Geçtiğimiz Aralık ayında düzenlenen Frankfurt Otomobil Fuarı’nda ilk kez görücüye çıkan 2018 Renault Megane RS’in fiyatı ve teknik özellikleri kısa süre önce İspanya’da gazetecilerin katıldığı bir etkinlikle birlikte resmen açıklandı.

C-segmentinin Fransız hot hatch temsilcisi 2018 Renault Megane RS’in kaputu altında yeni bir turbo benzinli motor ve iki farklı şanzıman seçeneği mevcut olacak.

Rakamlara göz atacak olursak yeni Megane RS, 0’dan 100 km/s hıza 5.8 saniyede ulaşıyor. Eski 2.0 litrelik ünitenin yerine gelen yepyeni 1.8-litrelik direkt enjeksiyonlu turbo benzinli motor 280 PS güç ve 390 Nm tork üretiyor. Yeni Alpine A110 da güç veren bu ünite altı-ileri manuel veya kalkış kontrol sistemiyle gelen çift-kavramalı otomatik şanzımanla birleştirilecek.

Daha fazla güç talep edenler, yaklaşık 300 PS güç çıkışına sahip ‘Trophy’ varyantını biraz bekleyecekler.

Fransız üretici yeni Megane RS’de, sınırlı kaydırmalı diferansiyele sahip ‘Cup’ ve ‘Sport’ isimli iki farklı şasi ayarı sunuyor. Markanın ‘4Control’ dört tekerlekten yönlendirme sistemi ve dört amortisörde de var olan yeni hidrolik kompresyon (hydraulic compression stops) özelliği modelin yol tutuş ve viraj alma performansını artırıyor. Renault’un yayınlandığı resmi basın duyurusunda bu hidrolik sıkıştırma “amortisör içindeki amortisör” olarak tanımlanmış.

2018 Renault Megane RS’in firenleri Brembo kaliperli standart 355 milimetre ön disklere emanet. İki malzemeli dökme demir ve alüminyum alaşımlı diskler ise isteğe bağlı olarak sunuluyor.

İç mekandaki eğlence unsurları arasında ‘Konfor’, ‘Normal’, ‘Spor’, ‘Yarış’ ve ‘Pro’ olmak üzere beş farklı sürüş moduna sahip yeni Multi-Sense sistemi yer alıyor. Ayrıca, aktif acil frenleme ile gelen adaptif hız sabitleme sistemi, şerit değiştirme uyarı sistemi, kör nokta uyarı sistemi, geri görüş kamerası ve park yardımı Megane RS’i daha pratik ve güvenli bir otomobil haline getiriyor.

2018 Renault Megane RS’in opsiyon listesi biraz kabarık.

– Cup Pack paketi – €1,500
– Head-up display – €400
– Bose audio – €600
– RS Monitor – €250
– RS Monitor Expert sistemi – €450
– Alcantara döşemeler – €1,500
– 19-inç alaşım jantlar – €1,000
– Sarı ya da turuncu renk farkı – €1,600

2018 Renault Megane RS’in manuel şanzımanlı versiyonu Avrupa pazarında €37,600’dan başlayan fiyatlar ile satışa sunuluyor. Çift-kavramalı EDC için €39,400’yu gözen çıkarmak gerekiyor. ‘Turkeycarblog’