Dünyanın en popüler kompakt SUV modellerinden Honda CR-V; yeni dizel motorla sunulan 9 kademeli otomatik şanzımanın yanı sıra yolcu güvenliğini ve sürüş keyfini arttıran teknolojilerle de popülaritesini arttırmaya devam ediyor.

Satışa sunulduğu 1997 yılından bu yana 750 bin adetlik bir satışa imza atan Honda CR-V, dünyanın en popüler kompakt SUV’u olarak haklı bir üne sahip. Dördüncü nesil Honda CR-V; yenilenen tasarımı, yenilenen dizel motoru, yeni otomatik şanzımanı ve yenilenen teknolojileriyle öncüsünden devraldığı mirası sürdürüyor ve sonraki nesillere aktarmaya devam edecek.

Avrupalı tüketicilerin görüş ve zevkine uygun olarak yenilenen 4. nesil Honda CR-V’deki görsel değişiklikler büyük oranda ön tasarımı kapsıyor. Yeniden tasarlanan farlar ve ön ızgara kadar yenilenen tampon da daha geniş ve güçlü bir duruşu beraberinde getiriyor. LED gündüz farları ve HID projektör lambalar sadece daha çekici bir görünüm sunmakla kalmıyor karanlık sürüşlerdeki görünürlüğü artırıyor. Yenilenen LED’li stop lambaları ise daha akıcı ve çekici bir görünüm sunuyor. Yeni 17 ve 18 inçlik hafif alaşım jantlarla CR-V’nin dış tasarım yenilikleri tamamlanıyor.

Daha çekici ve fonksiyonel bir kokpit yaratma düşüncesiyle hareket eden tasarımcılar kokpiti konsol boyunca uzanan zarif bir kromla süslediler. Yeni 7 inçlik dokunmatik ekrana sahip Honda Connect ve 60 mm ileri-geri hareket eden iki koltuğun arasındaki orta konsol ise yaşam alanının daha kullanışlı olmasını sağlıyor. Fonksiyonellik tek bir hareketle katlanan arka koltuklarla devam ediyor. Normal kullanımda 589 litre olan bagaj hacmi 60:40 oranında iki parça halinde arka koltukların katlanmasıyla 1648 litreye kadar çıkıyor. Arka koltukların katlanmasıyla ortaya çıkan 1570 mm’lik yükleme uzunluğu, iki adet dağ bisikletini taşıma imkanı sunuyor.

Honda Connect bilgi ve eğlence sistemi 7 inç büyüklüğündeki dokunmatik ekranıyla rahat bir kullanım vaat ediyor. Kullanıcıya internet erişimi de sunan sistem sayesinde kullanıcı gerçek zamanlı trafik bilgisi, hava durumu veya internet radyosu gibi içeriklere kolaylıkla ulaşabiliyor. Android 4.0.4 altyapısı ile çalışan Honda Connect arayüzü; MirrorLink, WiFi, Bluetooth, HDMI ve USB gibi teknolojilerle akıllı telefon veya diğer multimedya cihazlarla senkronize oluyor ve bu cihazlardaki içeriğe Honda Connect üzerinden erişim sağlıyor. Geri görüş kamerasına sahip olan Honda Connect ayrıca günlük kilometre, yakıt tüketimi veya seyahat süresi gibi bilgileri de gösteriyor. Sistem ayrıca Garmin Navigasyon’u da içeriyor.

Honda CR-V her biri Euro6 normuna uygun ikisi dizel ve biri 155 PS gücünde 2.0 i-VTEC benzinli olmak üzere üç farklı motor seçeneğiyle üretiliyor. Giriş seviyesinde yer alan 1,6 litre hacimli dört silindirli i-DTEC dizel motor 120 PS güç üretiyor. Aynı motorun çift turbolu türevi ise 160 PS güç üretiyor. 350 Nm tork üreten bu motor yerini aldığı 2.2 i-DTEC dizel motora oranla yüzde 6 daha güçlü olmasına karşın çok tutumlu ve çevreci bir yapı ortaya koyuyor. 100 km’de ortalama 4,9 litre yakıt tüketen motor sadece 129 gr/km’lik bir CO2 salınımına imza atıyor.

Yeni dizel motor kadar yeni otomatik şanzıman da övgüyü hak ediyor. Daha önce kullanılan beş kademeli otomatik şanzımanın yerini alan 9 kademeli otomatik şanzıman kısa oranları sayesinde seri bir sürüş sunmakla kalmıyor, aynı zamanda düşük tüketim ve emisyon değerlerinin elde edilmesine önemli oranda katkı sağlıyor.

Sadece görsel rötuş, motor ve şanzıman gibi noktalarda iyileştirmeler yapmakla kalmayan Honda, aynı zamanda yenilenen CR-V’nin yürüyen aksamını da elden geçirdi. Yenilenen süspansiyon bağlantıları, amortisörler ve alt salıncaklar sürüş konforunu arttırırken 15 mm arttırılan ön ve arka iz genişliği ise stabiliteyi arttırdı. Turu yeniden ayarlanan direksiyon sürüş keyfini arttırırken geliştirilen ses yalıtımı ise hem sürücü hem de beraberindeki yolculara daha keyifli bir yolculuk yaşatıyor.

Honda, dünyanın ilk yolcu güvenliğini arttıran teknolojilerini yenilenen CR-V ile tanıtıyor. Gelişmiş Sürüş Destek Sistemlerini geliştiren Honda, Honda Sensing ile kamera ve radarı bir arada kullanarak Çarpışma Önleyici Fren Sistemi ve Adaptif Cruise Control sistemlerini birlikte çalıştırıyor. Honda Sensing, yeni CR-V Executive donanım seviyesinde sunuluyor.

Executive donanım seviyesinde Honda Sensing ile birlikte standart olarak sunulan ve Önden Çarpışma Uyarı Sistemi, Şerit Takip Sistemi Uyarısı, Trafik Levhası Tanımlama, Kör Nokta Uyarı Sistemi, Geri Görüş Kamerası ve Uzun Far Destek Sistemi gibi teknolojileri barındıran Gelişmiş Sürüş Destek Sistemleri, diğer donanım seviyelerinde opsiyon paket olarak sunuluyor.

Kamera ve radarı birlikte kullanan Çarpışma Önleyici Fren Sistemi (CMBS) düşük veya yüksek hızlarda olsun, olası bir çarpışa anında devreye girerek fren yapıyor ve aracı durduruyor. Akıllı Adaptif Cruise Control (i-ACC) ise seyir halindeki diğer araçları denetleyerek seyir halindeki şeride bir başka aracın kontrolsüzce girmesi halinde yumuşak bir şekilde müdahale ediyor.

Yenilenen Honda CR-V; Golden Brown metallic, Twilight Blue, Urban Titanium, Alabaster Silver, Polished Metal; Passion Red, White Orchid, Crystal Black; ve Deep Ocean Blue olmak üzere dokuz farklı renk alternatifi ile satışa sunuluyor.

Honda CR-V kullanıcısına iç mekanda da farklı alternatifler sunuluyor. Müşteri krom veya siyah karbon olmak üzere iki uygulama alternatifinden birini seçebiliyor. Döşeme olarak ise delikli siyah deri, siyah nubuk ve deri, siyah kabartma kumaş veya bej delikli deri olmak üzere farklı seçenekler söz konusu.