BMW 2 Serisi Active Tourer’ın geçen yıl Eylül ayında başarıyla piyasaya sunulmasının ardından Haziran ayının başında kompakt MPV (Multi Purpose Vehicle) segmentindeki tek premium otomobil olan BMW 2 Serisi Gran Tourer’ın tanıtımı gerçekleştirildi.

İmza niteliğindeki dinamik BMW tasarımı, üstün performans ve örnek oluşturan yakıt ekonomisine ek olarak BMW 2 Serisi Gran Tourer aynı zamanda benzersiz bir çok yönlülük ve otomobili çocuklu genç aileler için ideal kılan maksimum yedi koltukla birlikte daha fazla alan sunuyor. Daha yüksek tavan çizgisi ve uzatılmış silueti ile yeni BMW 2 Serisi Gran Tourer karakteristik BMW görünümüne sahip.

BMW 2 Serisi Active Tourer ile kıyaslandığında bu yeni premium kompakt MPV daha uzun, daha yüksek ve uzatılmış aks aralığı sayesinde daha ferah. Aynı zamanda bu sınıfta dört çeker sistemiyle birlikte sunulacak tek MPV. BMW 2 Serisi Gran Tourer modelinin dünya prömiyeri Cenervre Otomobil Fuarında gerçekleştirildi.

BMW’ye özgü tasarıma sahip çok yönlü bir otomobil

BMW 2 Serisi Gran Tourer görünürdeki karşıtlıkları son derece faydalı bir biçimde bir araya getiriyor. Maksimum yedi koltuklu geniş kabini, üst düzey günlük kullanım özellikleri ve çok yönlülüğünün yanı sıra bu segmentteki hiçbir rakipte bulunmayan opsiyonel donanımlar BMW 2 Serisi Gran Tourer’ı kompakt MPV segmentindeki tek premium model haline getiriyor. Dinamik performansı ve markaya özgü spor BMW tasarımı bu otomobili yaşam tarzına ve premium kaliteye önem veren genç aileler için cazip bir teklif haline getiriyor. İç tasarım LED ortam aydınlatması gibi özelliklerle bu gereksinimleri karşılıyor. Geceleri gösterge paneli iç çerçevesi ve kapılar ayarlanabilen çeşitli renklerde zarif bir biçimde aydınlatılarak, kabine son derece rafine ve teknik açıdan gelişmiş bir görünüm ortaya çıkıyor.

– Kompakt boyutlar ve maksimum yedi koltuk: uzunluk 4.556mm, genişlik1.800mm, yükseklik 1.608mm, aks aralığı 2.780mm.

– BMW 2 Serisi Gran Tourer ve BMW 2 Serisi Active Tourer karşılaştırması: uzunluk: + 214mm, genişlik: +/– 0mm, yükseklik: + 53mm, aks aralığı: + 110mm.

– Standart LED gündüz farlarıyla birlikte karakteristik BMW ön tasarımı; BMW’ye özgü halka şeklinde LED gündüz farları opsiyoneldir.

– D sütunlarının arkasında sportif bir arka tasarımı için LED ışık şeritlerini içeren L şeklinde stop lambaları ve aerodinamik olarak şekillendirilmiş “Hava Kanatçıkları” yer alıyor.

Geniş kabin alanı ve öncü çok yönlü özellikler

BMW 2 Serisi Gran Tourer’ın iç tasarımı hafif ve havadar bir görünüme sahip ve keyifli bir genişlik hissi veriyor. Yükseltilmiş oturma konumu iyi bir görüş sağlar ve sürücünün kontrol hissini artırıyor. Geniş boyuta sahip kabin maksimum yedi yolcu için yer sağlıyor.

İlk bakışta öne çıkan donanımlar:

– Arka koltuk arkadaki yolculara daha fazla diz mesafesi ve konfor ya da ek bir bagaj alanı sağlamak üzere 130mm öne/arkaya doğru ayarlama (40/60 bölünme) özelliği.

– 40/20/40 oranında bölünebilen arka koltuk sırtlığı yük taşırken maksimum esneklik sağlamak üzere katlanabilir.

– Temel ön yolcu koltuğu sırtlığı da katlanarak sürücülerin uzunluğu 2,60 metreye kadar yükleri taşıyabilmesini sağlıyor.

– İkinci koltuk sırası üç adet üniversal çocuk koltuğunun birbiriyle yan yana yerleştirilebilmesine izin veriyor.

– Tüm koltuklarda çok sayıda saklama alanı (üçüncü koltuk sırası opsiyonel), koltuk altlarında ve ön kol dayamalarında saklama bölümleri standart.

– 645 – 805 litre arasında kapasiteye sahip geniş, çok yönlü bagaj bölümü, arka koltuklar katlandığında 1.905 litre hacme ulaşıyor. Katlanır bagaj bölümü zemini altındaki kullanışlı çok fonksiyonlu tepsi sayesinde ek saklama bölümü (100l) sunuluyor.

– Ön koltuk sırtlıklarının arkasındaki tekli raylara yüksekliği ve açısı ayarlanabilir tepsiler (opsiyonel) yerleştirilebilir.

– Akıllı Açma fonksiyonu (ayak hareketiyle bagaj kapağının açılması ve kapanması) özelliği dahil olmak üzere otomatik bagaj kapağı açma (opsiyonel).

– Geniş panoramik cam tavan (opsiyonel) iç mekanı ışıkla dolduruyor.

Opsiyonel üçüncü koltuk sırası yer kazanmak amacıyla saklanabiliyor

Opsiyonel üçüncü koltuk sırası BMW 2 serisi Grand Tourer’ı çok yönlü hale getiriyor. Kolay Giriş fonksiyonu sayesinde kolay erişime sahip olan iki ek yolcu için tam boyutlu koltuklarla birlikte sunuluyor. Ek koltuklar ihtiyaç duyulmadığında, bagaj bölmesi zemini altındaki saklama bölümüne yerleştirilerek sürücülerin bagaj alanının kapasitesini eksiksiz biçimde kullanabilmelerini sağlıyor.

Dört model tipi: Advantage, Sport, Luxury ve M Sport.

Temel modele ek olarak BMW 2 Serisi Gran Tourer dört ek model tipine sahip. Advantage modeli iki bölgeli klima, fren fonksiyonlu cruise control, sis farları, çok fonksiyonlu direksiyon ve arkada Park Mesafe Kontrolü (PDC) gibi öğeleri içeren yüksek kaliteli özellikler paketiyle birlikte sunuluyor.

Diğer üç model olan Sport, Luxury ve M Sport, Advantage modelinin tüm donanımına ek olarak özel hafif alaşım jantlar, döşeme ve iç kaplamalar gibi karakterini belirleyen dış ve iç tasarım detayları sunuluyor.

Son nesil BMW EfficientDynamics motorlar

BMW 2 Serisi Gran Tourer Haziran ayında iki benzinli ve üç dizel motordan oluşan beş motor seçeneğiyle piyasaya sunulacak ve ürün yelpazesi dört çekerli BMW Gran Tourer 220d xDrive modelini de içeriyor. Beş motorun tümü BMW TwinPower Turbo teknolojisine sahip hafif ve güçlü motorların en yeni nesline aittir ve spor performansı mükemmel yakıt ekonomisi ve düşük emisyonla bir araya getiriyor. Yaz aylarında BMW 220d Gran Tourer ve BMW 216i Gran Tourer gibi iki ek motor daha sunulacak. Üç silindirli motorlar, opsiyonel altı ileri Steptronic şanzımanla birikte sunulurken, dört silindirli modeller BMW 220d xDrive Gran Tourer’da standart olarak sunulan sekiz ileri Steptronic şanzımanla birlikte sipariş verilebilecek.

2016 BMW 2 Serisi Gran Tourer için motor seçenekleri:

– BMW 218i Gran Tourer: 1,5 litre üç silindirli benzinli motor, 136bg, 9,5 saniyede 0-100 km/sa hız, 5,1-5,5l/100 km, CO2 119–127gr/km.

– BMW 220i Gran Tourer: 2,0 litre dört silindirli benzinli motor, 192bg, 7,7 saniyede 0-100 km/sa hız, 6,2-6,4l/100 km, CO2 144–149gr/km.

– BMW 216d Gran Tourer: 1,5 litre üç silindirli dizel motor, 116bg, 11,1 saniyede 0-100 km/sa hız, 3,9-4,2l/100 km, CO2 104–111gr/km.

– BMW 218d Gran Tourer: 2,0 litre dört silindirli dizel motor, 150bg, 9,3 saniyede 0-100 km/sa hız, 4,3-4,5l/100 km, CO2 114–119gr/km.

– BMW 220d xDrive Gran Tourer (otomatik):2,0 litre dört silindirli dizel motor, 190bg, 7,6 saniyede 0-100 km/sa hız, 4,9-5,1l/100 km, CO2 128–133gr/km.

BMW’ye özgü çeviklik ve dinamizm

Bu otomobilin önden çekiş sistemi için özel olarak geliştirilen gelişmiş yürüyen aksamın yanı sıra çok sayıdaki kontrol sistemi BMW 2 serisi Gran Tourer’ın yönlendirme ve kullanım özelliklerini bulunduğu segmentte benzersiz kılıyor. Üst düzey burulma sertliği ve alçak ağırlık merkezine sahip hafif bir gövdeye ek olarak, hassas bir elektromekanik elektrikli direksiyon ve tek mafsallı yaylı ön aks ile çok bağlantılı arka süspansiyon sportif çeviklik ve kusursuz bir yön dengesi sunuyor. Motor gücünü kontrol ederek direksiyon özelliklerini etkileyen ve BMW 2 Serisi Gran Tourer’ı önden çekişli otomobillerde ortak bir sorun olan önden savrulma açısından korumak üzere ön tekerleklere (xDrive modunda arka tekerleklere) belirli hallerde fren müdahalesinde bulunan bir sistem olan Performans Kontrolü standart olarak sunuluyor. Diğer opsiyonel ekstra özellikler arasında şunlar yer alıyor:

M Sport süspansiyon: Daha sert bir ayarla 10 mm alçaltılmıştır.

Daha konforlu bir sürüş veya bir düğmeye dokunarak dinamizmi artıran Dinamik Amortisör Kontrolü.

Değişken Spor Direksiyon daha az çaba harcamayla birlikte direkt ve çevik bir kullanım sunuyor. Aynı zamanda sportif sürüş sırasında hakimiyeti artırıyor ve park sırasında veya virajlarda konforu artırıyor.

BMW ConnectedDrive

BMW 2 Serisi Gran Tourer, bazıları sınıfında benzersiz olan kapsamlı sürücü destek ve bağlantı özellikleri sunuyor. Temel donanım versiyonunda bile iDrive butonu ve 6,5 inç renkli ekran, Professional radyo, ECO PRO modu içeren Sürüş Deneyimi Kontrolü, elektronik park freni, yağmur sezicisi, otomatik sürüş ışıkları kontrolü ve Şehir için Fren Etkinleştirme özelliği içeren iDrive işletim modeli yer alıyor. Ayrıca, BMW 2 Serisi Gran Tourer sürücüleri BMW ConnectedDrive kataloğundan diğer özelliklerin yanı sıra aşağıdaki BMW ConnectedDrive özelliklerini seçebilecekler:

Sürücü destek:

Head-Up Display (yalnızca Steptronic şanzıman ve temel navigasyon sistemi veya Navigation Plus ile bir arada sunulur) navigasyon talimatları, Hız Limit Bilgisi veya Yaklaşma Uyarısı gibi sürüşle ilgili bilgileri sürücünün doğrudan görüş alanına katlanabilir, tam renkli şeffaf ekran üzerine yansıtır.

Sürüş Asistanı Plus Şehir için Fren Etkinleştirme özelliği ile Yaklaşma Uyarısı ve Yaya Uyarısı, Dur&Kalk İşlevli Aktif Cruise Control ve Trafik Sıkışıklığı Asistanı (yol işaretleri bulunan yollarda 60km/sa hıza kadar sıkışıklıklarda bağımsız direksiyon kontrolü) özelliklerini içerir.

Park Asistanı ise paralel park etmeyi kolaylaştırıyor.