Volvo, önümüzdeki ay kapılarını açacak 2018 Cenevre Otomobil Fuarı’nda dünya prömiyerini yapacağı yeni V60 modelinin detaylarını resmen açıkladı.

Markanın Ölçeklenebilir Ürün Mimarisi (SPA) platformu üzerine yükselen 2019 Volvo V60 orta boy premium station segmentine lüks iç mekan, gelişmiş bağlantı özellikleri ve en son sürücü destekleme ve güvenlik teknolojileriyle yeni bir standart getirmek istiyor.

Boyutlardan bahsedecek olursak, 4,761mm uzunluğu ile Volvo XC60’dan 117mm daha uzun olan 2019 Volvo V60’ın dingil mesafesi ise 2.872mm. Arka koltuklar dik konumdayken 529 litre bagaj kapasitesi sunan V60’ın koltukları katlandığında tavana kadar 1364 litreye varan yükleme alanı elde edilebiliyor.

Volvo’nun iki adet Plug-In (fişli) Hibrit güç birimiyle donatılan ilk SPA tabanlı modeli olan yeni orta boy premium station vagonun yeni nesil T6 Twin Engine AWD benzinli elektrikli hibrit motoru 340 hp güç üretirken, en güçlü seçenek olan T8 Twin Engine AWD benzinli elektrikli hibrit motor 390 hp güç çıkışı sunacak.

Hibrit olmayan seçenekler arasında benzinli T5 ve T6, dizel tarafında ise D3 ve D4 motor seçenekleri yer alacak.

Volvo, geleneksel araç satın alımının yanı sıra yeni premium abonelik hizmeti olan Care by Volvo ile aylık sabit bir ücret karşılığında 2019 Volvo V60 modelini müşterilerine sunacak. Yeni Care by Volvo hizmeti şu anda Almanya, İtalya, Norveç, Polonya, İspanya, İsveç, İngiltere ve ABD’de mevcut.

Volvo’nun Tasarımdan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Robin Page, “V60, Volvo markasının tam orta noktasında yer alıyor. Güzel bir orantıya ve duruşa sahip bu zarif otomobil aynı zamanda pratiklik ve çok yönlülük sunuyor” dedi.

Bu bir Volvo! Bu nedenle 2019 Volvo V60’ın da standart güvenlik özellikleri göz dolduruyor. 90 Serisi ve XC60’da yer alan ileri sürücü destek sistemleriyle birlikte V60 yollardaki en güvenli otomobillerden biri haline geliyor.

City Safety

Otomatik frenleme teknolojisi kullanan City Safety, olası çarpışmalardan kaçınmak için algılama sistemleri kullanıyor ve sürücüye fren desteği sağlıyor. Sistem, ayrıca yayaları, bisikletlileri ve büyük hayvanları algılayan pazardaki tek sistem olarak tanınıyor. City Safety, dünyada bir ilk olarak karşıdan gelen çarpışmalardan kaçınmak için de otomatik frenleme özelliği sağlıyor.

2019 Volvo V60’ın diğer güvenlik donanımları arasında, sürücüye iyi işaretlenmiş yollarda 130km/h hıza kadar direksiyon, ivmelenme ve frenleme desteği sağlayan Pilot Assist System, Yoldan Çıkmayı Önleme, Karşı Şeritten Gelen Araçla Çarpışmadan Kaçınma ve opsiyonel olarak sunulan otomatik frenleme özelliğine sahip Kavşak Trafik Uyarısı yer alıyor.

2019 Volvo V60’ın iç mekanına geçtiğimizde ise Apple CarPlay, Android Auto ve 4G ile tam uyumlu ‘Sensus’ bilgi ve eğlence sistemi sürücünün her zaman internet üzerinden bağlı olmasını sağlıyor. Sistem, otomobilin diğer fonksiyonları, navigasyon özelliği, bağlantı servisleri ve diğer eğlence uygulamalarıyla birlikte tablet benzeri dokunmatik bir ekran üzerinden kontrol ediliyor.

2019 Volvo V60 yaz aylarında Avrupa’da yollara çıkacak.