Adını Japonca “Gelecek” kelimesinden alan ve Toyota’nın otomotiv dünyasında yeni bir çağı başlatan hidrojen yakıt hücreli sedan otomobili Mirai, İstanbul Autoshow için özel olarak Türkiye’ye getirildi.

Dünyanın ilk hidrojen yakıt hücreli seri üretim sedan otomobili Mirai’yi, sadece 2 günlüğüne fuara özel olarak getirdiklerini kaydeden Ali Haydar Bozkurt, Aralık ayında Japonya’da satışa sunulan Mirai’nin Eylül ayından

itibaren İngiltere, Almanya ve Danimarka’da ardından 2017 yılında da Avrupa’nın seçilen diğer ülkelerinde satışa sunulacağını belirtti.

Yakıt teknolojilerinde bir devrim yaratan Mirai, geleceğin önemli yakıt kaynağı olarak gösterilen hidrojeni elektrik üretmek için kullanıyor ve konvansiyonel otomobillerden beklenen konfor ve sürüş keyfini fazlasıyla sağlıyor. Tek emisyonu “su buharı” olan ve çevreye hiçbir zarar vermeyen Mirai’de, Toyota Yakıt Hücresi Sistemi ile yakıt hücresi teknolojisi hibrit teknolojisiyle birleştiriliyor ve içten yanmalı motorlara göre üstün enerji verimliliği sağlanıyor. Mirai’nin ortalama 3 dakikada hidrojenle doldurulan yakıt deposu, devrim niteliğindeki bu otomobili tatmin edici bir menzile de ulaştırıyor.

Mirai aynı zamanda yeni jenerasyon otomobillerin izlerini de taşıyor. Dikkat çeken tasarımı, düşük ağırlık merkezinin getirdiği sürüş keyfi ve elektrik motorunun sessiz ama güçlü hızlanma performansı göz doldurucu özellikler arasında yer alıyor. 1.850 kg ağırlığa sahip olan Toyota Mirai’nin 4.890 mm uzunluğu, 1.815 mm genişliği, 1.535 mm yüksekliği ve 2.780 mm dingil mesafesi bulunuyor. Mirai, 178 km/s maksimum hıza çıkabilirken, 100 km’lik hıza sadece 9.6 saniyede ulaşıyor.