Renault, yeni Talisman ve Talisman Sport Tourer modellerini Frankfurt Otomobil Fuarı’nda ilk kez gün ışığına çıkarıyor.

Avrupa’da D segmentiher yıl bir milyonluk satış hacmi anlamına geliyor. Sport Tourer’lar ise bu rakamın yüzde 54’üne denk geliyor. Sport Tourer versiyonu, sedan versiyonu ile aynı özellikleri taşıyor ve ek olarak bir sport tourer’ın stil dolu hatlarını ve pratikliğini sunuyor.

2016 Renault Talisman Sport Tourer modeli sedan versiyonu ile aynı ebatlara sahip (uzunluk: 4.86m Genişlik: 1.87m/ Yükseklik: 1.46m/ Dingil mesafesi: 2.81m). Önden bakıldığında Talisman son derece güçlü ve sıra dışı bir görüntü veriyor: Renault’nun yeni marka kimliğini yansıtan elmas logosu krom ızgara üzerinde gururla yükseliyor. Renault’nun yeni görsel imzası TALISMAN’ın C-şeklindeki gündüz sürüş ışıklarıyla vurgulanıyor. Söz konusu ışıklar aşağıya doğru, tamponlara kadar uzanıyor. Üst versiyonlardaki %100 ‘pure vision’ LED farlar ise en son teknoloji ürünü.

Öte yandan, aracın bel hattı tekerlek yuvalarının üzerinde yükselerek arka profile sıra dışı bir dinamik görünüm kazandırıyor.

Alüminyum tavan rayları spoiler ile uzatılarak tavan hattına akıcılık kazandırıyor.

C-sütunu ve krom çerçeveli yan camlar aracın şıklığını artırıyor. Arka camın eğimi ise bagaj hacminden ödün vermeksizin dinamik bir hava veriyor.

Büyük çaplı tekerlekler (680mm) 16 ila 19 inç arasında değişen bir dizi alaşımlı jantlarla sunuluyor. Arka lamba grubunda ise 3D-etkili Edge Light teknolojisi kullanılıyor. Bu lambalar sürekli yanıyor ve Talisman’a iddialı bir görüntü kazandırıyor.

Yaklaşık 1,700dm3’lük büyük bagaj hacmi

571 mm’lik eşik yüksekliği ve 1,074mm’lik açıklık sayesinde bagaja ulaşmak çok rahat. Üstelik sedan versiyonundaki gibi elektrikli bagaj kapağı da mevcut. 60/40 oranında katlanabilen bu koltuk sırasında yer alan Easy Estate özelliği ile bagajdaki iki kol yardımıyla katlama işlemi çok basit olarak gerçekleştirilebiliyor.

Arka tamponun alt kısmına doğru ayağınızın hareketi ile devreye giren elektrikli bagaj kapağı sayesinden eller serbest açma-kapama mümkün.

2016 Renault Talisman Sport Tourer’ın yük hacmi 572dm3 (VDA) ve maksimum yük uzunluğu 1,116mm. Arka koltuklar katlı haldeyken bu rakam 2,010mm’ye çıkıyor. Bu da yaklaşık 1,700dm3 (VDA) bagaj hacmine denk geliyor.

Yolcu konforunun sırrı: geniş kabin ve rahat koltuklar

Yolcu rahatlığı göz önünde bulundurularak tasarlanan 2016 Renault Talisman Sport Tourer “tıpkı sedan versiyonu gibi” iç mekân genişliği açısından sınıfının lideri. Sport Tourer versiyonu ek olarak arka yolcular için 30mm ekstra baş üstü mesafesi sunarak bu mesafeyi 886mm’ye çıkarıyor.

• Ön baş üstü mesafesi: 902mm,

• Arka baş üstü mesafesi: 886mm,

• Ön dirsek mesafesi: 1,512mm,

• Arka diz mesafesi: 262mm,

• Kabin içinde 25 litreden fazla saklama gözü.

Son derece rahat koltuklar bu sınıfta en iyi özellikler bir araya getiriyor:

• 10 farklı ayar (sekizi elektrikli) ve 60mm’ye kadar ileri/geri ayarı

• Elektrikli bel desteği ayarı (yükseklik/derinlik),

• Tip ve yoğunluk olarak ayarlanabilen masaj fonksiyonu (iki program / beş sekans),

• Uçaklardakine benzer ayarlanabilir başlıklar,

• Isıtmalı minderler ve arkalıklar,

• Altı bireysel profile kadar ayar hafızası.

• Artı iki yeni özellik:

• Sıcak havalarda daha fazla konfor için entegre havalandırma,

• Yeni Cover Carving Teknolojisi: Dünyada ilk kez ön koltuk arkalıklarında yarı sert, dirençli, esnek ve hafif bir kabuk şeklini alan Cover Carving Teknolojisi bulunuyor. Bu dahice Renault yeniliği tasarımcılara ilave özgürlük sağlıyor, kalite algısını yükseltiyor veriyor ve alan yaratıyor.

Beş ekipman düzeyi:

Talisman Sport Tourer, Initiale Paris döşeme tipi de dahil olmak üzere beş farklı seçenek sunuyor. Bunlar arasında daha fazla konfor sunması bakımından Améthyste Siyah dış renk, özel deri döşeme ve lamine yan camlar sayesinde artırılmış ses geçirmezliği de yer alıyor.

Talisman ve Talisman Sport Tourer: sürüş keyfini ve seyahat konforunu artıran teknolojiler

Multi-Sense teknolojisi dört tekerlekten manevra özelliğini aktif süspansiyon ile birleştiriyor.

Renault Talisman ve Talisman Sport Tourer bir dizi teknolojiyi paylaşıyor.

Bu segmentte ilk kez olarak Renault Talisman 4Control sistemini aktive süspansiyon ile bir araya getiriyor.

Renault’ya özel olan 4Control şasi Talisman’a sıra dışı çeviklik kazandırıyor. Bu kombinasyon, sürüş keyfi, konfor ve güvenlik sağlıyor.

Bu sistem sayesinde Talisman yolcuların ruh haline göre 4 ön ayarlı ortam sunuyor: Comfort, Sport, Eco ve Neutral, artı tamamen kişiselleştirilebilir Perso modu. Tüm bunlarla sürücü tek bir araçla birçok farklı tip aracın keyfini sürebiliyor.

Bu ayarların her biri motor tepkisi, EDC şanzımanın vites değiştirme kalibrasyonu, direksiyonu döndürmek için gereken efor, aktif amortisör ayarları ve 4Control sisteminin konfigürasyonu ayarlayarak koordine ediyor.

Talisman göz açıp kapayıncaya kadar kişiliğini değiştirebiliyor: bir ‘kısa yol’ tuşu sayesinde sürücünün ‘Comfort’ ve ‘Sport’ modları arasında geçiş yapması iki tık’la mümkün oluyor.

Büyük bir aile otomobilinden beklenen bir unsur da sürüş keyfidir. Düşük ağırlık merkezi ve yola yakın sürüş pozisyonu ile Talisman gerçek sürüş keyfi sağlıyor.

Araç içi ambiyansı yine iç aydınlatmaya (mavi, kırmızı, sepya, yeşil veya mor), bilgi ekranına ve motor sesine uyum sağlayacak şekilde değiştirilebiliyor.

R-Link 2: internete bağlı kontrol merkezi

Araç içi kullanım için tasarlanmış olan fonksiyonlar ve ergonomik özelliklerle birlikte Renault R-Link 2 internete bağlı tablet yedi-inçlik manzara formatında veya 8.7-inçlik portre ekranı ile sunuluyor. R-Link 2, sürüş yardımcıları ile birlikte navigasyon, audio ve iklim kumanda fonksiyonları gibi standart görevleri yerine getiriyor. Dokunmatik ekranın özellikleri kısa yol tuşlarına da sahip; orta konsoldaki döner düğme ve direksiyon kumandaları yardımıyla dokunmatik ekran idare edilebiliyor.

Sistemdeki ana sayfalar kolaylıkla konfigüre edilebildiğinden sürücüler sık kullandıkları fonksiyonlara kolaylıkla erişebiliyor.

Özel tasarım Bose® sound

Talisman Sport Tourer’da özel tasarım BOSE® Surround Sound sistemi bulunuyor. Sistem yüksek performanslı 12 hoparlörden oluşuyor. Centerpoint® Teknolojisi stereo kaynağından gelen sinyali dönüştürerek Surround Sound olgusunu yaratıyor. Bose® sinyalinin dijital olarak işlenmesi ise Talisman’a özgü bir akustik kalite ortaya çıkarıyor.

Kapsamlı İleri Sürüş Destek Sistemleri(ADAS)

Güven verici: Adaptif seyir kumandası(ACC); aktif acil durum frenlemesi(AEBS).

Uyarılar: Şerit değiştirme uyarısı(LDW); güvenli mesafe uyarısı(SDW); trafik levhası tanıma ile birlikte aşırı hız uyarısı (TSR / OSP kör nokta uyarısı(BSW).

Sürüş yardımcıları: Geri görüş kamerası; otomatik kısa ve uzun farlar(AHL); otomatik el freni; ön, arkave yan park sensöreri; eller serbest park desteği.

Katlanır renkli baş üstü göstergesi bir yandan güvenliği ve sürücü konforunu artırırken öte yandan sürücü desteklerinin kullanımını kolaylaştırıyor. Sürücüleri gözlerini yoldan ayırmadan stressiz biçimde tüm bilgilere, navigasyon talimatlarına ve sürücü desteklerine (ADAS) ulaşabiliyor.

Verimli motorlar sayesinde eşsiz bir sürüş keyfi

Renault Talisman Sport Tourer, Sedan versiyonu ile aynı motor seçeneğini sunuyor.

İki benzinli motor:

• Energy TCe150 ve Energy TCe 200 motorları yedi vitesli çift kavramalı otomatik EDC şanzımanla eşleştirildi.

Üç dizel motor:

• Energy dCi 110 motor altı vitesli düz şanzımanla veya altı vitesli çift kavramalı otomatik EDC şanzımanla eşleştirildi.

• Energy dCi 130 motoru da altı vitesli düz şanzımanla veya altı vitesli çift kavramalı otomatik EDC şanzımanla eşleştirildi.

• Twin turbo Energy dCi 160 motoru sadece altı vitesli çift kavramalı EDC şanzımanla eşleştirildi.