VW, altıncı nesil van modeli Transporter T6’yı resmi olarak duyurdu. VW’in ikinci modeli olarak 1950 tarihlerinde pazara sunulan ‘Type 2’den (İlk modeli Tip 1 ‘Beetle’ adıyla çıkmıştır) bu yana 65 yıllık serüveninde 12 milyondan fazla satış adetine ulaşan model altıncı nesliyle bu başarıyı devam ettirmeye hazırlanıyor.

Alman otomobil üreticisi, “Classic Transporter” tasarımını daha keskin çizgiler ve daha yüksek donanım seviyesi ile birleştiriyor. Geçtiğimiz yıl Hannover’da ilk kez görücüye çıkan Tristar konseptinden alınan karakteristik dış çizgiler, LED ön ve arka far grubu, yeni ön ızgara, daha büyük hava girişleri, entegre spoyler, belirgin çamurluklar ve yeni bagaj kapağı ile Transporter T6 modelini yeniden şekillendiren marka selefi T5’in çizgilerinden de fazla uzaklaşmamış.

En büyük değişimin kabinde yaşandığı modelde Volkswagen binek araçlarında kullanılan yeni nesil 6.33 inç dokunmatik ekrana sahip bilgi-eğlence sistemi, yeni gösterge tablosu ve yeni direksiyon simidine yer veriliyor. Artırılan malzeme kalitesinin yanında daha zengin opsiyon listesine kavuşan 2016 VW Transporter T6’nın gelişmiş bilgi-eğlence sistemi, sürücü ve yolcunun el hareketlerini sensörler yardımıyla saptayıp multimedya ekranını kapatıp, açabiliyor. Ayrıca sürücü, bu sensörler yardımıyla, müzik listesine göz atabiliyor, hatta isterse kütüphanesine müzikleri ekleyip, çıkarabiliyor.

Ekipman listesinde, elektrikle çalışan bagaj kapağı, Ön Bölge Asistanı “Front Assist”, Adaptive Cruise Control (ACC), şehir içi acil franleme sistemi ve üç sürüş modu sunan (Comfort, Normal ve Sport) yeni adaptif şasi kontrol sistemi Dynamic Cruise Control (DCC) bulunuyor.

2016 VW Transporter T6’nın kaputu altında EU6 emisyon normunu karşılayan yeni nesil 2.0-litre TDI (EA288 Nutz) dizel motorlar kullanılacak. Bu motor versiyona göre 84PS (83hp), 102PS (101hp), 150PS (148hp) ve 204PS (201hp) güç üretecek. 2.0-litre turbo beslemeli benzinli seçenekler ise 150PS (148hp) ve 204PS (201hp) güç çıkışına sahip olacak.

Volkswagen, yeni nesil Transporter T6’nın lansmanını kutlamak için sınırla sayıda üreteceği “Generation SIX” versiyonunu da resmen duyurdu. Multivan Comfortline donanımıyla sunulacak modelde LED ön ve arka far grubu, krom paketi, iç mekan detayları ile uyumdu dört farklı çift-ton boya seçeneği, 18-inç “Disc” alaşım jantlar, iki tonlu Alcantara iç döşeme ve standart konfor ve güvenlik özelliklerine ver verilecek.

Volkswagen tarafından yapılan açıklamaya göre önceki modelden daha aşağı veya benzer fiyatlar ile satışa sunulacak Transporter T6’nın ticari versiyonu €23,035, Multivan verisyonu ise €29,952’dan başlayan fiyatlar ile Almanya’da piyasaya çıkacak.