Totoya, bu hafta Cenevre’de görücüye çıkaracağı yeni Supra konsepti ile birlikte yeni nesil 2019 Toyota Auris modelinin de dünya prömiyerini gerçekleştiriyor.

Yeni Japon hatchback, en dişli rakiplerinden biri olan Golf’ün karşısına daha önce hiç olmadığı kadar cesur bir dış görünüm ile çıkıyor.

Toplam uzunluğu 40 mm artan 2019 Toyota Auris’in dingil mesafesi de bir miktar attı. Toplam yüksekliği ise 25 mm azaldı. Ayrıca, kaporta yüksekliğinin 47 mm düşmesi aracın daha dinamik ve keskin görünmesini sağlamış.

2019 Toyota Auris, güncel Prius ve C-HR’da olduğu gibi markanın yeni nesil TNGA platformu kullanılarak geliştirildi. Yeni mimari ile birlikte daha düşük ağırlık merkezi, daha rijit gövde kabuğu ve çok bağlantılı arka süspansiyona kavuşan Auris, markanın iddiasına göre şimdiye kadar olduğundan daha dinamik bir sürüş deneyimi sunacak.

İki hibrit motor seçeneği ile pazara sunulan ilk model olan 2019 Toyota Auris’de mevcut Prius ve C-HR’ın kaputu altında bulunan giriş seviyesi 1.8 litrelik hibrit ünite 122 beygir güç üretirken, yepyeni 2.0 litrelik hibrit seçeneği ise toplam 180 PS gücünde olacak. Daha güçlü ikinci seçenek sürücüye “enerjik” bir deneyim yaşatmak için direksiyon üzerinde vites kulakçıkları ile birlikte gelecek. Öte yandan, içten yanmalı geleneksel 1.2 litre torbo benzinli motor 116 PS güç çıkışı ile yerini korumaya devam edecek.

Toyota bu yıl itibariyle dizel motorlarını binek otomobillerinden kaldırmayı planlıyor. Bu herkesin hoşuna gitmeyebilir ancak şirket geçen yıl Avrupa pazarında sattığı modellerin yüzde onundan azını dizel motorlarla donatmıştı.