Mercedes-Benz, yepyeni modeli GLE Coupe’yi, NAIAS – Detroit Auto Show öncesi dünya basınına tanıttı.

Eylül 2015 itibariyle Türkiye’de satışa sunulacak Mercedes-Benz GLE Coupe, bir coupe aracın sportif ve dinamik tasarımı ile bir SUV aracın güçlü, çarpıcı ve çok yönlü özelliklerini bir arada sunuyor.

Mercedes-Benz, dört kapılı coupe algısını güçlendiren tasarımıyla dikkat çeken GLE Coupe’nin yanı sıra GLE 450 AMG Coupe ve GLE 63 AMG Coupe ile C 350 Plug-In Hybrid, C 450 AMG ve CLA Shooting Brake modellerini de ilk kez NAIAS – Detroit Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkardı.

Mercedes-Benz, bir coupe ve bir SUV’nin özelliklerini buluşturduğu yepyeni modeli GLE Coupe’yi NAIAS – Detroit Auto Show’dan bir gün önce düzenlediği özel bir davet ile dünya basınına tanıttı. Westin Book Cadillac’ta düzenlenen organizasyonda, açılış konuşmasını yapan Daimler AG CEO’su Dr. Dieter Zetsche, Mercedes-Benz 4MATIC sisteminin 2015 yılında 30. yılını kutladığını ve 2015’in Mercedes-Benz dünyası için SUV yılı olacağını belirtti. Daimler AG Yönetim Kurulu Üyesi Thomas Weber ve Daimler AG Yönetim Kurulu Üyesi ve Mercedes-Benz Otomobil Grubu Başkanı Ola Källenius’un konuşmaları ile devam eden etkinlik, Amerikalı ünlü şarkıcı Mayer Hawthorne’un performansı ile son buldu.

Sportif coupe ile güçlü SUV’nin birleşimi

Mercedes-Benz, yepyeni modeli Mercedes-Benz GLE Coupe ile bir coupe aracın sportif ve dinamik tasarımını, bir SUV aracın güçlü, çarpıcı ve çok yönlü özellikleri ile bir arada sunuyor. Mercedes-Benz coupelerin başarılı ürün portfoyüne yeni eklenen GLE Coupe, klasik iki kapılı C, E, S-Serisi ve dört kapılı CLS ve CLA coupe modellerinin arasına özgün ve çarpıcı dış tasarımı ile katılıyor.

GLE Coupe, Eylül 2015’te Türkiye’de

Yeni GLE Coupe, dış tasarımında duygu ve zekâyı bir arada sunarken geleneksel tasarım ile modern yaklaşım arasında da ideal bir köprü kuruyor. GLE ailesinin en genç üyesi olan model, dış çizgisinde tüm modern Mercedes-Benz coupelerin sportif ve estetik yapısını koruyor. Klasik SUV öğelerinin karakteristik, yüksek ve yapılı görünümünü de beraberinde sunan GLE Coupe, dört kapılı coupe algısını bir üst seviyeye taşıyor. GLE Coupe, Eylül 2015’te Türkiye’de satışa sunulacak.

Mercedes, BMW’nin 2008 yılında piyasaya çıkardığı ve markanın SAV (Sport Activity Coupe) sınıfı olarak nitelendirdiği X6 modelinin karşısına GLE’yi yollara çıkarmaya hazırlanıyor. Görünüş olarak X6’ya oldukça benzeyen model, 4900mm uzunluğa, 2003mm genişliğe ve 1731mm yüksekliğe sahip. Ön tarafı alıştığımız Mercedes tasarımlarına benzeyen modeldeki asıl farklılık arka tarafta yapılmış. Sportif tavan çizgisi, krom süslemeler, çift çıkışlı egzoz sistemi ve standart olarak sunulan 20 inç alaşım jantlar araçta öne çıkan detaylardan sadece birkaçı…

AMG versiyonların iç mekanında napa deri spor direksiyon simidi, bilgi-eğlence sistemi, paslanmaz çelikten üretilen fren pedalları, piyano siyahı aksan ve karbon fiber süslemeler sunulurken, standart versiyonlarda spor koltuklar, spor direksiyon simidi ve yeni bilgi-eğlence sistemi standart olarak sunulacak.

AIRMATIC adı verilen havalı süspansiyonlara sahip olacak olan GLE, dokuz ileri otomatik şanzımanla satışa sunulacak ve INDIVIDUAL, COMFORT, SLIPPERY, SPORT ve SPORT+ sürüş modlarına sahip olacak.

Mercedes GLE, dört farklı motor seçeneğiyle satışa çıkacak. GLE350d 4 MATIC versiyonda 258 beygir gücüne ve 620 Nm torka sahip olan dizel bir motor, GLE 400 4MATIC versiyonda 3.0 litrelik twin turbo V6 motor bulunacak. Bu ünite de 333 beygir gücüne ve 480 Nm torka sahip olacak.

AMG versiyonlarda ise, GLE 450 AMG’de 3.0 litrelik twin-turbo 367 HP güç ve 520 Nm torka sahip ünite yer alırken, GLE 63 AMG modelinde ise 5.5 litrelik 570 HP güç üreten twin turbo V8 ünite yer alacak.

Mercedes-Benz’den Detroit’e özel 6 yeni model

ABD ve dünyanın en önemli fuarlarından NAIAS – Detroit Otomobil Fuarı’nda yeni GLE Coupe, GLE 450 AMG Coupe ve GLE 63 AMG Coupe dışında C 350 Plug-In Hybrid, C 450 AMG ve CLA Shooting Brake modelleri de ilk kez dünyaya tanıtıldı. Ayrıca Mercedes-Benz’in teknolojik liderliğinin ve otomotiv sektöründeki öncü rolünün başlı başına bir kanıtı olan konsept aracı “F015 Luxury in Motion” da ilk kez Detroit Otomobil Fuarı’nda sergilendi.