BMW M GmbH, beş yıl önce BMW X6 M’in lansmanı ile M Power’ın karakteristik özelliğini ve heyecan verici cazibesini sağlam X genleriyle ilk kez bir araya getirdi.

O zamandan bu yana yüksek performanslı dört çeker Spor Aktivite Otomobili (SAV) ve Spor Aktivite Coupé (SAC), performans isteyen sürücülerin vazgeçilmez seçeneği haline geldi. Yeni BMW X6 ikinci neslinin ilk tanıtımını 2015 yılının ilkbaharında gerçekleştirecek. Güçlü ve son derece heyecan verici tasarımları, artırılmış güç, dinamizm ve olağanüstü verimlilikleriyle ait oldukları segmentte bir kez daha standartları belirleyecek. Bu modeli rakiplerinden ayıran şey ayrıcalıklı olmaları, olağanüstü bağlantı ve günlük kullanım özelliklerinin yanı sıra, çeviklikleri ve nefes kesici hızlanma özellikleridir. Dünya prömiyeri Kasım ayının başındaki Los Angeles Otomobil Fuarı’nda gerçekleşmişti.

Dış tasarım: Birbirinin aynı ön kısım, farklı karakter

2015 BMW X6 M’de mükemmel dinamik performansı görsel olarak öne çıkaran ve M ailesinin bir üyesi olduğunun hemen fark edilmesini sağlayan özel M tasarım karakterine sahip. Çift çubuklu böbrek ızgaralar, ön rüzgarlıktaki geniş, üç parçalı hava girişi ve on milimetre genişletilen M çift egzoz çıkışı gibi özelliklerin tamamı otomobillerin daha etkileyici görünmesi için tasarlanmış.

Bu üst düzey atletlerin tümü yeni far tasarımı dahil olmak üzere aynı ön bölümle birlikte sunulmalarına rağmen, diğer dış tasarım özellikleri her bir modelin bağımsız karakterini öne çıkarır. 2015 BMW X6 M’in akıcı çizgileri olağanüstü coupé konseptini, güçlü dinamizmi ve atletik özelikleri vurguluyor..

Otomobile profilden bakıldığında farklılıklar özellikle belirgindir

2015 BMW X6 M arka spoyleriyle birlikte bir BMW Spor Aktivite Coupé otomobilin benzersiz siluetini ifade edecek şekilde bir araya getirilen daha alçak yolcu bölmesine, eğimli tavan çizgisine ve vurgulanmış kama biçimine sahip.

Diğer belirgin karakteristik özellikler arasında otomobilin geniş duruşunu vurgulayan imza niteliği taşıyan M çift kollu dış aynalar ile entegre yön göstergeleri, ön tekerleklerin arka kısmında hava girişleri, güçlü geniş tekerlek bombeleri ve karma lastiklerle birlikte 20 inç hafif alaşım jantlar (21 inç jantlar opsiyonel olarak sunulur) bulunuyor.

Özel iç tasarım, motor sporlarından gelen ilham

2015 BMW X6M modeli de bir M otomobilinin spor tavrı ile bir BMW X modelinin hakim oturma konumunu bir araya getiriyor. İmza niteliği taşıyan detaylar da M modellerinin iç tasarımını klasik BMW X6 modellerinden ayırıyor. Motor sporlarından esinlenen özel BMW M kontrolleri BMW X6 M sürücülerinin yarış pistlerinin büyüsüyle doğrudan kurulan bağlantıyı deneyimleyebilmelerini sağlıyor. Kabin içinde yer alan çok daha kapsamlı standart donanımın öne çıkan özellikleri arasında şunlar yer alıyor:

Kontrast dikişli ve sırtlıklarda kabartma M logosu taşıyan ince tanecikli Merino deriden özel, M spor koltuklar (M çok işlevli koltuklar opsiyoneldir).

Deri kaplama BMW Individual gösterge paneline sahip genişletilmiş deri döşeme.

Diz yastıkları, M modeline özel vites kolu ve Sürüş Dinamiği düğmeleri (Sürüş Deneyimi Kontrolüne benzer).

Alüminyum vites değiştirme kulakçıklarıyla birlikte ergonomik olarak optimize edilmiş M deri direksiyon.

Diğerleriyle birlikte özel M dinamik sistemleri için bir görüntüleme alanı, sürüş karakterini özelleştirmek üzere Kontrol Ekranı’nda M drive Menüsü (direksiyon üzerindeki M Drive düğmeleri aracılığıyla iki farklı ayar kaydedilebilir ve kolaylıkla erişilebilir), özel M işlevlerine sahip opsiyonel Head-Up Display ile Karakteristik M gösterge paneli.

Motor: Daha fazla güç, daha fazla tork, daha güçlü ses

Motor her BMW M modelinin temel özelliğidir. Yeni nesil BMW X6 M modeli bu zamana kadar dört çeker otomobilleri için geliştirilen en güçlü BMW motoru olan, yeni, son derece etkili 4,4 litrelik V8 M TwinPower Turbo motor ile sunulacak. Yenilikçi TwinScroll çift turbo özellikli M TwinPower Turbo teknolojisi, çapraz düzenli egzoz manifoldu, Çift VANOS, VALVETRONIC ve Yüksek Hassasiyetli Enjeksiyon gibi özelliklerle birlikte bu yüksek performanslı motor, önceki modellerine göre 15kW/20bg artışla 423kW/575BG (6.000-6.500dev/dak) güç üretiyor. Yüzde on artışla 750Nm’ye yükselen, 2.200 – 5.000dev/dak arası motor devirlerinde sunulan tork ile daha da etkileyici bir performansa sahip. Sıfırdan 100km/s hıza ulaşması 4,2 saniye sürüyor. Aynı zamanda, EfficientDynamics özelliklerinin de katkısıyla, ECE yakıt tüketimi yüzde 20’den fazla azaltılarak 100km’de yalnızca 11,1 litreye düşürülmüş. Bu da 85 litrelik değiştirilmeyen yakıt depo kapasitesiyle, menzili yüzde 26 artışla 765 kilometreye çıkarıyor. Daha sportif bir çekicilik kazandırmak amacıyla iki modele ait egzoz sistemi önceki modellere göre daha güçlü bir sese sahip olabilmesi amacıyla modifiye edilmiş.

Hızlı vites değiştirmeye yönelik sekiz ileri M Steptronic

Güç Drivelogic özelliğine sahip yeni sekiz ileri M Steptronic şanzıman aracılığıyla aktarılıyor. Bu özellik, mevcut altı ileri vites kutularına göre daha hızlı vites geçişi ve daha geniş şanzıman oranlarını mümkün kılar ve böylelikle modelin genel yakıt verimliliğine katkıda bulunuyor. Vites değiştirme süreleri, daha sportif karakter veya konfor için Drivelogic işlevi aracılığıyla ayarlanabiliyor. Bu aynı zamanda çok ağır hız seçeneği (Düşük Hız Asistanı) sunan ilk tork konvertörlü otomatik şanzıman: Standart otomatik şanzıman sistemlerine sahip araçların aksine 2015 BMW X6 M, Drive seçildikten ve fren serbest bırakıldıktan hemen sonra harekete başlamıyor. Bu otomobiller, gaz pedalına hafifçe dokunulduğunda anında harekete geçeriyor.

Yürüyen aksam Nürburgring yarış pistinde optimize edildi

Tüm M modellerinin yarış hızında dünyanın en zorlu yarış pisti olarak kabul ettiği Nürburgring Kuzey Pistinin üstesinden gelebilmesi, BMW M GmbH’nin vazgeçilmez kuralıdır. 2015 BMW X6 M modelinde bu klasik modellere kıyasla M’e özel yürüyen aksam değişiklikleriyle kısmen geniş kapsam sayesinde elde ediliyor. Böylece, daha sert yaylar kullanılarak ve gövdeyi on milimetre kadar alçaltarak, aktif Dinamik Sürüş devrilme önleyici sistem ile birlikte hızla dönülen virajlarda yana yatma ve gövdenin yuvarlanması etkili şekilde azaltılmış. Ek olarak BMW X6 M standart olarak pnömatik arka süspansiyonla birlikte sunuluyor. Bu geliştirmeler ve COMFORT, SPORT ve SPORT+ modları için elektronik olarak ayarlanabilen Dinamik Amortisör Kontrolü ile üst düzey dinamizm ve konfor arasında kusursuz bir denge elde ediliyor.

Çok daha hassas direksiyon ve birinci sınıf kullanım

Yeni aks tasarımı, özel olarak geliştirilmiş runflat özelliğine sahip olmayan lastiklerle birlikte BMW X6 M sürücülerine çok daha hassas bir yönlendirme ve üstün çekişin yanı sıra yanal ve doğrusal denge sağlıyor. Ek destek, hıza bağlı elektrikli direksiyon ayarı özellikli bir kremayer ve pinyonlu direksiyon sistemi olan M Servotronic’ten geliyor. Buna ek olarak, Sürüş Dinamikleri düğmeleri (Sürüş Deneyimi Kontrolüne benzer şekilde) sürücülerin çeşitli direksiyon parametrelerini kendi kişisel tercihlerine göre ayarlayabilmelerini mümkün kılıyor.

2015 BMW X6 M arkaya eğilimli akıllı xDrive dört çeker sistemi ve örneğin otomobile viraj dönerken yardımcı olmak üzere gücü dıştaki arka tekerleğe yönlendirebilen Dinamik Performans Kontrolü avantajını kullanıyor. Bu özellik hakimiyeti daha da artırır ve bu otomobil sınıfına daha önce bilinmeyen bir boyutta dinamizm, kıvraklık ve çekiş gücü sunuyor.

Özel M BMW ConnectedDrive özellikleri

Akıllı acil durum çağrısı ve Danışmanlık Hizmetleri gibi kapsamlı ve benzersiz işlevler içeren BMW ConnectedDrive özellikleri de şüphesiz 2015 BMW X6 M modeliyle birlikte sunuluyor. 2015 BMW X6M’de ideal bağlantıyı sağlamak üzere standart olarak, yerleşik bir SIM karta sahip. Aynı zamanda gelişmiş işlevsellik, daha iyi grafikler ve 3D harita görüntüleme gibi avantajlardan yararlanan son nesil Professional Navigation Sistemi, istenirse otomatik harita güncellemeleri yapabiliyor.

Yüksek performanslı modele ait opsiyonel ekstra özellikler arasında Vites Işıkları ile birlikte vites ve devir aralığını gösteren özel M ekranlı Head-Up Display yer alır. BMW M GmbH, kendi sürüş stillerinin ayrıntılı bir analizini görmek isteyen sürücüler için belirli akıllı telefonlara yönelik bir BMW M tur zamanlayıcısı da geliştirmiştir. Akıllı telefon otomobile bağlıyken uygulamaya iDrive Butonu aracılığıyla erişilebilir. Program hızı, doğrusal ve yanal hızlanmayı, vites seçimini, direksiyon açısını ve gaz pedalı konumunu kaydeder ve her özel durumda sürücünün reaksiyonunun bir analizinin yapılabilmesini sağlıyor.

BMW Individual: Görsel cazibe ve rahatlık için kişiselleştirme

Oldukça kapsamlı standart ve opsiyonel donanıma ek olarak yeni modeller BMW Individual ürünleri kullanılarak daha da kişiselleştirilebiliyor. BMW Individual koleksiyonu, BMW Individual metalik Azurite siyah ve metalik Pyrite Kahverengi gibi özel gövde renklerini içeriyor. Sen Açık Kahverengi ve Ash Volcano Kahverengi gibi ince ahşap kaplamalar veya Piyano Siyahı gibi şık iç kaplamalar da mevcut. Gelişmiş BMW Individual deri kaplama seçeneği gösterge paneli için deri kaplama da dahil olmak üzere premium ince tanecikli Merino deri içeriyor. Nefes alabilen, sağlam yumuşak deri malzeme her zaman üstün bir oturma konforu sunuyor.

Diğer öne çıkan özellikler arasında Alcantara tavan kaplaması ve arka sırtlıkta orta kol dayamasının arkasında yer alan yeni BMW Individual soğutucu (Nisan 2015’ten itibaren) mevcuttur. İki adet 0,7 litrelik şişe ve iki kutu içecek için yeterli alan sağlar ve tüm şişeler sürüş sırasına gürültüyü önlemek amacıyla özel bir sistemle yerleştirilir. Gerekirse tam bagaj hacminin kullanılabilmesi için soğutucu yerinden çıkarılabilir.

Önemli noktalar:

BMW X6 M’in ikinci nesli Kasım 2014 başındaki Los Angeles Otomobil Fuarı’nda dünya prömiyerini gerçekleştirdi.

Lansman Kuzey Amerika’da Şubat 2015’te, diğer tüm pazarlarda Nisan 2015’te başlayacak.

Yeni BMW X6M otomobili de son derece heyecan verisi tasarımları, üstün güçleri ve dinamik performanslarının yanı sıra hayranlık verici verimlilikleriyle standartları belirleyecek.

Yeni 4,4 litrelik V8 M TwinPower Turbo motor ile motor gücü 15kW/20bg artırılarak 423kW/575bg’ne; maksimum tork ise %10 artırılarak 750Nm’ye yükseltildi.

0’dan 100km/sa hıza 4,2 saniyede hızlanan motorun ECE test döngüsüne göre yakıt tüketimi %20’den fazla azaltılarak 100 kilometrede 11,1 litreye düşürüldü.

Modifiye egzoz sistemleri daha sportif ve daha etkili bir M ses sunuyor.

Dinamik Amortisör Kullanımı, Dinamik Sürüş ve pnömatik arka süspansiyon ile birlikte gelişmiş özel M yürüyen aksam.

SAV/SAC segmentinde olağanüstü bir kıvraklık için akıllı xDrive dört çeker ve Dinamik Performans Kontrolü.