2018 Mercedes-Benz A Serisi’nin dünya prömiyeri Amsterdam’da düzenlenen özel bir etkinlikle gerçekleştirildi. Yeni nesil A Serisi, daha verimli motorlar, yapay zeka teknolojileri ve modern güvenlik özellikleri ile birlikte geliyor.

Alman otomobil üreticisinin en güncel tasarım konseptiyle şekillendirilen üçüncü nesil A Serisi’nin keskin hatları, yeni CLS Serisi’nden ödünç alınmış. Bu değişim Mercedes’in ‘Sensual Purity’ tasarım felsefesindeki bir sonraki adımını temsil ediyor.

2018 Mercedes-Benz A Serisi’nin karakterini ortaya koyan alçaltılmış kaput tasarımı, yeni keskin formlu LED farlar, daha geniş ön mazgal ve krom detaylar ile destekleniyor. Selefi ile karşılaştırıldığında, bu düşük ön uçlu tasarım, yeni kompakt hatchback’e daha dinamik bir görünüm kazandırıyor. Yeni alaşım jantların tasarıma katkısı büyük.

Arka tarafa ise, selef modelin aksine eğimli bir çizgi üzerine oturan iki parçalı yeni ince arka lambalar 2018 Mercedes-Benz A Serisi’nin daha sofistike görünmesini sağlamış.

İç mekana doğru ilerlediğimizde Mercedes’in bu konuda ne kadar ciddi olduğunu bir kez daha görüyoruz. Ön konsoldaki belirgin hat üzerine konumlandırılan iki adet geniş ekran ve mevcut 64 renk seçeneği sunan ortam ışıklandırması kabinin modern tasarımını ön plana çıkarıyor.

Dokunmatik ekranlar, tercih edilen donanım seviyesine bağlı olarak üç farklı boyutta sunulacak. Bu kombinasyonlar ise söyle: İki adet 7-inç ekran, biri 7-inç diğeri 10.25-inç ekran ve iki adet büyük 10.25-inç ekran.

Öte yandan, yeni nesil MBUX bilgi-eğlence sistemini barındıran ilk Mercedes-Benz modeli olan yeni A Serisi’nin koltuğuna oturduğunuzda doğal konuşma tanıma yeteneğine sahip ses kontrolünü “Hey Mercedes” diyerek etkinleştirebileceksiniz.

Yeni MBUX sisteminin bir parçası olan yapay zeka teknolojisi öğrenebilme kabiliyetiyle araç ile sürücü arasında duygusal bir bağ kurabilme potansiyeline sahip olduğu belirtiliyor. Diğer teknolojik özellikler arasında Car-to-X iletişim sistemi, Araç Takipçisi (Vehicle Tracker), head-up ekran ve Mercedes Me uygulama koleksiyonu bulunuyor.

2018 Mercedes-Benz A-Serisi’nin boyutları pek çok noktada arttı. Dingil mesafesi ve iz açıklığında yaşanan artışlar sayesinde daha fazla omuz, dirsek ve baş mesafesi sunuluyor. Önceki modele kıyasla bagaj kapasitesi 29 litrelik artışla 370 litreye ulaşmış.

Rekabeti artırmak niyetinde olan Alman üretici geleneksel ısıtmalı ön koltukların yanında isteğe bağlı koltuk iklim kontrolü ve masaj fonksiyonlu Multicontour Seat paketini donanım listesine ekliyor. Yeni S Serisi’nden aktarılan teknolojiler arasında Aktif Park Yardımcısı, Aktif Takip Yardımcısı, Aktif Fren Yardımcısı, Aktif Şerit Takip Yardımcısı, Aktif şerit değiştirme yardımcısı ve PRE-SAFE Plus sistemi mevcut.

Bir çarpma tehlikesi tespit edildiğinde PRE-SAFE PLUS, arkadaki sürücüyü uyarmak için ikaz flaşörü lambalarını daha hızlı yakıp söndürüyor. PRE-SAFE’e ait diğer önleyici yolcu koruma önlemleri arasında, örneğin sürücü ve ön yolcuyu sabitleyerek çarpışmaya daha iyi hazırlayan geri alınabilir kemer gerdiricileri var. Araç duruyor ise, PRE-SAFE® PLUS bir çarpışma halinde güçlü bir frenlemeyle aracın öne doğru kaymasını önlüyor. Böylece araçtaki yolcuların boyun travması yaşama riski azaltılmış oluyor.

2018 Mercedes-Benz A Serisi ilk etapta üç farklı motor seçeneği ile yollara çıkacak. Bunlar A 200, A 250 ve A 180 d. A 200’de sunulan yepyeni 1.4 litrelik turboşarjlı dört-silindirli benzinli motor 163 HP güç ve 250 Nm torka sahip. Mercedes, bu motoru 7-ileri vitesli çift-kavramalı otomatik şanzıman veya 6-ileri manuel vites kutusu ile müşterilerine sunmayı planlıyor.

A 250’nin kaputu altında 7-ileri vitesli çift-kavramalı otomatik şanzımanla birleştirilen, 224 HP güç ve 350 Nm tork değerine sahip 2.0 litrelik turboşarjlı dört-silindirli benzinli motor bulunuyor. Dizel varyantı temsil eden A 180 d’deki tanıdık 1.5 litrelik (116 HP, 260 Nm) turboşarjlı dört-silindirli dizel ünitenin sadece 7G-DCT şanzımanla sipariş edilebileceği duyuruldu.

Performans verilerine göz atarsak, yeni A 200, 7G-DCT ile 0-100 km/s deparını 8 saniyede, manuel vitesle 8.2 saniyede tamamlıyor. Maksimum hızı 225 km/s olan A 200’ün ortalama yakıt tüketimi ise 7G-DCT ile 5,1 litre/100 km ve manuel vites kutusuyla 5,6 litre/100 km.

A 250, 0’dan 100 km/s hıza 6.2 saniyede ulaşıyor. Maksimum hızı 250 km/s ve fabrika verilerine göre yüz kilometrede ortalama 6.0 litre yakıt tüketiyor. Yüksek yakıt verimliliğine sahip A 180 d’nin ortalama yakıt tüketimi 4.1 litre, 0-100 km/s hızlanması 10.5 sn ve son hızı 202 km/s.

2018 Mercedes-Benz A-Serisi, standart olarak ön tekerleklerden çekiş sistemi ile gelirken, 4Matic dört tekerlekten çekiş sistemi ve sertliği seçilebilen aktif süspansiyon sistemi opsiyon listesindeki yerini alacak.