Dünyanın önde gelen otomobil üreticilerinden Honda, efsane NSX’in ikinci nesli ile süper spor otomobil arenasına geri dönüyor.

İlk kez 1990 yılında yollara çıkan ilk nesil gibi yeni nesil Honda NSX de ortadan motorlu yapıyı korusa da bu sefer çok daha fazlasını sunacak. Honda NSX, bünyesinde barındırdığı hibrit teknolojisi sayesinde Honda’dan alıştığımız düşük yakıt tüketimi ve verimliliğini yüksek performansla aynı potada eritiyor.

Önde enlemesine yerleştirilen motor ve önden çekiş prensibini benimseyen Honda, 1990 yılında radikal bir kararla ortadan motorlu arkadan itişli bir süper spor otomobil olan NSX’i satışa sunmuştu. NSX ismi “New Sports eXperience” kelimelerini temsil ediyordu. Japonya’da üretilen Honda NSX, 2005 yılına kadar üretimde kalırken 2.0 litrelik V6 ile başlayan yolculuk 290 HP gücündeki 3.0 litrelik V6 ile son buldu. Japon otomobil devi 10 yıl aradan sonra süper spor otomobil efsanesi NSX’in ikinci neslini yollara çıkartıyor. İlk nesilden farklı olarak yeni Honda NSX, Ohio’daki tasarım merkezinde 3 yıllık bir geliştirme süreciyle hayata geçirildi ve yine Ohio’da üretiliyor. Yeni NSX’in üretimi, Performance Manufacturing Center (PMC) olarak anılan tamamen yeni bir tesiste 100 kadar profesyonel otomotiv çalışanı tarafından gerçekleştiriliyor.

Diğer süper spor otomobiller gibi yeni NSX de alçak ve geniş bir tasarım geometrisine sahip. Son derece agresif burun tasarımı heyecan uyandırırken stop gurubu ise ilk nesil NSX’e gönderme yapıyor. Arka tekerleklerin önünde yer alan ve C sütununa kadar yükselen geniş hava girişi bir yandan arka aksın önünde konumlanılan motora hava sağlarken diğer taraftan kuyruk kısmına ve arka spoylere hava ileterek yere basma kuvveti üretiyor. Sadece yan hava girişleri değil, yeni NSX’in dış tasarımındaki her bir detay motora hava iletmek ve yere basma kuvveti üretmek üzere tasarlandı.

Tasarımcılar dış tasarımdaki heyecan uyandırıcı çizgileri ve havayı iç mekana da taşıdı. Sürücü odaklı kokpitteki köşeli direksiyondan mat alüminyum yüzeylere kadar sportifliğe vurgu yapan her bir detay heyecan uyandırıyor. Tıpkı stop gurubunda olduğu gibi iç tasarımda da genel mimari olarak ilk nesil NSX’e sadık kalındı. Merkezi kumanda sistemi dahil ergonomik tasarımlı kokpit, sürücünün gözünü yoldan ayırmadan tüm fonksiyonlara ulaşmasını sağlarken dijital hız ve tamamı kırmızı aydınlatmalı devir göstergesi gibi detaylar ise performansa vurgu yapıyor.

Vurgu yapılan performansın kalbini ise V6 silindirli benzinli motor ile 3 adet elektromotoru kapsayan hibrit bir yapı oluşturuyor. Arka aksın önüne uzunlamasına yerleştirilen 75 derece açılı V6 silindirli DOHC motor çift turbo ile besleniyor. Motorun ürettiği güç 9 oranlı çift kavramalı otomatik şanzıman üzerinden tekerleklere aktarılıyor. Benzinli motor ile şanzımanın arasına yerleştirilen elektromotor ise hızlanma, fren ve vites değişim performansını arttırırken ön aksta görev yapan diğer 2 elektromotor ise hızlanmanın ve frenin yanı sıra Tork Vectoring görevi görerek sağ ve sol dönüşlerde tork kontrolü sağlıyor. Arka aksta görev yapan elektromotorla benzinli motor ve ön aksta görev yapan 2 adet elektromotordan oluşan sistem böylece dünyanın en gelişmiş dört tekerlekten çekişi olan Super Handling All Weel Drive (SH-AWD) sistemine hayat veriyor.

Tıpkı dünyanın ilk alüminyum alaşım gövdesine sahip süper spor otomobili ilk nesil NSX gibi, yeni nesil NSX de ilkleri barındıran son derece özel bir gövdeyle yollara çıkıyor. Alüminyum alaşım ile yüksek dayanımlı çelikten üretilen şasi, karbon fiber zemin ve alüminyum alaşımlı kompozit gövde gibi detaylar, son derece rijit ve hafif bir yapıyı beraberinde getiriyor.

Yüksek performans beklentilerini karşılamak üzere tasarlanan yeni Honda NSX’te motor, elektromotorlar, bataryalar ve motor kontrol ünitesi ideal ağırlık dağılımı ve düşük ağırlık merkezi elde edilecek şekilde konumlandırılmış durumda. Böylece yeni Honda NSX sadece son derece hafif bir yapıya sahip olmakla kalmıyor, aynı zamanda sınıfının en düşük ağırlık merkezine de sahip.

Tamamı alüminyum ön ve arka süspansiyon, önde 245/35Z R19 ve arkada 295/30Z R20 ebadında ContiSportContactTM yüksek performans lastikleriyle yere basıyor. Yüksek performansı güvenli bir şekilde kontrol altına almak üzere ise önde 6 piston ve arkada 4 piston kaliperli yüksek performans karbon-seramik diskler görev yapıyor.

Sport Hybrid Super-Handling All Wheel Drive (Sport Hybrid SH-AWD) ve Agile Handling Assist (AHA) gibi teknolojiler optimum yol tutuş ve dinamizm sağlarken, Integrated Dynamic System ise bünyesinde barındırdığı Quiet, Sport, Sport+ and Track modlarıyla sürücüye farklı sürüş programlarından birini seçme imkanı sağlıyor. Sistem motor, şanzıman ve şasi ayarlarının yanı sıra motor sesini de seçilen sürüş programına göre ayarlıyor.

Yeni Honda NSX tüm bu özelliklerle Nürburgring Nordschleife da dahil birçok önemli pistte başarısını kanıtladı.