Audi’nin ilericilik ve tasarım, verimlilik, destek asistan sistemleri teknolojilerinde ulaştığı son noktanın ifadesi olan 2016 Audi Q7, SUV segmentin yeni standartlarını belirleyecek.

Eski ağırlığından 325 kg daha hafif ve ağırlık merkezinin de daha aşağıda konumlandığı çevik bir yapıya bürünen 2016 Audi Q7 heyecan verici bir sportiflik ve dinamizm ile geri dönüyor.

Yenilenen ölçüleri ile segmentinin en geniş hacimli otomobili 2016 Audi Q7, dış boyutları küçülmüş olmasına rağmen yolcular ve bagaj için daha fazla iç alan sunuyor. İnovatif yardımcı sistemler ve bilgi-eğlence sistemleri bu SUV modelini benzerleri arasında ön plana çıkarıyor.

Audi’nin Ultra felsefesi ile yenilen verimli motor, ortalama yüzde 26 daha az yakıt tüketerek, çevreci duruşun devam edeceğini kanıtlıyor.

Sınıfının en hafifi

Sadece 1995 kilogram olan yüksüz ağırlığıyla sınıfının en hafifi olan 2016 Audi Q7’nin ağırlığı önceki nesline göre 325 kg daha az. Hafifliği, çeşitli malzemelerin kullanıldığı gövdesi ve tamamen yenilenen şasisi sayesinde hem konfor hem de bir spor Audi ile aynı tipik performans özelliklerini birlikte sunan 2016 Audi Q7, aynı zamanda birinci sınıf CO2 değerleri de veriyor; Audi mühendisleri Q7’nin yakıt tüketimini yüzde 28 (TFSI) ve yüzde 23 (TDI) oranlarında azaltmışlar.

Büyük SUV’lar sınıfında en iyi değerlere sahip motorlarıyla da fark yaratan 2016 Audi Q7’de ilk planda sunulacak olan 3.0 TDI quattro, 272 hp gücü ve 600Nm torkuyla, 0’dan 100 kilometre hıza saatte 6,3 saniyede ulaşıyor. Dizel V6 motor 100km’de sadece 5,7 lt tüketiyor ve bu da kilometre başına 149 gram CO2 emisyonuna denk geliyor. 2016 Audi Q7’nin benzinli seçeneği 3.0 TFSI ise 333 hp gücüyle 2016 Audi Q7’yi 6,1 saniye sürede çıkarıyor. Yeni Audi Q7, Türkiye’de 3.0 TDI 272 hp motor seçeneği ile 2015 yılının 2. çeyreğinde satışa sunulacak.

2016 Audi Q7 işletim konsepti, bilgi-eğlence, bağlantı ve destek asistan sistemleri açısından da tamamen sürücü odaklı uygulamalarla daha önce SUV araçlarda sunulan standartları yeniden belirliyor. İkinci nesil modüler bilgi-eğlence platformunun yanı sıra Audi Sanal Kokpit Yeni Audi TT’den sonra bu modelde de yer alıyor. Her şeyin elinizin altında olduğu Yeni MMI kontrol birimi ve geniş dokunmatik yüzey, sistemin işletimini çocuk oyuncağı haline getiriyor. Diğer cazip inovasyonlar arasında Audi bağlantı sisteminin sunduğu daha geniş hizmetler, arka koltuktaki yolcular için Audi tablet ve 3D audio içeren iki ses sistemi bulunuyor. Google Android Auto ve Apple CarPlay kullanan akıllı telefon entegrasyonu da yeni. 2016 Audi Q7, dünyada bu fonksiyonları sunan ilk otomobillerden biri.

Dikkat çeken özelliklerden biri, adaptif hız kontrolü ve sıkışık trafik asistanı gibi yeni sürücü yardım sistemlerinden oluşan geniş kapsamlı portföy. Alman otomobil üreticisi halen dünyada seri üretimi yapılan hiçbir otomobilde daha fazla asistan sistemi bulunmadığını belirtiyor.