Peugeot 308, yeni nesil BlueHDi dizel motoru EAT6 Tam Otomatik Vites kutusuyla birleştiren versiyonuyla ürün gamını genişletiyor.

Euro 6 normlarına uygun BlueHDi motor seçeneği ile Peugeot 308, yakıt tüketimi ve emisyon salımları açısından sınıfında çıtayı yükseltiyor.

Sınıfının en etkin “kirlilik önleme” teknolojisi olan BlueHDi motor ile 3,3L/100km tüketim, 92g/km CO2 emisyonundan başlayan değerleriyle, Peugeot 308 segmentinin kendi silindir hacmi ve aktarım grubunda “sınıfının lideri” unvanını kazandı.

Bu teknolojik gelişmeler Peugeot’nun Avrupa ürün gamının CO2 emisyonu ağırlıklı ortalamasını azaltıyor ve markanın Avrupa çevre dostu markalar sıralamasında ilk üç arasında yer almasını sağlıyor.

120 hp BlueHDi Motor ve EAT6 Tam Otomatik vites kutusu

Üst düzey kaliteye sahip yenilikçi Peugeot i-Cockpit tasarımı, sürüş keyfine ve kullanım konforuna hizmet eden yepyeni platformu, dinamik dizaynı ve verimliliği ile Peugeot’nun mükemmellik değerlerini somut hale getiren Peugeot 308’in, beklenen BlueHDi dizel motoru ve EAT6 Tam Otomatik Vites kutusu ile beğeniye sunuluyor.

2000 yılından itibaren dizel HDi motorlarda kullanılan dizel partikül filtresi ile emisyonların azaltılması şimdi BlueHDi teknolojisi ile gelişiyor ve pazarın en etkin kirlilik giderme teknolojilerinden birini oluşturuyor. Peugeot, ürün gamında BlueHDi motorları yaygınlaştırarak ve bir kez daha çevre standardına daha standartlar belirlenmeden uyum gösteriyor.

Çevre standartlarını ileriye götürmenin yanında, tam otomatik şanzıman ile birleşen Peugeot 308 1.6L BlueHDi, performansı ve rekor tüketimleri ile dikkat çekiyor. Sıfırdan 100 km/s hıza 9,5 saniyede ulaşan otomobil, 92g/km CO2’den başlayan emisyonlarıyla, segmentinin kendi silindir hacmi ve güç gruplarında “Sınıf Lideri” unvanına sahip.

SCR (Selective Catalytic Reduction)

SCR (Selective Catalytic Reduction – Seçimli katalitik indirgeme) sistemi pazarın en etkin NOx giderme teknolojisidir. Sadece Peugeot modellerinde uygulanan partikül filtresi FAP’ın yerleşimi, SCR’nin erken devreye girmesini ve bu şekilde hem NOx (azot oksitlerin) %90’a kadar azaltılmasını ve en ince parçacıklar dahil partiküllerin sayısal olarak %99,9’a kadar atılımını sağlayan tek yerleşim biçimidir.

NOx’leri azaltmaya dönük olan bu büyük etkinlik aynı zamanda CO2 emisyonlarının ve yakıt tüketiminin özel yanma odası ve CO2 ayarlarıyla EURO 5 uyumlu motor seçeneklerine göre -%4’e kadar azaltılmasını sağlamaktadır.

BlueHDi motor seçeneklerinin Peugeot ürün gamında yaygınlaştırılması 2015 yılında yeni modeller ile devam edecek.