Lansmanından üç yıl sonra, Avrupa’da markanın en çok satılan modeli olan Peugeot 208 kabuk değiştiriyor. İddialı stilini bir adım daha öteye taşıyan Makyajlı Peugeot 208, standart LED 3D farlar, ışıldayan Orange Power gibi yepyeni renkler ve yeni kişiselleştirme aksesuarları ile şimdi daha da sportif ve dinamik biçimde kendini gösteriyor.

200 serilerinin tarihsel ağırlığından ve markanın bilgi birikiminden güç alan Peugeot 208, yakında 1.000.000 adet satışa ulaşacak. Şehirli SUV modeli Peugeot 2008 ile birlikte, Peugeot’nun 2014 yılında Avrupa pazarının B segmentindeki satışlar bazında podyumdaki yerini korumasını sağlıyor.

Makyajlı Peugeot 208 de bu başarıyı sürdürmek üzere; cazibe ve karakter unsurlarını ön plana çıkaran yeni bir stil, gerek renk, gerek kişiselleştirme, gerekse ürün gamında yükseliş stratejisi ile genişletilen ürün arzı, daha fazla güvenlik ve konfor için yeni teknolojik donanımlar ve hem tutumlu hem de performanslı yeni motor seçenekleri gibi sağlam argümanlara sahip.

Manyetik çekim gücü, safkan dış tasarım, güçlü kişilik

Önde, yeni tampon daha keskin, net ve kaslı çizgiler sergiliyor. Genişletilmiş ızgara ve krom çıta artık tamamen tampon içine entegre edilmiş. Yüksek donanım seviyelerinde, yeni “EQUALIZER” ızgaranın sıcak kromaj markajı benzersiz bir 3D efekti veriyor. Dışarıya alınan sis farları ile birlikte bu yeni kimlik, aracı daha geniş ve daha dinamik göstererek yola daha sağlam oturan bir görünüş kazandırıyor.

Ön tasarım, araca daha keskin ve aslansı bir bakış kazandıran yeni çift renkli farlar, siyah ve krom maskeler ve teknolojik LED’li ışıklı imza ile vurgulanıyor.

Yandan bakıldığında, modelin modern ve dinamik boyutları ve üzerinde ayrıntılı şekilde çalışılmış tasarımı korundu. Makyajlı Peugeot 208’in profili ise farklılaştırılmasına katkıda bulunan yeni donanımlar ile ayırt ediliyor. Modelin hem şık ve hem de spor yanını güçlendiren krom ayna gövdeleri bundan böyle 3. seviyeden itibaren standart olarak sunuluyor.

Arkada, stop lambaları ve yeni LED’li 3D ışık pençeleri şaşırtıcı çizgileriyle büyülüyor. Tamamen homojen görüntüleri, kırmızı sıcak opal renkleri ve derin 3D efektleri onları teknolojinin gerçek mücevherleri haline getiriyor. Peugeot tarzının sembolü arslan pençesi arka farlar 208 gamının tümünde sunuluyor.
Sürüş duyumlarına odaklanan kaliteli ve sade iç mekân

Makyajlı Peugeot 208’in içinde, lansmanından bu yana müşteriler tarafından beğenilen yenilikçi kokpit Peugeot i-Cockpit dikkat çekiyor. Güvenli, heyecan verici ve hassas sürüş sağlayan bu yeni konsept ilk kez 2012 yılında Peugeot 208’de sunuldu, ardından Peugeot 2008 ve 308’lerde kullanıldı. Peugeot i-Cokpit kompakt direksiyon simidi, göz hizasında gösterge paneli ve 7”geniş dokunmatik ekrandan oluşuyor.

İkinci donanım seviyesinden itibaren sunulan 7″ geniş dokunmatik ekran, radyo, navigasyon, telefon ve yol bilgisayarı gibi çeşitli araç fonksiyonlarına erişimi kolaylaştırıyor. Buna ek olarak, Bluetooth bağlantısı, USB gibi mobil uygulamaları ve bu uygulamalardan tam anlamıyla yararlanmak için akıllı telefon ekranının araç ekranı üzerine taşınmasını sağlayan yeni MirrorScreen sistemini barındırıyor.

Genişletilmiş ürün arzı

Makyajlı Peugeot 208 gamının renk ve boya paleti (opak, metalik, sedefli) yepyeni renklerle zenginleştirilmiş. 13 renkten oluşan zengin çeşitli gam, farklılaşma arayışında olan müşterilerin artan ihtiyacına cevap veriyor.

Yeni turuncu POWER metalik renk dinamizm, gençlik ve tazelik hissi yayıyor. Işıkta canlı ve pullu görünümü ile parıldayan ve araç ile sürücüsünü ön plana çıkaran neşeli, büyük rağbet gören bir renk. Başka renkler de yakında açıklanacak.

Yeni ve modern kişiselleştirme olanakları

Yeni Peugeot 208, çağı ile tam uyumlu sayısız donanımları ve zengin çeşitliliğinin yanı sıra, yepyeni orijinal kişiselleştirme seçenekleri sunuyor.

MENTHOL White dahil dış kişiselleştirme paketleri, ikinci donanım seviyesinden itibaren orijinal fabrika opsiyonu olarak sunuluyor. Beyaz dokunuşlu MENTHOL White paketi şık ve dinamik bir ambiyans oluşturulmasın katkıda bulunuyor.

Bu özelleştirme unsurları aşağıdakilerden oluşuyor:

• Renkli 3D efektli renkli sıcak markajlı “EQUALIZER” ızgara*;
• Parlak siyah ızgara çıtası;
• Lazer baskılı renkli kenar şeritli parlak siyah sis farı kapakları*;
• Ön ve arka renkli Peugeot yazısı *;
• Perla Nera Siyah Ayna yuvaları ve renkli sinyal lambaları*.
* (Seçilen paketin renginde)

Ek dış kişiselleştirme paketi ile iç kişiselleştirme paketleri modelin ticari lansmanından itibaren satışa sunulacak.

Yeni nesil donanımlar

Lansmanından bu yana satılan versiyonların %80’inden fazlasın 7 inçlik büyük ekranı ile donatılmış olan Peugeot 208, dokunmatik ekranı geniş kitlelere sunan segmentin ilk modellerinden biri oldu. Aynı zamanda, kaldırım kenarındaki iki araç arasına otomatik olarak park edilmesini ve bu park yerinden çıkılmasına olanak sağlayan Park Assist aktif park yardımını sunan segmentin ender modellerinden biri.

Active City Brake ve Geri Görüş Kamerası

Active City Brake teknolojisi (Şehirde Çarpışma Riskine Karşı Otomatik Frenaj) 30 km/s hızın altında şehir içi kullanımda sürücünün müdahale etmemesi durumunda kazadan sakınılmasını veya ciddiyetinin azaltılmasını sağlayan yeni bir sistem.

Ön camın üzerine takılmış olan kısa huzmeli bir lazer algılayıcı (Lidar) aynı yönde seyreden veya duran bir araç gibi engelleri algılayabiliyor. Sistem çarpışmayı önlemek veya çarpışma hızını azaltarak olumsuz sonuçlarını sınırlandırmak için tam güçlü frenajı otomatik olarak başlatabiliyor. Bazı durumlarda, bu sistem otomatik olarak aracı durdurmaya kadar gidebiliyor ve böylece önden giden araçla çarpışmanın önlenmesini sağlıyor.

İkinci donanım seviyesinden itibaren opsiyon olarak mevcut olan Geri Görüş Kamerası büyük renkli ekranı ile günlük kullanımda park manevralarını kolaylaştırıyor.

Daha da reaktif ve çeşitlendirilmiş uygulamalar

Çağıyla tam uyumlu olan Makyajlı Peugeot 208’de, kullanıcının en iyi uygulamalardan kolayca yararlanması için, Mirrorlink® veya Carplay® uyumlu akıllı telefonunun ekranını aracın dokunmatik ekranı üzerinde görüntülemesini sağlayan MirrorScreen fonksiyonu sunuluyor. Bu çözüm, bir yandan Makyajlı Peugeot 208’in büyük dokunmatik ekranından yararlanarak mobil uygulamaların görünürlüğünü ve ergonomisini güvenlik içinde koruyor ve bu fonksiyona ilişkin tüm avantajları üzerinde topluyor.

Uygulamalara erişim aracın durumuna bağlı olarak farklı şekilde yönetiliyor. Araç hareket halindeyken, sürücü örneğin navigasyon gibi sürüşe faydalı uygulamaları veya webradio gibi haber-eğlence uygulamalarını kullanabiliyor.

79 g CO2/ km’den itibaren, ultra verimli yeni motor seçenekleri

Avrupa’da Euro 6 standardını karşılayan son nesil benzinli ve dizel geniş motor gamı ile birleşen bu niteliklere segmentte referans oluşturan performans ve kullanımda tasarruf avantajları eşlik ediyor. Makyajlı Peugeot 208 aynı zamanda lansmanında yeni EAT6 altı ileri tam otomatik vites kutusundan yararlanıyor (Efficient Automatic Transmission 6).

Yeni 1.6 L BlueHDi

En ileri dizel teknolojisini büyük düşüş gösteren CO2 emisyonları ve yakıt tüketimi ile bir araya getiren yeni BlueHDi motor seçeneklerinin hepsi 95 g CO2/ km’nin altında emisyon değerlerine sahipler ve böylece 1.6L BlueHDi ailesi pazarın en performanslı dizel motor gamı olarak kabul ediliyor.

75 hp’lik gam girişi versiyonu dışında bu motor seçeneklerinin hepsi Stop and Start sistemiyle sunuluyor.

1.6L BlueHDi bundan böyle üç farklı güç seviyesinde mevcut:

1.6L BlueHDi 75 S&S ve 1.6L BlueHDi 100 S&S, 5 ileri manuel vites kutusu ile eşleşiyor, standard versiyonları (75hp’de S&S yok) sırasıyla 90g ve 87g CO2/km emisyon sergiliyor ve çok düşük tüketimli versiyonları 100 km’de sadece 3,0 litre yakıt tüketimine karşılık 79 g CO2/ km yayıyorlar.

1.6L BlueHDi 120 S&S, 6 ileri manuel vites kutusu ile eşleşerek en üst düzeyde kullanım keyfi ve dinamizm için sadece 94 g CO2/ km salıyor.

PureTech : 97 g CO2/ km’den itibaren emisyon miktarı sergileyen üç silindirli benzinli motor teknolojisi

Atmosferik versiyonlar 1.0L PureTech 68 ve 1.2L PureTech 82’nin lansmanından sonra, üç silindirli benzinli PureTech motor ailesi 1.2L PureTech 110 S&S turbo-kompresörlü versiyonuyla zenginleştirilmiş.

Modüler ve kompakt, çevreci ve performanslı olan bu motor bir verimlilik ve ileri teknoloji konsantresi. Yüksek basınçlı (200 bar) direkt enjeksiyon sistemi ve yüksek randımanlı yeni kuşak bir turbo (240 000 d/d) ile donatılan motor düşük devirlerden itibaren pazarın en iyileri arasında sürüş keyfi sunuyor.

5 ileri manuel vites kutusu ile eşleşen bu motor 103 g CO2/ km gibi dikkat çekici şekilde düşük emisyonlar sergiliyor.

Aynı zamanda yeni otomatik vites kutusu EAT6 ile de eşleşebiliyor. AISIN tarafından üretilen bu yeni otomatik vites kutusu, bir yandan mükemmel akıcılık ve üst düzey kullanım rahatlığını garanti ederken, daha hızlı vites değiştirmeleri sağlayan Quickshift teknolojine sahip. Aynı zamanda CO2 emisyonlarını önemli şekilde azaltacak şekilde tasarlandı. Böylece, manuel vites kutulu versiyon ile emisyon farkı sadece 1g/km’ye indirilmiş. 104 g CO2/ km emisyonlarıyla, 1.2L PureTech 110 S&S EAT6 versiyonu segmentteki benzinli otomatik versiyonların referansı olarak görülüyor.

Peugeot 208’e EuroNCap’tan 5 yıldız almasını sağlayan güvenlik özelliklerinin tamamı yine standart olarak sunuluyor (ESP, ABS, AFU, REF vs.). Bu pasif güvenlik düzeyi ve Active City Brake (Çarpışma Riskine Karşı Şehirde Otomatik Frenaj) sistemi yeni Peugeot 208’in segmentin en güvenli otomobillerinden biri olmasını sağlıyor.

Avrupa’daki bütün pazarlar için Poissy (Fransa) ve Trnava’da (Slovakya) müştereken üretilen Makyajlı Peugeot 208 Mayıs ayında İstanbul Auto Show Fuarı’nda sergilenecek ve yılın son çeyreğinde Türkiye pazarına sunulacak.