Home Mercedes-Benz 2019 Mercedes-AMG GT ‘dört kapılı’ Coupe resmi olarak tanıtıldı

2019 Mercedes-AMG GT ‘dört kapılı’ Coupe resmi olarak tanıtıldı

4512

Mercedes-AMG, haftalardır süren sızıntıların ardından nihayet AMG GT’nin dört kapılı kardeşi olarak pazarlanacak yeni AMG GT ‘dört kapılı’ Coupe modelini Cenevre’de resmi olarak tanıttı.

Mercedes-AMG ailesinin yeni dört kapılı üyesi ilk etapta GT 53 4MATIC+, GT 63 4MATIC+ ve en güçlüsü GT 63 S 4MATIC+ olmak üzere üç farklı versiyonla satışa sunulacak.

2019 Mercedes-AMG GT ‘dört kapılı’ Coupe’nin en güçlüsünün kaputu altında 630hp HP güç ve 900 Nm tork üreten biturbo 4.0-litre V8 bulunuyor. Hünerli dört tekerden çekiş sisteminin de yardımıyla 3.2 saniyede 0’dan 100 km/s hızla ulaşabilen heybetli ‘dört kapılı’ Mercedes-AMG GT 63 S’in maksimum hızı ise 315 km/s.

Eğer orta seviye GT 63 4MATIC’i tercih ederseniz 576 HP güç ve 800 Nm torka sahip olacaksınız. ‘S’ varyantına göre 0.2 saniye yavaş olan GT 63, 0-100 km/s deparını 3.4 saniyede tamamlıyor ve son hızı 310 km/s olarak açıklanıyor.

Her iki V8 modeli de silindirlerin bir bölümünü devre dışı bırakan ‘AMG Silindir Yönetimi’ ile donatılıyor. Sürücünün ‘Comfort’ sürüş modunu seçmesiyle birlikte devreye giren sistem yük durumuna göre aktif hale geliyor. ‘S’ modeline özel ‘aktif motor takozları’ GT 63’de isteğe bağlı olarak sunuluyor.

Giriş seviyesi GT 53 4MATIC’de markanın kısa süre önce duyurduğu Plug-In (fişli) Hibrit sistemi turboşarjlı 3,0 litre hacimli sıralı altı silindirli içten yanmalı ünite ve bir adet elektrik motorundan oluşuyor. Bu güç birimleri toplamda 435 PS güç üretiyor. Elektrik birimi 21 HP güç ve yaklaşık 250 Nm tork değerine sahip. Benzinli motorda egzoz gazı ile çalışan mevcut süperşarja ek olarak elektrik destekli kompresöre yer veriliyor. Bu sayede turbo gecikmesi yaşamayan GT 53, sadece 4.5 saniyede sıfırdan 100 km/s hıza çıkıyor. Maksimum hızı 285 km/s.

2019 Mercedes-AMG GT ‘dört kapılı’ Coupe’nin V8 ile güçlendirilen versiyonları daha duyarlı 9-ileri vitesli MCT vites kutusu ve çok odalı havalı süspansiyon sistemi ile donatılıyor. GT 53’de ise dokuz ileri TCT şanzımanla birlikte çelik yaylar ve adaptif amortisörler kullanılıyor. Dört tekerlekten yönlendirme sistemi 63 versiyonlarında standart ve altı silindirli modellerde opsiyonel.

2019 Mercedes-AMG GT ‘dört kapılı’ Coupe ailesindeki tüm modeller sürüş koşullarına ve sürücünün tepkisine bağlı olarak akslar arasında en iyi tork dağılımını sürekli olarak hesaplayan ‘AMG Performans 4MATIC +’ dört tekerden çekiş sistemi ile donatılıyor. Ünlü ‘Drift’ modu 63 S’de standart olarak geliyor.

İç mekana doğru geçtiğimizde her zamanki gibi iki adet 12.3-inç dijital ekran bizi karşılıyor. Gösterge paneli ve bilgi-eğlence sistemi olarak hizmet veren bu ekranların hemen altında bir dizi yeni özellikler barındıran yükseltilmiş orta konsol uzanıyor. Orta konsolda renkli ekrana sahip düğmelerinin bulunduğu ilk model olan 2019 Mercedes-AMG GT ‘dört kapılı’ Coupe’nin şanzıman, süspansiyon, ESP, egzoz sistemini ve daha fazlasını buradan kontrol edebiliyorsunuz. Yeni kontrol ekranları, sürüş modları ve ses kontrolü için iki adet kapasitif düğme ile destekleniyor.

2019 Mercedes-AMG GT ‘dört kapılı’ Coupe önümüzdeki yaz aylarında Avrupa yollarına çıkacak. Fiyat detayları da bu tarihe yakın bir zamanda duyurulması bekleniyor.