Alman üreticinin yeni nesil teknolojilerini barındıran ve markanın yeni adVANce felsefesini somutlaştıran ilk modeli olan üçüncü nesil 2018 Mercedes-Benz Sprinter resmi olarak tanıtıldı.

Bugün Duisburg’ta ilk kez görücüye çıkan 2018 Mercedes-Benz Sprinter, yeni PRO Connect serivisi ve son teknoloji bağlantı donanımları ile ‘Nesnelerin İnterneti’ni (Internet of Things, kısaca IoT) tanımlayan “fiziksel nesnelerin birbirleriyle veya daha büyük sistemlerle bağlantılı olduğu iletişim ağı”nın bir parçası haline geliyor.

2018 Mercedes-Benz Sprinter sadece gelişmiş bağlantı özellikleriyle değil her türlü kişisel ve profesyonel ihtiyaca cevap verebilmesi için 1.700’den fazla farklı varyantla pazara sunulacak.

Yeni Sprinter modelinin sektördeki yerini daha da sağlamlaştırmak niyetinde olan Mercedes-Benz gövde tipi, sürüş konsepti, kabin tasarımı, gövde uzunluğu, tonaj ve yük bölmesi kombinasyonlarıyla neredeyse her taşıma ihtiyacını karşılamak istiyor.

Yeni nesil Sprinter markanın arkadan itişli ve dört tekerlekten çekişli versiyonlarıyla pazarda yer almaya devam edecek ancak Alman üretici önden çekişli yeni bir giriş-seviyesi seçeneğini de satışa sunacak.

Mercedes-Benz tarafından yapılan açıklamaya göre ön tekerlekten çekişli yeni Sprinter, arkadan itişliye göre 50 kg daha fazla yük taşıyabiliyor ve yükleme/boşaltma işlemini daha kolay hale getiren 80mm daha düşük yükleme eşiği ile geliyor.

Önden çekişli 2018 Mercedes-Benz Sprinter’da standart altı-ileri manuel şanzımanın yayında büyük van segmentinde ilk kez sunulan dokuz-ileri vitesli tork konvertörlü otomatik şanzıman seçeneğine yer verilecek.

Avrupa pazarına için geliştirilen Sprinterların kaputu altında 114HP, 143 HP ve 163 HP(arkadan itişli) olmak üzere üç farklı güç çıkışı sunan 2.1 litre hacimli dört silindirli dizel ünite görev yapacak. Önden çekişli modeller ilk iki versiyonla sipariş edilebilecek. Bu ünitenin 177 beygirlik en güçlü seçeneği sadece karavan vanlarda bulunacak.

Daha fazla güç talep edenler ise 2018 Mercedes-Benz Sprinter’ın toplam 190 HP güç ve 440Nm tepe torku üreten altı silindirli 3.0 litre hacimli dizel birimine göz atabilirler.

Öte yandan, tamamen elektrikli eSprinter’ın gelecek yıl yollara çıkması bekleniyor. Teknik özellikleri netleşmeyen model hakkında kısa bir açıklama yapan Mercedes-Benz, “öncelikle şehir içi operasyonlar için tasarlanmış, sadece çevrenin korunması değil, aynı zamanda müşterilerin günlük ihtiyaçlarına somut katma değer sunan” bir araç geliştirdiklerini belirtti. Alman marka bu yılın ikinci yarısından itibaren teslim edilmeye başlanacak yeni elektrikli eVito’nun siparişlerini ise almaya başladı.

2018 Mercedes-Benz Sprinter’ın siparişleri lansmanla birlikte başladı. İlk teslimatlar Haziran’dan itibaren başlayacak.