Hyundai, sportif Pick-up konsepti Santa Cruz gibi ilk kez ürettiği Plug-in Hybrid teknolojisine sahip elektrikli otomobili 2016 Sonata Plug-in Hybrid’le de fuarda dikkat çekti.

Yüksek teknoloji ışığında geliştirilen 2016 Hyundai Sonata Plug-in Hybrid, bir önceki modele göre yüzde 32 daha performanslı 50 kW’lik bir elektrikli motora ve 9.8 kWh lithium polymer pillere sahip. Aynı zamanda yerini aldığı Sonata Hybrid’ten beş kat daha büyük pillerle donatılan otomobil, bu sayede rakiplerinden daha uzun bir menzil sunmuş oluyor. Konfor ve düşük yakıt tüketimini aynı anda sunan 2016 Hyundai Sonata Plug-in Hybrid, benzinli motoru kullanmadan elektrik modunda 35 km yol katedebiliyor. 2.5 saat gibi kısa bir sürede tekrar şarj edilebilen Sonata Hybrid, klasik tork konvertörlü şanzıman yerine yeni nesil elektrikli 6 ileri otomatik şanzımanla (TMED) sunuluyor.

Elektrikli motorun yanı sıra, 2.0 litrelik GDI benzinli ünitenin de kullanıldığı 2016 Hyundai Sonata Plug-in Hybrid’in motor gücü 154 beygir. Her iki motor birleştiğinde de toplam 202 beygirlik maksimum güce 6000 devirde ulaşılıyor. Standart olarak 7 hava yastığıyla üretilen Sonata, ESP, VSM, TCS ve ABS gibi sistemlerin haricinde ayrıca Şerit Takip Sistemi, Arka ve Yan Trafik Uyarısı, Kör Nokta Algılama ve Çarpışma Uyarısı gibi üst düzey güvenlik donanımlarıyla da kullanıcılarına maksimum koruma sağlayacak.

2016 Hyundai Sonata Plug-in Hybrid, Güney Kore’deki Asan Fabrikası’nda üretilecek ve yıl sonuna doğru belirli pazarlarda satışa sunulacak.