Günümüzün aktif yaşam tarzı için tasarlanmış ve üretilmiş olan Mazda’nın ilk küçük SUV’si, yepyeni Mazda CX-3’ün Avrupa lansmanı Cenevre’de yapıldı.

Gövde

Diğer yeni nesil modellerle birçok KODO tasarım özelliğini paylaşırken, Mazda CX-3’ün ödün vermeyen gövde tasarımı kaliteyi, hız hissini, özünü ve amacını açıkça ifade ediyor.

Belirgin ön kısım ızgara merkezine yerleştirilmiş ve gümüş renginde yedi uç krom imza niteliğindeki kanatlar boyunca farlara kadar uzanarak konsantre enerji görünümü sağlıyor.

• Güven uyandıran yüksek bir burun kısmı

• Bir yırtıcının bakışlarını andıran tam LED farlar

• İmza niteliğindeki kanat kısmını far ünitesi içinde aydınlatan geleceğin ışık yönlendirme teknolojisi

– Arka park kamerası gibi özellikleri gizleyen tarz sahibi bagaj kapağı

• Aracın sportif her yerde kullanılabilme özelliğini vurgulayan çift egzoz borusu

– Arka birleşik lambalar, farları yansıtan bir şekilde gövdeden bagaj kapağına kadar uzanıyor

– 18 inç alüminyum jantlar, top metal grisi metalik konturlu yüzeylerle kontrastlık yaratan dış kaplamaya sahip beş set ikili jant koluna sahip.

• Ayrıca daha basit ve cesur görünümüyle 16 inç alüminyum jantlar veya 16 inç çelik jantlar da mevcut

– Seramik Grisi Metal, Ateş Kırmızısı, Kutup Beyazı, Jet Siyahı, Derin Mavi, Meteor Grisi, Titanyum Grisi, Dinamik Mavi ve Kristal Beyazı dahil olmak üzere dokuz gövde rengi ile satışa sunulacak.

İç Tasarım

Kabin, SUV’lerin ve normal araçların en iyisini bir araya getiriyor. Sonuç: crossover özgürlüğü ve üstün görünürlük sayesinde sınırsız eğlence, aracın daha geniş bir sınıfı hatırlatan ergonomik kabin konforu, esnek ve pratik bagaj.

– Tasarımcılar, Mazda CX-3’ün gövde tasarımını yansıtan yeni ve radikal bir kabin tasarlamışlar:

• Devamlılığı sağlamak için bir araya getirilmiş kalitenin el yapımı düzeyine çıkarıldığı kabin elemanları

• Deri dokusu görünümüyle tamamlanmış olan Mazda CX-3’e özel gösterge paneli başlığı

– Sınıfının en iyisi sürücü koltuk ayarı: 260mm ön-arka mesafesi, 40mm dikeylik, 45mm direksiyon simidi eğimi ve 50mm teleskopik mesafe

– Sınıfının en iyisi ön omuz mesafesi ve bacak mesafesi

Üç döşeme çeşidi sunuluyor:

• Siyah Lux Suede® kaplama ve koyu kırmızı vurgularla birleştirilmiş beyaz deri ve alüminyum görünümlü cilasıyla metalik paneller

• Yine kırmızı vurgularla birleştirilmiş siyah suni deri ve koyu gri kumaş döşeme ile kırmızı dikişli siyah pamuklu dekoratif panel

• Gümüş renk vurgular, koyu kırmızı klima kontrol çerçeve halkaları ve gümüş renk dikişli siyah dekoratif panelin yanı sıra iki farklı kumaş döşeme kombinasyonu da mevcut

– Esnek 350 litrelik bagaj, arka koltukların yatırılmasıyla 1,260 litreye çıkıyor

Bağlanabilirlik, işlevsellik & donanım:

Emniyet ve kullanışlılık, Mazda’nın yeni nesil insan-makine ara yüzünün önceliklerini oluşturuyor. Buradaki amaç, maksimum konfor ve minimum göz hareketi veya fiziksel hareketle birlikte sürücünün Mazda CX-3’ün çok çeşitli teknolojilerinden yararlanmasını sağlamak.

– Sürücünün kendi gövdesinin bir parçasıymış gibi konumlandırılmış önemli kontrollerle (örn. Pedallar, vites, döner kumanda) birlikte sürücü odaklı düzen

– Bu segmentteki ilklerden biri olan göz hizasında Aktif Sürüş Ekranı*

– Orta konsolun üzerindeki panele yerleştirilmiş olan 7 inç dokunmatik gösterge paneli*

– Navigasyon sistemi*

– Sürücünün gözünü yoldan ayırmadan sürüş yapmasını sağlamak için tasarlanmış olan merkez konsoldaki döner kumanda

– Sürüş sırasında emniyetli ve kolay internet erişimi için MZD Connect* akıllı telefon bağlantı sistemi

– Subkompakt Mazda’da bir ilk olan ve Mazda CX-3 ile kompakt kabini için özel olarak geliştirilmiş olan yedi hoparlörlü BOSE® premium ses sistemi*

Güç Aktarma Organları

SKYACTIV güç aktarma organları seçeneği, Mazda CX-3’ün güçlü doğrusal hızlanma ve güçlü torkla birlikte sürücünün doğal sürüşü hissedeceği şekilde sunulmasını sağlanıyor.

SKYACTIV-G 2.0 direkt enjeksiyonlu benzinli motor

– Üstün doğrusal performans ve yakıt tasarrufu için “doğru şekilde boyutlandırılmış” ve doğal soğutmalı motor

– Seri üretim modellerinde dünyanın en yüksek sıkıştırma oranı (14.0:1)

– Standart i-stop rölantide durdurma sistemi Mazda CX-3’de iki versiyon halinde sunulacak. Ayrıca, markanın yeni fren enerjisi rejenerasyon sistemi olan i-ELOOP’un son versiyonu da donanıma dahil ediliyor.

Güç çıkışı:

– FWD: 6,000 devirde 88 kW/120 PS & 2,8000 devirde 204 Nm

– AWD: 6,000 devirde 110 kW/ 150 PS & 2,800 devirde 204 Nm

Yakıt tüketimi & CO2 emisyonu:

– 5.9l/100km & 137g/km (altı vitesli düz şanzımanlı FWD)

– 5,8l/100km & 136g/km (altı vitesli otomatik şanzımanlı FWD)

– 6,4l/100km & 150g/km (altı vitesli düz şanzımanlı AWD & i-ELOOP)

– 6,3l/100km & 146g/km (altı vitesli otomatik şanzımanlı AWD & i-ELOOP)
Emisyon sınıfı: Euro 6

SKYACTIV-D 1.5 temiz dizel

• Düşük 14.8:1 sıkıştırma oranı

• Soğuma kayıplarını azaltmak adına özel yanma odası ve yakıt enjeksiyon sistemi

• Çeşitli türbin geometrisiyle kompakt ve yüksek verimli turboşarj

Güç çıkışı:

– 4000 devirde 77kW / 105PS ve 1600-2500 devirde 270Nm

Yakıt tüketimi & CO2 emisyonu:

– 4,0l/100km & 105g/km (altı vitesli düz şanzımanlı FWD)

– 4,7l/100km & 123g/km (altı vitesli düz şanzımanlı AWD)

– 5,2l/100km & 136g/km (altı vitesli otomatik şanzımanlı AWD)

Emisyon sınıfı: Euro 6

SKYACTIV-Drive altı kademeli otomatik

– Düz şanzımanın doğrudan hissini verir, kusursuz sıfırdan hızlanma ve gelişmiş yakıt tasarrufu özelliği bulunur.

– Hızlanma basıncına tepki olarak daha fazla tork için “spor” moduna geçmeyi sağlayan Sürüş Seçenekleri değiştirme (benzinli modeller) özelliğine sahiptir.

SKYACTIV-MT altı kademeli manuel

– Kısa, canlı ve sorunsuz vites değişimi için kilit bilya tipi senkronizasyon özelliğine sahip kompakt hafif şanzıman

– Kusursuz çalışma için kısa mesafeli şaft ve büyük düşme açısı

Şasi ve gövde

Yeni Mazda CX-3, hem önden çekiş (FWD) hem de dört çekiş (AWD) seçenekleriyle satışa sunulacak.

SKYACTIV-Şasi

Mazda CX-3’ün daha fazla ağırlığı, yüksek ağırlık merkezi ve daha büyük güç aktarma organları için Mazda2’den uyarlanmış elektrik destekli direksiyon sistemi

Özgürlük sunan yeni nesil AWD sistemi özellikleri ise şöyle:

• Sürücünün hareketlerini ve sürekli değişen yol koşullarını izlemek için 27 sensor sinyaliyle çalışan ve anlık olarak doğru tekerleklere güç ileten yenilikçi önden kayma tespit uyarı sistemi

• Hangi tekerleğin ne kadar yol tutuşuna ihtiyacı olduğunu belirleyen ve otomatik ve anlık olarak her bir tekerleğe doğru miktarda tork ileten aktif tork kontrol bağlantısı

Aktif güvenlik teknolojisi

Mazda Radar Sabit Hız Kontrolü (MRCC), güvenli bir takip mesafesi sürdürmek için gaz ve freni ayarlayarak önceki araçların hız ve mesafesini takip etmek için 76GHz radarı kullanır.

Mesafe Tanıma Destek Sistemi (DRSS), radar ölçümlerine dayalı olarak ve CX-3’ün çok fazla yaklaşması durumunda ikonu yakıp söndürerek öndeki araçlarla olan mesafeyi görüntüler.

Önde Bulunan Engel Uyarısı (FOW), DRSS’nin çarpışma riskinin arttığını tespit etmesi durumunda sürücünün önleyici eylem gerçekleştirmesi için alarm sesi çıkarır.

Akıllı Fren Desteği (SBS), yolda araç veya engel olup olmadığını tespit etmek için kamerayla birlikte 76GHz radarını kullanır ve FOW’un alarm sesi çıkarması durumunda frenlere baskı yaparak önce hafif fren uygular, tehlikenin devam etmesi durumunda ise bu basıncı arttırır.

Akıllı Şehiriçi Fren Desteği (SCBS), SBS gibi düşük hızda (4-30km/s) acil fren sistemine dayalı olan yakın kızılötesi kameradır ve 6m önde bir araç veya engel olması durumunda etkiyi engellemek veya en azından azaltmak için önce frenlere basınç uygular ardından fren uygular.

Kör Nokta İzleme (BSM), Mazda CX-3’ün yanında ve arkasındaki kör noktaları algılamak için 24GHz radarı kullanır, sürücü şeridi değiştirmek üzere sinyal verdiğinde yan şeritten yaklaşan araçlar olması durumunda yan aynalardaki göstergeleri yakıp söndürerek ve sesli ikazla birlikte uyarıda bulunur. Böylece BSM, yandan geri geri gelen bir aracın olması durumunda sürücüyü uyaran Arka Çapraz Trafik Uyarısını (RCTA) ekleyerek aracın her yanını görüntülemek için Araç Arkası Görüntüleme (RVM) sisteminin işlevlerini arttırır.

Şeritten Ayrılma Uyarı Sistemi (LDWS), bir kamera yardımıyla şerit çizgilerini gözlemler ve yanlışlıkla şerit değiştirme durumunda sürücüyü uyarır.

Uzun Far Kontrolü (HBC), karşıdan gelen araçların farlarını ve öndeki araçların arka farlarını incelemek için bir kamera kullanarak, diğer sürücülerin görüş açısını etkilememek için uzun ve kısa farlar arasında otomatik olarak geçiş yapar.

Pasif güvenlik

Yeni Mazda CX-3’ün SKYACTIV-Gövdesi, sınıfının en iyi çarpışma güvenlik koruması için güçlendirilmiştir:

• Önden çarpışma gücünü daha iyi emmek ve kabini korumak için daha güçlü 1,180MPa zemin panelleri

• Daha sağlam B sütunları ve yüksek dayanıklı çelik kapı destekleriyle dış paneller

• Daha geniş burkulma bölgesi sunan ve hafif etkilerden gelen motor bölümü hasarını önleyerek onarım maliyetini kısıtlayan ön konsol çıkıntısı

• Arka taraf çerçeve deformasyonunu kontrol etmek için jant bariyerlerinin yanı sıra artı şeklindeki çapraz kesit güçlendirme parçalarına sahip arka tampon çarpışma bölmeleri