

BMW ConnectedDrive tarafından sunulan çeşitli özellikler, benzersiz sürücü destek sistemleri ve mobilite hizmetlerini de içeriyor. İsteğe bağı seçenekler listesinde BMW Head-Up Display, Trafik Sıkışıklığı Asistanı özellikli Sürüş Asistanı Plus, BMW Park Asistanı, Çevre Görüş Kamera Sistemi ve Dinamik Işık Spotu özellikli BMW Gece Görüş ile Hız Limit Bilgisi’nin yanı sıra BMW ConnectedDrive hizmetleri ve Online Eğlence yer alıyor. Akıllı Acil Durum Çağrı fonksiyonu 2015 BMW X6’nın standart teknik özelliklerinin bir parçası olarak sunuluyor.